black_bar_new10
 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
28 sierpnia 2016

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się 1 września w auli o godz. 8.00 dla klas pierwszych liceum oraz gimnazjum, uczniowie pozostałych klas spotykają się ze swoimi wychowawcami w wyznaczonych klasach o godz. 9.00

Sale

Rozdanie świadectw dojrzałości
3 lipca 2016

5 lipca w auli szkolnej, od godziny 10.30 będzie można odebrać świadectwa dojrzałości. Zapraszamy.

Wymiana z Markt Schwaben
23 czerwca 2016
Obejrzyj galerię...

Od 10 do 17 kwietnia 2016 roku w Markt Schwaben i od 10 do 17 czerwca 2016 roku we Wrocławiu odbyła się kolejna wymiana z zaprzyjaŸnioną niemiecką szkołą. Nasza współpraca trwa od 1998 roku i od zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży polskiej i niemieckiej. W tym roku najpierw zwiedziliśmy Monachium, a potem Berchtesgaden, Obersalzberg i Salzburg. Natomiast w Polsce oprócz stolicy Dolnego Śląska odwiedziliśmy również stolicę naszego państwa – Warszawę. Podczas wymiany młodzież brała udział w lekcjach muzealnych i warsztatach, odwiedzała muzea i miejsca pamięci z okresu II wojny światowej. Szczególne wrażenia pozostawiło w nas zwiedzanie siedziby Hitlera i jego najbliższych współpracowników w Obersalzbergu oraz warsztaty w Domu Edyty Stein we Wrocławiu. Chociaż nie obyło się bez przygód – zmiana rozkładu jazdy pociągów i zastępcza komunikacja w drodze powrotnej do Niemiec – to tegoroczną wymianę uważam za wyjątkowo udaną ze względu na wyjątkową młodzież, której pragnę serdecznie podziękować. Uczestnikami wymiany byli:

  • z klasy 1c – Eryk Belica
  • z Klasy 1f – Bartek Jędrzejko
  • z klasy 1h – Maja Biłyk, Noemi Truszkowska, Dominika Cieślak, Magda Żuławińska, Eryk Hartl, Gabriel Cybulski, Patryk Rokita, Tomasz Mazurek
  • z klasy 2h – Kinga Całus, Julia Boryczka, Martyna Pelczar
Finansowe wsparcie zawdzięczamy rodzicom uczniów i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Maria Kieszek – organizatorka wymiany z Markt Schwaben

Zakończenie roku szkolnego
21 czerwca 2016

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się 24 czerwca 2016r., o godzinie 8.00 w auli. Spotkania z wychowawcami odbędą się o godzinie 9.00 w klasach.

Finał Konkursu Filozofii Klasycznej
17 czerwca 2016

Uczennica klasy 1E Natalia Drohobycka została laureatką wojewódzkiego etapu Konkursu Filozofii Klasycznej we Wrocławiu organizowanego przez Papieski Wydział Teologiczny. Serdecznie gratulujemy Natalii i życzymy dalszych sukcesów.


Odsłonięcie Trzynastusia
17 czerwca 2016
Obejrzyj galerię...

10 czerwca 2016 roku w naszej szkole świętowaliśmy wyjątkowe wydarzenie - urodziny naszego patrona hrabiego Aleksandra Fredry połączone z odsłonięciem figurki krasnala Trzynastusia, który został honorowym patronem XIII Liceum. Wśród zaproszonych gości znalazł się wykonawca Trzynastusia, pomysłodawca i autor wrocławskich krasnali - pan Tomasz Moczek, który jest absolwentem "Trzynastki". Po wysłuchaniu programu artystycznego, przygotowanego przez klasę Ib, zaproszeni goście udali się na poczęstunek czyli pyszny tort ozdobiony czekoladową figurka Trzynastusia. Niech żyje Krasnal!

Nowości w Kąciku Czytelniczym
6 czerwca 2016

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami w Kąciku Czytelniczym. Czytaj...

Nowy numer Szlifu
28 maja 2016

Jest już dostępny czerwcowy numer Szlifu. Miłej lektury. Czytaj...

Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego
24 maja 2016

Wanessa Suszycka i Adelheid Ilgmann laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów Z radością i satysfakcją informujemy, że w tym roku szkolnym dwie uczennice naszego gimnazjum znalazły się w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów. Są to zdobywczyni drugiego miejsca, Wanessa Suszycka z klasy 2Ag oraz laureatka trzeciego miejsca, Adelheid Ilgmann z klasy 3Ag. Dla laureatów pierwszego i drugiego miejsca przewidziano atrakcyjne nagrody w postaci wakacyjnych wyjazdów stypendialnych. W ramach nagrody za II miejsce Wanessa Suszycka, otrzymała 3 tygodniowe stypendium wakacyjne w Lipsku. Wartość nagrody wynosi 2850 euro plus kieszonkowe.

Sukcesy Naszych Szachistów!
24 maja 2016
Obejrzyj galerię...

Reprezentacja naszego liceum w tym roku szkolnym wywalczyła tytuł Wicemistrzów Okręgu Wrocławskiego, zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Dolnego Śląska ! Obecnie nasz drużyna uczestniczy w Mistrzostwach Polski!

Skład drużyny :

  1. Piotr Marko, 3H
  2. Agata Skotny, 3I
  3. Jarek Szczuraszyk, 1E
  4. Dawid Ziemięcki, 1D

Opiekun: Agnieszka Macińska-Drążek

Gratulujemy i życzymy sukcesów na arenie ogólnopolskiej!

Sukcesy w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego
16 maja 2016

Nasz tegoroczny maturzysta Rafał Skwarek z klasy 3H, uczeń p.Dominiki Wieczorek, został finalistą Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, a Anna Firgolska z klasy 2A, uczennica p.Ewy Kaczyńskiej, otrzymała tytuł laureatki. Gratulujemy!

Zakończenie roku szkolnego klas trzecich LO
15 maja 2016
Spotkanie z Tomaszem Owczarkiem
24 kwietnia 2016
Obejrzyj galerię...

8 kwietnia spotkaliśmy się na wszechnicy z Tomaszem Owczarkiem, kandydata na prezydenta Wrocławia. Gość opowiedział nam o tym, dlaczego postanowił wystartować w wyborach samorządowych, jak rozpoczął swoją działalność polityczną, co chciałby zmienić we Wrocławiu oraz skomentował obecną sytuację w kraju.
Tekst: Marta Nowak
Zdjęcia: Ada Bolkowska

Zakończenie roku szkolnego klas trzecich LO
24 kwietnia 2016

Oficjalne zakończenie roku szkolnego klas trzecich liceum odbędzie się 29 kwietnia 2016r., o godzinie 8.00 w auli. Potem odbędą się spotkania z wychowawcami w salach, w których odbywają się spotkania z rodzicami.

Dzień Otwarty w LO
24 kwietnia 2016
Dzień Otwarty w Gimnazjum
17 kwietnia 2016
Wyróżnienie w II Otwartym Konkursie Fizycznym
17 kwietnia 2016

Miło jest nam poinformować o wyróżnieniu, które otrzymał Jakub Trzciński z klasy 3H w II Otwartym Konkursie Fizycznym, którego organizatorem jest Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości w Kłodzku. Konkurs odbywa się pod patronatem Politechniki Wrocławskiej i jest wspierany przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. Serdeczne gratulujemy.

Test predyspozycji językowych do klasy dwujęzycznej LO
5 kwietnia 2016

Test z języka niemieckiego do klasy dwujęzycznej H1 odbędzie się 25 maja 2016 roku o godzinie 9:00 w auli.

Deklaracja przystąpienia do testu: POBIERZ

Test predyspozycji językowych dla kandydatów do G48
5 kwietnia 2016

Test predyspozycji językowych dla kandydatów do Gimnazjum Dwujęzycznego Nr 48 odbędzie się w dniu 30 maja 2016 roku o godzinie 9:00.

Deklaracja przystąpienia do testu predyspozycji językowych: POBIERZ

MISTRZOWIE ORTOGRAFII NIEMIECKIEJ
5 kwietnia 2016

Dnia 31 marca 2016 r. w 3 LO odbył się finał konkursu "Meister der Rechtschreibung". Oliwia Borucka z klasy 2H zajęła pierwsze miejsce!!! Rafał Skwarek z 3H oraz Andrzej Krawczyk z 2H zdobyli wyróżnienia. GRATULUJEMY!!!

Opiekun konkursu Anna Kuszczyńska


Drzwi Otwarte LO nr XIII
31 marca 2016

Serdecznie zapraszamy na DRZWI OTWARTE naszego liceum, które odbędą się 2 kwietnia 2016
w sobotę w godz. 11.00-13.30.

O Drzwiach Otwartych: TUTAJ

Program: TUTAJ

Profile klas: TUTAJ

Podstawowe informacje o szkole: TUTAJ

Informacje o klasie dziennikarsko-prawniczej: TUTAJ

Pascal Krajewski laureatem zDolnego Ślązaka
28 lutego 2016

PASCAL KRAJEWSKI, uczeń klasy trzeciej B naszego Gimnazjum zdobył tytuł laureata konkursu zDolny Ślązak z geografii.

Gratulujemy!

Adelheid Ilgmann laureatką zDolnego Ślązaka
10 lutego 2016

Serdeczne gratulacje dla Adelheid Ilgmann z klasy 3Ag, która po odniesieniu sukcesów w obu częściach finału konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista z języka niemieckiego uzyskała tytuł laureata.

Dziękujemy za godne reprezentowanie naszego gimnazjum!
Danuta Lesiak

Kolejny sukces Anny Firgolskiej
10 lutego 2016

Anna Firgolska z klasy IIa znalazła się w gronie dziesięciorga finalistów XV Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu. Kto zostanie laureatem, okaże się 3 marca.

Więcej informacji

XLII Olimpiada geograficzna
20 lutego 2016
olimpiada

W dniach 6-7 lutego 2016 roku w Zespole Szkół Nr 14 we Wrocławiu odbyły się zawody okręgowe XLII Olimpiady Geograficznej.
Finalistami zawodów okręgowych zostali:

Wiktoria Bazak kl. III g
Krzysztof Tubek kl. III g

Gratulujemy!

Grupa młodzieży Erasmus+ pilnie rzeźbi
9 lutego 2016
Obejrzyj galerię...

Grupa młodzieży Erasmus+ pilnie pracuje. Tym razem 4 marca 2016  wybraliśmy się na warsztaty rzeźbiarskie do pracowni Agaty Zworskiej-Story w Ognisku Kultury Plastycznej na pl. Wolności.
Glina jak plastelina tworzyliśmy podkłady pod różne przedmioty, ozdoby i biżuterię, którą następnym razem wypełnimy stłuczką szklaną (to temat naszego tegorocznego projektu – szkło surowiec wtórny w sztuce). Jesteśmy bardzo ciekawi co wyjdzie z naszych działań. Relacja  i fotograficzna dokumentacja już za tydzień.

Sukces plastyczny naszej Uczennicy!
18 lutego 2016

Uczennica klasy 2ag, Dominika Kazimierczak, zdobyła wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie na Najpiękniejsza Kartkę Bożonarodzeniową. Gala wręczenia nagród odbyła się 29 stycznia 2016 r. w Centrum Kultury Zamek w Leśnicy. Serdecznie Gratulujemy i życzymy dalszych plastycznych sukcesów!

Opiekun konkursu, Anna Kuszczyńska


Dyplom Dyplom
Biznes w pigułce
28 lutego 2016
Obejrzyj galerię...
Gra biznesowa "Promar" rozgrywana była już wiele razy z różnymi grupami ludzi - od młodzieży gimnazjalnej po doświadczonych ekonomistów. Pomimo rozbieżności w stopniu zaawansowania uczestników za każdym razem opierała się na tym samym schemacie, a dzięki doświadczonym prowadzącym udawało się osiągnąć zamierzone cele.
Tym razem gospodarzami gry zostały dwie wrocławskie szkoły - nasza trzynastka i LO XII. Oprócz tego swoje drużyny wystawiły także licea nr V, VII, IX, XIV oraz technikum nr XIII. Uczniowie podzielili się na dziewięć grup, z których każda tworzyła osobną firmę, a wszystkie razem - miniaturowy rynek. Wstęp do świata biznesu ułatwił im wykład dr. Włodzimierza Wudarzewskiego, współtwórcy gry "Promar" a także jednego z prowadzących. Uczestnicy poznali podstawowe mechanizmy rządzące biznesem, uzmysłowili sobie znaczenie popytu i podaży i chociaż nie można powiedzieć, że wstęp był krótki, to wszyscy wysłuchali go z uwagą rosnącą w miarę odkrywania kolejnych aspektów ekonomii.
- W grze chodzi o to, żeby młodzi ludzie przyswoili sobie pewien elementarz biznesu - wyjaśnia dr Wudarzewski. - Liczymy na to, że skutki będzie widać w ich przyszłej karierze zawodowej. Chcemy w ciągu bardzo krótkiego czasu uwrażliwić ich na pewne prawidłowości występujące w biznesie, kształtować potrzebne zdolności, takie jak umiejętność kalkulowania kosztów, analizy rynku, bilansowania produkcji i umiejętność sprzedaży, bo sztuką w realnym biznesie i gospodarce rynkowej nie jest wyprodukować, tylko sprzedać.
Po raz pierwszy, po raz drugi… sprzedane!
Gra toczyła się w ciągu trzech dni - od dwudziestego drugiego do dwudziestego czwartego lutego. Drugiego dnia zaczęła się właściwa część wydarzenia. Każda z dziewięciu firm zaczęła kupować materiały i analizować ekspertyzy, aby wreszcie przystąpić do produkcji towarów, które będą musieli na koniec z zyskiem sprzedać. Trenerzy krążyli między zespołami udzielając odpowiedzi na pojawiające się pytania, jednak w większości przypadków uczestnicy musieli radzić sobie sami. W miarę upływu czasu pozostałego do licytacji produktów napięcie na sali wzrastało, uczniowie coraz bardziej wczuwali się w rolę przedsiębiorców i widać było, że traktują tę zabawę poważnie.
Licytację prowadził drugi z twórców gry, dr Jerzy Jagoda. Bez wątpienia była to najciekawsza i najbardziej dynamiczna część całego wydarzenia. Prowadzący zza mównicy podawał cenę wywoławczą i w tej samej chwili członkowie grup zaczynali wykrzykiwać swoje oferty, starając się przebić propozycje konkurencji. Ceny szły w grube tysiące, jednak potrafiły także spaść do kilku złotych - tylko ktoś zorientowany w zawiłościach biznesu mógł przewidzieć wynik końcowy.
Liderzy i gamonie
Już na samym wstępie dr Wudarzewski tak określił przyszłych zwycięzców i przegranych - oczywiście żartobliwie. Jednak równocześnie podkreślił, że paradoksalnie to "gamonie" wygrają, jeśli tylko będą w stanie wyciągnąć wnioski z porażki i zrozumieć własne błędy. Jednak obaj prowadzący przyznali, że wśród zawodników dostrzegają spory potencjał.
- Życzyłbym sobie takich pracowników jak ci tutaj, na tej sali - przyznaje dr Jagoda. - Ludzi inteligentnych, błyskotliwych, szybko reagujących. Jestem pod wrażeniem.
Liderem, czyli zwycięzcą został zespół z IX LO. Nagrodą główną były tablety, jednak każda grupa biorąca udział w grze otrzymała nagrody pocieszenia sponsorowane przez Wyższą Szkołę Bankową. Dwa zespoły reprezentujące naszą szkołę zajęły czwarte i ósme miejsce, jednak pomimo pozycji poza podium nie żałują swojego uczestnictwa. - Gra dała nam na pewno przyrost wiedzy, czy większy czy mniejszy to kwestia indywidualna, u mnie dosyć duży - mówi Tomasz Wojciechowski, członek jednej z naszych grup. - Dużo się dowiedziałem, następną grę zupełnie inaczej bym rozegrał. Obstawiałem, że będziemy mieć trzecie lub czwarte miejsce i miałem rację. Wiadomo, że lepiej byłoby mieć pierwsze, ale niestety drużyna popełniła parę błędów, jednak umiem wyciągnąć z nich wnioski.
Gra "Promar" przypadła do gustu nie tylko samym uczestnikom. Wicedyrektor Piotr Pitura w kilku słowach podsumowania wspomniał, że być może zostanie ona rozegrana w naszej szkole ponownie za rok. Na pewno wiele osób przyjmie to z entuzjazmem, bo w końcu, cytując Jerzego Jagodę, to jest jedyna droga: oświeceniowa zasada - uczyć bawiąc.

Marta Mianowska

prof. Marian Noga, profesor ekonomii, 
	były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego i były członek Rady Polityki Pieniężnej podczas wykładu.
prof. Marian Noga, profesor ekonomii, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego i były członek Rady Polityki Pieniężnej podczas wykładu.
Szkoła w mieście
20 lutego 2016
stypendium

Od początku roku szkolnego 2015/2016 bierzemy udział w projekcie "Szkoła w mieście". Jego realizacja rozpoczęła się we wrześniu 2012 r. i zakłada udział uczniów wrocławskich szkół w zajęciach prowadzonych w różnych instytucjach kulturalnych stolicy Dolnego Śląska, na uczelniach oraz w centrach edukacyjnych (muzea, teatry, domy kultury, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, Humanitarium, ZOO, Aquapark, biblioteki. My również wychodzimy poza mury naszej szkoły i poszerzamy wiedzę i umiejętności, współpracując z Polskim Radiem Wrocław, Muzeum Architektury, Muzeum Historycznym, Muzeum Narodowym, PolitechnikąWrocławską, Nowymi Horyzontami , stowarzyszeniami i instytucjami sportowymi. Projekt finansowany przez miasto Wrocław ma na celu wzbogacenie oferty edukacyjnej szkół wrocławskich, wzrost uczestnictwa w kulturze oraz podniesienie jakości nauczania - nasi uczniowie również z niego korzystają! O projekcie, który w całości sfinansuje miasto, można przeczytać na stronie internetowej:

www.edu.wroclaw.pl

Spotkanie z Karoliną Marchewką
18 marca 2016
Obejrzyj galerię...

18 marca Wszechnicę odwiedziła Karolina Marchewka, absolwentka naszej szkoły, modelka i studentka. Opowiedziała nam o swoim wyjeździe do Hongkongu, gdzie zajmowała się modelingiem. Podzieliła się z nami wrażeniami i zdobytym doświadczeniem w tej dziedzinie oraz scharakteryzowała kulturę wschodu i porównała ją z europejską. Ponadto wspomniała o swoim blogu i chętnie odpowiedziała na wszystkie zadane pytania, związane ze światem mody i pobytem w Azji.
Tekst: Marta Nowak
Zdjęcia: Adrianna Kaczmarczyk

Konkurs "Idiomy w obrazach" - wyniki
29 stycznia 2016

Z radością informujemy, że został rozstrzygnięty Wrocławski konkurs objęty honorowym patronatem Wydziału Edukacji
I miejsce
Natalia Majchrzak z kl. I e, z Gimnazjum nr 28 (opiekun: p. Joanna Stencel)
Za pracę pt. „ The Ray of sunshine”
II miejsce
Aleksandra Świtło z kl. 2 d z Gimnazjum nr 14 (opiekun: p. Joanna Ludziejewska)
Za pracę pt. „Feel under weather”
III miejsce
Aleksandra Polańska z kl. III c z Gimnazjum nr 14 (opiekun: p. Anna Bieniek)
Za pracę pt. „ Cost an arm and a leg”
oraz
Sylwia Śliwa z kl. III z Gimnazjum nr 27 (opiekun: p. Dagmara Terzis)
Za pracę pt. „ Happy hour”.

Pełne wyniki TUTAJ

Teatralna przygoda Jonasza Wiewióra
25 stycznia 2016
Obejrzyj galerię...

Lata trzydzieste ubiegłego wieku. W Hotelu Breslau wszyscy oczekują na przybycie znakomitego gościa. Dyrektor mobilizuje personel, by wizyta wypadła jak najlepiej. W przygotowania włączają się wszyscy: gderliwa kucharka Hilda, roztargniona pokojówka Rita, boy hotelowy Henryk, recepcjonista Herman, zjawiskowa pieśniarka Marlene i jej akompaniator Joachim. Pojawia się także przejęta swą rolą dziennikarka "Scheiße Illustrierle Zeitung"", by zrobić reportaż o tym wydarzeniu. Wszystko to staje się źródłem wielu zabawnych sytuacji, którym przygląda się dostojna Perfekcyjna Pani Breslau, matrona w koronkach i stylowej peruce, duch tego miejsca, zabawnie komentując przy tym zamieszanie w hotelu.

Wydarzenia te uczyniła treścią swego autorskiego przedstawienia Karolina Konik, reżyserka i autorka spektakli amatorskiego teatru "Ekstrawersja". Sztukę można oglądać w ośrodku "Tratwa" przy ulicy Legnickiej. Bierze w niej udział nasz uczeń, Jonasz Wiewiór. Wciela się w rolę pianisty Joachima, który zadziwia perfekcyjnym wykonaniem jakże bogatego repertuaru.

Oglądając przedstawienie, trudno uwierzyć, że biorą w nim udział amatorzy, zapaleńcy połączeni teatralną pasją. Niektóre postacie wykreowane zostały z wielkim rozmachem i talentem. Uwagę zwraca popisowa rola aktora kreującego Henryka, znakomite kreacje Hildy i Hermana oraz brawurowa gra aktorki wcielającej się w rolę Perfekcyjnej pani Breslau.. Spektakl iskrzy humorem, trzyma w napięciu i zadziwia pomysłowością jego twórców. . Wielkie brawa dla Jonasza i jego kolegów.

Następne spektakle "Hotelu Breslau" 27 i 28 lutego.
I ja tam byłam... Beata Wołowicz-Bukwalt

Kolędowanie
10 stycznia 2016
Jasełka
10 stycznia 2016
Dolnośląski Turniej Debat Oksfordzkich
14 grudnia 2015
Obejrzyj galerię...

14 grudnia 2015 r. odbył się Dolnośląski Turniej Debat Oksfordzkich zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddz. we Wrocławiu. Jego głównym celem było poszerzenie i pogłębienie wiedzy oraz rozbudzenie zainteresowania młodzieży najnowszą historią Polski. Tezy debat dotyczyły wielu kontrowersyjnych problemów, które są stale komentowane i wzbudzają wiele emocji np.: Wprowadzenie stanu wojennego było mniejszy złem, Bez kościoła katolickiego nie udałoby się obalić komunizmu, „Soloidarność” w latach 80. to bardziej ruch patriotyczny niż zawodowy. Szkołę reprezentowały dwie drużyny. Wskładzie pierwszej byli: Łukasz Rosiński III B, Tomasz Wojciechowski I i, Kornel Zubowski II F, Szymon Ornatowski III D i Bartłomiej Jędrzejko I F (rezerwowy). Natomiast drugą drużynę reprezentowali: Agnieszka Godlewska II i, Karolina Stolecka II E, Piotr Zaleski III D, Szymon Łukasiewicz III B oraz Kacper Łuszczki III B. Czy drużyny odniosły sukces? Tak, zdobyły kolejno II i III miejsce. Wielkie gratulacje dla uczniów z obu drużyn za odniesiony sukces i godne reprezentowanie naszej szkoły.
Roman Smolski

Wigilia Wielu Narodów
12 grudnia 2015
Obejrzyj galerię...

To tradycyjne spotkanie opłatkowe międzynarodowej organizacji Rotary International. 12 grudnia 2015 r. uczniowie klas dziennikarskich mieli przyjemność uczestniczyć w tej wspaniałej uroczystości. Młodzież z wymiany rotariańskiej przybyłej z całego świata przygotowała ciekawe występy, w których zaprezentowała swoją znajomość języka polskiego. Ponadto odbyło się wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, przekazanie ognia pokoju oraz pokaz tańca góralskiego. W tak miłej, przedświątecznej atmosferze młodzi dziennikarze mieli możliwość poznania ciekawych ludzi oraz innych kultur.
Tekst: Marta Nowak
Zdjęcia Aleksandra Przepiórka

Koncert dla Mai Klucznik
7 grudnia 2015
Obejrzyj galerię...

7 grudnia 2015 roku w naszej szkole odbył się drugi charytatywny koncert dla Mai Klucznik. Wolontariat prowadziła młodzież programu Erasmus+. W koncercie udział wzięli: duet Anna Kamińska (śpiew) i Jonasz Wiewiór uczeń kl. I c (fortepian) wspaniale prezentując piosenki kabaretowe XX-lecia międzywojennego. Gwiazdą wieczoru była Magda Brudzińska i Klezmer Trio z Krakowa.
Piosenki żydowskie, romskie i bałkańskie porywały liczne grono gości: nauczycieli, młodzieży i rodziców naszej szkoły. Nawiązaniem do zeszłorocznego występu Kabaretu Elita był udział Jerzego Skoczylasa, który w uroczy i dowcipny sposób prowadził koncert.
Impreza była bardzo wzruszająca a dochód w wysokości 10355 PLN zostanie przekazany na rzecz Fundacji " Zdążyć z pomocą", która wspiera Maję Klucznik.

Wideorelacja z koncertu

Play this video

Konkurs Literacki
21 stycznia 2016

3 grudnia 2015 roku w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza odbyła się XI Gala Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra " My Polacy, my Dolnoślązacy...". Wśród wyróżnionych prac znalazła się praca Lucyny Rerak z klasy Ib - uczennicy pani Dominiki Wieczorek. Gratulujemy.

Kiermasz kartek świątecznych
10 grudnia 2015
Obejrzyj galerię...

3 XII 2015 w trakcie spotkań semestralnych z rodzicami odbył się w Zespole Szkół Nr 5 kiermasz kartek świątecznych. Młodzież projektu Erasmus + na warsztatach plastycznych pod opieką Pani Agaty Zworskiej Story przygotowała, z zastosowaniem surowców wtórnych, kartki na kiermasz. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na konto naszej podopiecznej Mai Klucznik.

Warsztaty artystyczne 25.11.2015r.
30 listopada 2015
Obejrzyj galerię...

25 XI 2015 odbyły się warsztaty artystyczne prowadzone przez panią Agatę Zworską-Story. Grupa młodzieży Erasmus + w Zespole Szkół Nr 5 przygotowywała kartki świąteczne z wykorzystaniem surowców wtórnych na kiermasz świąteczny, który odbędzie się 3 XII 2015. Pozyskane środki zostaną przekazane na potrzeby naszej małej podopiecznej Mai Klucznik.

EUROWEEK!
11 listopada 2015
Obejrzyj galerię...

Wyjazd szkoleniowy Euroweek odbył się w dniach 7-11.09.2015r. w Długopolu Dolnym. Opiekunem grupy była p. Marzena Hołownia, nauczycielka j. angielskiego.

Obóz składał się z 4 bloków tematycznych: "Praca, praca w grupie", "Kierowanie", "Kultury świata" i "Europa; stosunki międzynarodowe", przeplatanych rozrywką. Dzień rozpoczynał się tzw. "Energizerem" polegającym na rozbudzeniu, a także rozgrzaniu umysłu poprzez anglojęzyczne zabawy. Następnie odbywały się zajęcia takie jak: praca i motywacja w grupie, szok kulturowy, wolontariat, program "Erasmus+", poznawanie kultur świata, przeprowadzanie autoprezentacji oraz leadership. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim przez wolontariuszy z różnych zakątków świata. Można było spotkać tam ludzi m.in. z: Peru, Włoch, Indii, Mołdawii, Łotwy, Azerbejdżanu, Meksyku, Finlandii, Chin, Turcji oraz Kenii. Każdy z nich miał okazję zaprezentować swój kraj poprzez prezentację multimedialną, ale także między zajęciami mieliśmy możliwość prywatnej rozmowy z nimi. Atmosfera na zajęciach była luźna i przyjazna. Często się śmialiśmy i wygłupialiśmy z wolontariuszami. W przerwach między zajęciami odbywało się karaoke a codziennie wieczorem - dyskoteka, na której poznaliśmy narodowe tańce naszych wolontariuszy.

Wyjazd wspominamy bardzo pozytywnie. Dowiedziałyśmy się tam wielu rzeczy na temat innych kultur, a także poznałyśmy i zaprzyjaźniłyśmy się z ludźmi z całego świata, z którymi wciąż mamy kontakt.

XIV Radosna Parada Niepodległości
19 listopada 2015
Obejrzyj galerię...

11 listopada 2015 Święto Niepodległości i XIV Radosna Parada Niepodległości na ulicach Wrocławia - nie może na niej zabraknąć młodzieży XIII LO - prezentujemy się wspaniale - naszym mottem przewodnim był hołd Wielkim Polakom XX wieku. Odnieśliśmy również sukcesy w konkursach:
- na patriotyczną bransoletkę, w której Natalia Lis z 1 bg zajęła I miejsce
- patriotyczną grę planszową, w której Patrycja Tabaka z 1bg otrzymała wyróżnienie
Uczennicom serdecznie gratulujemy a młodzieży biorącej udział w Radosnej Paradzie Niepodległości bardzo dziękujemy za wspaniałą postawę i zaangażowanie w przygotowanie transparetentów
i Kompanii Kadrowej.
Małgorzata Wiater-Mohr i Anna Pandura


Dyplom Dyplom
Anna Firgolska trzecia we Wrocławiu
26 października 2015

ANNA FIRGOLSKA uczennica klasy IIA zajęła III miejsce w finale Wrocławski Licealista 2015. Wśród dziesiątki finalistów jest jedyną dziewczyną. W pozostałej dziewiątce są tylko uczniowie z XIV i III LO.

"W ogóle się nie spodziewałam, że przejdę do finału. Bardzo się cieszę, bo myślałam, że słabo mi poszło. Zupełnie nie przewidziałam, że bardzo dobrze napiszę test z matematyki i fizyki."

Gratulacje!!!!

Więcej informacji

Warsztaty Językowe w Wielkiej Brytanii.
25 listopada 2015
Obejrzyj galerię...

W dniach 19-25.10.2015 uczniowie naszego gimnazjum i liceum wzięli udział w Warsztatach Językowych w Wielkiej Brytanii. Po raz czwarty mieliśmy możliwość zwiedzania Londynu i miast południowej Anglii.
Pierwszego dnia, po porannej przeprawie promem Calais-Dover dotarliśmy do Londynu. Nasz spacer rozpoczął się w centrum miasta i prowadził obok Opactwa Westminster, budynków parlamentu, Big Bena, wzdłuż The Mall do Pałacu Buckingham. I tu czekała nas niespodzianka. Wtorek 20.10 był pierwszym dniem wizyty państwowej Prezydenta Chin w Wielkiej Brytanii. Oprócz bardzo widowiskowej parady gwardzistów, przejazdu rządowych limuzyn, mieliśmy niezwykłą wręcz okazję zobaczenia królowej Elżbiety II z księciem Filipem oraz w drugiej królewskiej karecie - następcy tronu księcia Karola z księżną Camillą Parker Bowles udających się na oficjalne przyjęcie w pałacu. Spacer po jesiennym St. James's Park pozwolił nam wyciszyć emocje.
Następnie udaliśmy się do bardziej egzotycznych choć nie mniej angielskich ze względu na kosmopolityczny klimat dzielnic Soho i China Town. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy londyńskim metrem do dzielnicy Plumstead, gdzie oczekiwały na nas rodziny, u których mieliśmy spędzić kolejne dni.
W środę udaliśmy się do Brighton - starego nadmorskiego kurortu z charakterystyczną jasną zabudową. Tu odkryliśmy urok osiemnastowiecznego pałacu królewskiego - the Royal Pavilion, pełnego złoceń i chińskich smoków. Następnie zobaczyliśmy jedno z najstarszych akwariów z wielobarwnymi i różnorodnymi gatunkami ryb i morskich stworzeń. Na koniec - spacer po molo - słynnym Brighton Pier.
Kolejny dzień - czwartek - spędziliśmy podziwiając najstarsze królewskie zamki. Pierwszym z nich był Hampton Court, ze średniowiecznymi zakamarkami, komnatami, ogrodami i - the Maze - zielonym labiryntem gdzie wszyscy mieliśmy okazję sprawdzić swoją orientację w przestrzeni lub jej brak. Następnie udaliśmy się do kolejnej rezydencji -zachwycającego Windsor Castle ze słynnym domkiem dla lalek - Dolls' House, oraz niezliczonymi komnatami i dziełami sztuki. Zwiedzając Windsor Castle nie mogliśmy pominąć St. George's Chapel.
W piątek dotarliśmy do najbardziej wyczekiwanego miejsca - Muzeum Figur Woskowych. Wszyscy mogliśmy zrobić sobie niezliczoną ilość zdjęć z ikonami popkultury, świata polityki, przywódcami duchowymi i brytyjską rodziną królewską. Po południu, pełni wrażeń udaliśmy się do urokliwego Oxfordu gdzie podczas jesiennego spaceru podziwialiśmy budynki uniwersyteckie, w których studiowały wybitne osobistości z całego świata.
Na koniec zobaczyliśmy Londyn z lotu ptaka - z gigantycznej, obleganej przez turystów karuzeli zwanej London Eye. Kolejnym etapem było zwiedzanie fascynujących londyńskich muzeów: The Natural History Museum i The Museum of Science and Technology. Następnie metrem przemieściliśmy się do uroczej dzielnicy Greenwich, gdzie pożegnaliśmy się z Londynem i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Dzięki uprzejmości kierowców i pilota wycieczki Krzysztofa Owczarka udało nam się jeszcze zatrzymać w jednym z najpiękniejszych, średniowiecznych miasteczek południowej Anglii - Canterbury.
W niedzielę, po udanej przeprawie promowej na kontynent, długiej i trochę męczącej podróży dotarliśmy do Wrocławia. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów. Zostały nam wspomnienia, piękne zdjęcia i apetyt na kolejną wizytę w tym bardzo odmiennym, pełnym śladów przeszłości, wielokulturowym kraju.

Ania Klimas

Zwycięstwo K. Hallali w konkursie "Mag słowa"
3 listopada 2015
magslowa

Miło mi poinformować, że uczennica klasy III d Katarzyna Hallala zajęła w tym roku szkolnym pierwsze miejsca w ogólnopolskim konkursie recytatorskim "Mag słowa", który odbył się w Gimnazjum nr 13 we Wrocławiu. Szacowne jury, które reprezentował między innymi aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego p. Edward Kalisz, przyznało 3 nagrody i 4 wyróżnienia. Inne osiągnięcia Katarzyny to: II miejsce w tym samym konkursie w 2013 roku, wyróżnienie w roku 2014, udział w Ogólnopolskim konkursie im. Włodzimierza Pietrzaka, zwycięstwo w Szkolnym Konkursie Recytatorskim. Pierwsze miejsce naszej uczennicy w tym prestiżowym konkursie to wielki sukces. Po przesłuchaniu uczestników p. Edward Kalisz stwierdził : "Widzę tutaj przyszłe talenty aktorskie". Dziękując za godne reprezentowanie naszej szkoły, życzę Ci, Kasiu, aby ta przepowiednie się spełniła. Serdeczne gratulacje od nauczycieli i uczniów!

Małgorzata Skawińska

Oktawian Jurczykowski stypendystą
9 listopada 2015

Z przyjemnością informujemy, że Oktawian Jurczykowski uczeń klasy III A naszego liceum otrzymał na rok szkolny 2015/2016 Stypendium Artystyczne Prezydenta Wrocławia. Jest ono przyznawane młodym twórcom do trzydziestego roku życia. Uroczystość wręczenia dyplomów stypendialnych odbędzie się 20 października. Serdeczne gratulacje od wszystkich nauczycieli i uczniów naszej szkoły, a szczególnie od wychowawczyni. Brawo, Oktawianie!


Dyplom Dyplom
Kolejny sukces Oktawiana

6 listopada otrzymał wyróżnienie w prestiżowym I Ogólnopolskim Festiwalu Obrazu organizowanym przez Technikum nr 15 we Wrocławiu. Konkurs ma na celu wyłonienie najzdolniejszych młodych twórców. Spośród ogromnej ilości nadesłanych prac powstałych w latach 2013-2015 przyznano jedną nagrodę i jedno wyróżnienie w każdej z kategorii (film, malarstwo, fotografia, grafika) dla dzieł reprezentujących najwyższy poziom.

zobacz nagrodzony film

Dyplom Dyplom Dyplom

Wybory, wybory i po wyborach do Sejmu RP
3 listopada 2015
Obejrzyj galerię...

19 października br. odbył się finał ogólnopolskiego programu Młodzi głosują organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. W programie tym, polegającym na przeprowadzeniu symulacji wyborów do Sejmu RP, wzięli również uczniowie naszej szkoły. Inicjatorem tego przedsięwzięcia oraz głównym koordynatorem kampanii wyborczej i symulacji wyborów był Kornel Zubowski (II F). Aktywnie wspomagali go: Bartłomiej Jędrzejko (I F), Teodor Kałwak (I F), Oskar Chrzanowski (I F), Tomasz Wojciechowski (I i) oraz Karolina Stolecka (II E) .
Do zobaczenia podczas kolejnych wyborów.

Czytaj więcej: TUTAJ

Dzień Patrona Szkoły
14 października 2015
Obejrzyj galerię...

Przeczytajcie sprawozdanie ze Święta Szkoły napisane przez Zosię Kowalik ze zwycięskiej klasy 1bg. Zosia opowiada też o przygotowaniach klasy do Ligi Fredrowskiej. Tajemnica sukcesu okazuje się prosta - zaangażowanie całej klasy! TUTAJ

Przedstawiamy oficjalne wyniki Ligi Fredrowskiej. TUTAJ

Zapraszamy również do obejrzenia relacji:
zobacz film

Jonasz Wiewiór stypendystą
14 października 2015
stypendium

GRATULACJE dla Jonasza Wiewióra ucznia klasy 1c - stypendysty Uczniowskiego Programu Stypendialnego.

Dnia 25 września w auli Narodowego Forum Muzyki odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, którzy w roku szkolnym 2014 - 2015 wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami i wynikami w nauce. Wśród stypendystów znalazł się uczeń trzeciej klasy gimnazjum naszej szkoły (obecnie już pierwszej liceum) - Jonasz Wiewiór. Średnia ocen na świadectwie 5,68, I miejsce we wrocławskim konkursie filmowym "Historia na ekranie" z języka angielskiego, udział w finale Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów, II miejsce we wrocławskim konkursie recytatorskim poezji niemieckiej, udział w konkursie dla młodych kompozytorów na Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara oraz w drugiej części etapu okręgowego Olimpiady z Języka Niemieckiego dla Licealistów, tytuł Absolwenta Roku Gimnazjum nr 48 i świadectwo z wyróżnieniem Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej - te wszystkie osiągnięcia sprawiły, że Jonasz należy do grona nagrodzonych przez Prezydenta Wrocławia.

Matematyczny Marsz na Orientację 2015
22 października 2015
Obejrzyj galerię...

Jak co roku, w pierwszą sobotę października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Matematycznym Marszu na Orientacje. W tym roku zawody odbyły się we Wrocławiu - na Pilczycach. Naszą szkołę reprezentowało 19 uczniów z gimnazjum i liceum. Najlepsza drużyna w składzie Tomsz Musiał, Jakub Trzciński i Kamil Wsułek zajęła 8 miejsce w kategorii licealistów. Oprócz Biegu uczniowie mogli wziąć udział w różnorodnych zawodach sportowych. Nagrody zdobyli: Daria Podwalna z 3bg za zajęcie 4 miejsca w strzale na bramkę z megaobrotu, a w skoku na skakance: Jacek Okarma z 2c zajął 4 miejsce i Paulia Podwalna z 3bg - 6 miejsce. Pogoda wspaniale nam dopisała i po zakończeniu imprezy wszyscy zdecydowali , że w przyszłym roku też wezmą w niej udział.

Autorzy zdjęć: Wojciech Obremski i Elżbieta Woźniak

Więcej zdjęć: TUTAJ

Klasy dziennikarskie w Kuraszkowie
10 października 2015

Od 8 do 10 października trwał pierwszy w tym roku szkolnym obóz dziennikarski w Kuraszkowie. Do „Dworku” dotarliśmy jeszcze przed południem. O 14 odbyło się pierwsze spotkanie grupy, podczas którego wybraliśmy porządkowych i podzieliliśmy się na kilkuosobowe drużyny do pisania tekstów. Podczas wieczornych zabaw integracyjnych czekała nas niespodzianka – z okazji urodzin opiekunki pierwszych klas zaśpiewaliśmy "Sto lat" i zostaliśmy poczęstowani pizzą. Od redaktora Chądzyńskiego solenizantka dostała tort i kartkę z serdecznymi życzeniami. Potem, po odtańczeniu tradycyjnych w dziennikarskim gronie "Labado" i "Laurencji" pozostało już tylko wykąpać się i położyć do łóżek. Następnego dnia już o 9 czekało nas pierwsze spotkanie. Później pierwsze klasy w asyście swoich opiekunek i opiekunów zajęły się wysiloną pracą nad tekstami. O 15 zebraliśmy się, by poznać jej efekty. Czytanie i omawianie prac zajęło nam ponad godzinę. O 18 zaczęło się ognisko. Mimo chłodu, śpiew i gitary towarzyszyły nam przez kilka godzin. W sobotę już spakowani zebraliśmy się żeby podsumować wyjazd. Na szczególną pochwałę od prof. Banaszewskiej za doskonałą organizację zasłużyła komendantka obozu. Na koniec wszyscy uczestnicy i uczestniczki zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie i wyruszyli w drogę powrotną.
Tekst: Anna Firgolska
Zdjęcia: Adrianna Kaczmarczyk


Dyplom Dyplom
Projekt Puzzle "Ułóż Niemcy"
3 października 2015
Obejrzyj galerię...

29 września wspólnie z naszymi koleżankami z kolegami z Drezna ozdabialiśmy puzzle, które razem z uczniami wrocławskich szkół złożyliśmy w całość 3 października 2015 roku w trakcie festynu z okazji 25-lecia Zjednoczenia Niemiec. Zapraszamy do galerii zdjęć. Opiekunem projektu były pani A.Kuszczyńska oraz pani M. Frank-Banaszewska.
Uczniowie klasy 2Ag oraz Ernest Wawerek z klasy 1B

Kącik czytelniczy
12 września 2015

Drodzy uczniowie gimnazjum i liceum!

Serdecznie zapraszam Was do odwiedzania Kącika Czytelniczego, który zamierzam prowadzić na stronie internetowej naszej szkoły. Co miesiąc chcę umieszczać tu informacje o książkach. Nie będą to jednak rozległe, nużące recenzje czy szczegółowe omówienia, lecz krótkie teksty zawierające sporo emocji, zachwytów, "achów i ochów" oraz zachęt do przeczytania danej pozycji. Zamierzam pokazywać Wam różne książki - cienkie i obszerne, wesołe i smutne, nowości i te wydane wcześniej, zróżnicowane gatunkowo, stylistycznie i tematycznie.
Myślę, że każdy, kto kocha czytać ( i nie tylko ten) znajdzie tu coś dla siebie.
Jeśli chcielibyście włączyć się do tej akcji i zaproponować jakąś swoją ulubioną książkę, zapraszam do sali nr 14. Jeśli jednak nie wiecie, jak wyrazić swoje książkowe wrażenia, także zapraszam. Obiecuję, że pomogę Wam w napisaniu krótkiej notatki. Kącik będzie miał także swoją wersję papierową. Na tablicy przed salą nr 12 umieszczać będę wydruki swoich( i być może także Waszych) notek o książkach.

Serdecznie zapraszam do udziału w tej akcji. Mam nadzieję, że "książkowym łasuchom" sprawi ona niemałą frajdę, a wszystkich pozostałych choć trochę zainteresuje czytaniem.

Beata Wołowicz-Bukwalt

Dalsze informacje w zakładce j. polski

Bookcrossing przez cały rok szkolny 2015/2016
12 września 2015

Organizowana w zeszłym roku szkolnym akcja bookcrossingu okazała się bardzo udana i przyciągnęła sporą grupę uczniów, dlatego też od października bieżącego roku szkolnego będzie organizowana systematycznie w każdy pierwszy poniedziałek i pierwszy wtorek miesiąca na pierwszym piętrze, naprzeciwko sekretariatu uczniowskiego, w specjalnie oznaczonym miejscu. Bardzo zapraszam do udziału w akcji w wszystkich uczniów gimnazjum i liceum oraz nauczycieli. Zachęcam do przynoszenia także książek obcojęzycznych, na pewno znajdą swoich amatorów.

Serdecznie zapraszam do udziału w wymianie książek!

Beata Wołowicz-Bukwalt

Przypominam BOOKCROSSING - wymiana książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych

Przynieś jakąś swoją książkę i wymień ją na inną, przyniesioną przez kogoś innego!!! Uwolnij książkę!!!

Święto szkoły
12 Września 2015

Harmonogram obchodów święta oraz opis konkurencji: TUTAJ

Hymn szkoły: TUTAJ

Link do wykonania przez Jerzego Skoczylasa piosenki, której melodia jest melodią hymnu naszej szkoły: TUTAJ

DSD I - GRATULACJE
04 Września 2015
Obejrzyj galerię...

W piątek, 4 września, w auli Zespołu Szkół Nr 5 odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów DSD I (Deutsches Sprachdiplom).
51 absolwentów 48 Gimnazjum Dwujęzycznego ( czyli 100% zdających ) otrzymało certyfikat poświadczający znajomość języka niemieckiego na poziomie B1. Egzamin , który jest organizowany na całym świecie przez Kultusministerkonferenz, odbył się w naszej szkole, podobnie jak w latach ubiegłych, w marcu bieżącego roku.

Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
1 września 2015

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dolnośląska e-szkoła” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

banner