Język niemiecki
Egzamin ustny z języka niemieckiego na poziomie A2/B1

16 i 17 marca odbył się w naszym gimnazjum etap ustny międzynarodowego egzaminu z języka niemieckiego na poziom A2 / B1 - DSD I. Zdali go wszyscy uczniowie. Intensywny tydzień na obozie naukowym dodał naszym gimnazjalistom odwagi i wiary we własne siły. Byliście bardzo profesjonalni. Jesteśmy z Was ogromnie dumne. Gratulujemy serdecznie, nauczycielki języka niemieckiego Maria Frank - Banaszewska, Anna Kuszczyńska, Susanne Fürnrohr. i Marlene Vennemeier.

Mistrzowie ortografii języka niemieckiego

28 marca odbył się w 3 LO finał konkursu "Meister der Rechtschreibung". Uczniowie klasy 3h nie zawiedli i tym razem. Andrzej Krawczyk zajął 2. miejsce, a Oliwia Bogucka 3. miejsce. Serdecznie gratulujemy i czekamy na następców sukcesu w przyszłym roku!!! Opiekun konkursu Anna Kuszczyńska

Warsztaty translatorskie

Do pracy przystąpiła młodzież z klas licealnych jak i z II klasy gimnazjum. Była to owocna działalność młodzieży pod kierunkiem tłumaczki literatury Pani Małgorzaty Słabickiej nad przekładem książki „ Katzenberge”. niemieckiej pisarki młodego pokolenia pani Sabrine Janesch. Młodzież spotkała się 4 razy na trzygodzinnych warsztatach w konsulacie i w szkole oraz pracowała bardzo intensywnie w domu. Praca sprawiła młodzieży wiele radości a także dała możliwość skonfrontowania się z możliwościami językowymi. Przekonali się podczas pracy nad przekładem, że język niemiecki ma wiele barw i wyrażeń, które należy umiejętnie wykorzystać a nie posługiwać się językiem według ustalonych form i norm języka potocznego, czy też slangu młodzieżowego. Praca tłumaczeniowa uświadomiła młodzieży, że konieczna jest przy tym rozległa wiedza nie koniecznie językowa ale wiedza z realioznastwa, historii, literatury, czy też wiedza z innych dziedzin nauki. Przekonali się, że należy stosować realia, które nie stracą na znaczeniu po wielu latach. Praca zakończyła się spotkaniem autorskim z panią Sabrine Janesch, podczas którego odczytane zostały przez autorkę wybrane fragmenty powieści w języku niemieckim oraz ich tłumaczenie w języku polskim przez ich autorów, młodzież ZS nr 5. Wspaniałe doświadczenie posługiwania się językiem obcym oraz możliwość wyrażania uczuć w innym języku niż język ojczysty.

Teksty