black_bar_new10
 
Historia programu Comenius/Erasmus+
Spotkanie z partnerami z projektu Erasmus+ w Pribramie

Kolejne spotkanie młodzieżowe Programu Erasmus + tym razem w czeskim partnerskim mieście Pribram.Przez tydzień około 100 osobowa reprezentacja pięciu państw wspólnie realizowała tegoroczny program "Jesteście częścią nas". Napisany wspólny scenariusz teatralnego przedstawienia znalazł realizację i został zaprezentowany w auli szkoły w Pribramie. Przygotowując przedstawienie młodzież w sześciu grupach (cztery teatralne), plastyczna i muzyczna, przygotowała spektakl - premiera wypadła wspaniale. Obok pracy programowej odwiedziliśmy Pragę, rozegrała się gra terenowa w Pribramie i poznaliśmy wspaniały zamek Karola IV. Wieczory wypełniał nam taniec zarówno wymyślne współczesne układy jak i zaskakujący wszystkich nasz wspaniały pokaz Krakowiaka. Ocena młodzieży jak zawsze po spotkaniu jest bardzo pozytywna dlatego opiekunowie Programu Erasmus+ zapraszają do uczestnictwa w przyszłym roku szkolnym.


Spotkanie z partnerami z projektu Erasmus+ z Kępna

12 marca gościliśmy w szkole naszych partnerów w projekcie Erasmus+ - uczniów z LO nr 1 w Kępnie. Zwiedziliśmy Dzielnicę Czterech Świątyń i poznaliśmy różnice pomiędzy poszczególnymi odłamami chrześcijaństwa oraz podstawowe informacje na temat judaizmu. Podczas gdy część naszej grupy zmagała się z historią i religiami, druga połowa zaliczyła wielogodzinny maraton sportowy. Krakowiak jest forsownym tańcem, więc szczególne podziękowania należą się pani profesor Agnieszce Macińskiej-Drążek, która po raz kolejny niestrudzenie doskonaliła ruchy i układ, aby wypadły jak najlepiej podczas konferencji w Czechach. A to już baaardzo niedługo...


Warsztaty w Muzeum Architektury

7 marca młodzież programu Erasmus+ uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. Tematem wykładu i pracy warsztatowej była wielokulturowość Dolnego Śląska i Wrocławia. Po wykładzie przyszedł czas na próbę wcielenia teorii w życie: młodzież zaprojektowała w grupach i zaprezentowała różne rozwiązania (architektoniczne, rekreacyjne i kulinarne) dla tych miejsc w naszym mieście, gdzie można by podkreślić lub zapoznać się z tą specyfiką stolicy Dolnego Śląska. Może któregoś dnia decydenci wykorzystają nasze pomysły?


"Jesteś cząstką nas" dla Kuby

Tegoroczna praca projektowa zespołu Erasmus+ przebiega pod hasłem "Jesteś cząstką nas". Dlatego też młodzież zaangażowała się w prace organizacyjne, wolontariat oraz uczestniczyła w koncercie charytatywnym na rzecz Kuby Witkowskiego, ucznia naszej szkoły, u którego wykryto nowotwór i jedyną szansą na przeżycie okazała się kosztowna operacja w Hamburgu. Doświadczenie niesamowite, dzięki niemu młodzież zrozumiała, co to znaczy być częścią szkolnej rodziny, jak wspaniałe jest to, że w potrzebie możemy liczyć na tych, którzy niby obojętnie mijają nas codziennie w ferworze obowiązków szkolnych. To ogromna radość widzieć, że nasza młodzież ma tak wielkie serca!!!


Próba tanca w Kępnie

8 lutego uczniowie biorący udział w programie Erasmus+ odwiedzili swoich partnerów w projekcie w Kępnie, gdzie rozpoczęliśmy wspólne przygotowania do międzynarodowej konferencji, która w tym roku odbędzie się w Czechach. Tym razem zaprezentujemy krakowiaka. Wbrew pozorom to wcale nie jest taki prosty taniec. Ale pierwszą połowę tańca mamy już za nami.


Próba tańca

Za nami pierwsza próba tańca, który jest nieodłącznym elementem każdej konferencji. W tym roku zaprezentujemy w Czechach, gospodarzu tegorocznego międzynarodowego spotkania projektowego, krakowiaka.


Kiermasz świąteczny

W czwartek przed wywiadówkami zespół Erasmus+ wspólnie z Samorządem Szkolnym zorganizował kiermasz świąteczny, podczas którego sprzedawane były kartki świąteczne wykonane przez członków naszej grupy. To ostatnia akcja naszego zespołu na rzecz Mai i Marcina w tym roku kalendarzowym. Fundusze pozyskane w rożnych akcjach przeprowadzonych w tym semestrze w naszej szkole zostaną rozdzielone i z życzeniami świątecznymi przesłane na adresy Fundacji Mai Klucznik i Marcina Kaczyńskiego. Dziękujemy wszystkim za ogrom serca, pracę i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pozyskamy większą grupę chętnych do tej wspaniałej i jakże potrzebnej działalności. Wesołych Świąt


Kamil Bednarek dla Mai Klucznik

3 Grudnia w Klubie Zaklęte Rewiry odbył się charytatywny koncert "Kamil Bednarek dla Mai Klucznik". Młodzież Programu Erasmus + naszej szkoły wspaniale wpisała się jako wolontariusze pomagając w tej imprezie. Serdeczne dziękujemy wszystkim biorącym udział w koncercie, a szczególnie Kamilowi Bednarkowi za dar serca.


Erasmus+ z wizytą w Domu Europy

Zespół Erasmus+ uczestniczył dzisiaj w zajęciach w Domu Europy, Regionalnym Przedstawicielstwie Parlamentu Europejskiego. Odświeżylismy podstawową wiedzę na temat Unii Europejskiej oraz poznaliśmy jej struktury i zasady funkcjonowania. Najważniejszym aspektem zajęć była jednak mobilności młodzieży, z jakich programów można korzystać, by podróżować nie tylko po krajach Unii, ale właściwie po całym świecie. Okazuje się, że możliwości jest mnóstwo, tylko trzeba odważyć się po nie sięgnąć ;-)dzieć się nowych rzeczy i dobrze się razem bawić. Można śledzić nasze poczynania na stronie szkoły i szkolnym Facebooku.


Nowy projekt Erasmus+

Wraz z nowym rokiem szkolnym ruszył nowy projekt unijny Erasmus+. Dwuletnia edycja jest zatytułowana: "Jesteś/jesteście częścią nas". Będziemy poruszać różne problemy społeczne, lokalne i międzynarodowe. Mamy nadzieję spędzić ciekawie czas, dowiedzieć się nowych rzeczy i dobrze się razem bawić. Można śledzić nasze poczynania na stronie szkoły i szkolnym Facebooku.


Ostatnia praca Programu Erasmus+ - Wspomnienia Krzyżowa 2017

Ostatnia praca Programu Erasmus+ - Wspomnienia Krzyżowa 2017 Życzymy Wszystkim wspaniałych, słonecznych i pełnych przygód wakacji Młodzież Erazma i koordynatorzy: Małgorzata Wiater-Mohr i Beata Wers


Erasmus+ w rewitalizowanej kopalni Katowice

Ostatnia w tym roku szkolnym wyprawa Programu Erasmus+ tym razem do Katowic. Zwiedzaliśmy rewitalizowaną kopalnię Katowice obecnie Centrum Sztuki - bogate w różnego typu ekspozycje od górniczego chodnika prezentującego historię kopalni i Górnego Śląska przez malarstwo polskie od 1800 do 1945 roku. Zakończyliśmy pobyt w Katowicach warsztatami "Przemyśl przyszłość" czyli nasza wizja przyszłości obiektów poprzemysłowych na Górnym Śląsku. Zamykamy naszą działalność i zachęcamy do uczestnictwa w Programie Erasmus+


Rewitalizacja stolicy polskiego włókiennictwa realizacja projektu Erasmus+ w Łodzi

W dniach 24.05 - 25.05 zespół Erasmus+ wybrał się do Łodzi, aby zapoznać się z tematem rewitalizacji obiektów postprzemysłowych. Na początku zwiedziliśmy zabytkową elektrociepłownię, przekształconą na Centrum Nauki i Techniki oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Kolejnym zwiedzanym punktem przemysłowej Łodzi był Księży Młyn, XIX wieczne królestwo bawełny przemysłowca Karola Scheiblera. Jego pałac został przerobiony na Muzeum Kinematografii, a budynki fabryczne na modne lofty :-) W drugim dniu pobytu zespół Erasmus+ poznał dawne imperium kolejnego łódzkiego przedsiębiorcy - Izraela Poznańskiego. Zwiedziliśmy jego pałac, obecnie muzeum miasta Łodzi oraz fabrykę, słynne obecnie centrum handlowo -usługowo -kulturalne, MANUFAKTURA. Tutaj zostaliśmy oprowadzeni po wystawie upamiętniającej rozwój przemysłu włókienniczego i warunków pracy u Poznańskiego (koszmar!) oraz wzięliśmy udział w warsztatach, podczas których sami przeprowadziliśmy rewitalizację. Na deser pospacerowaliśmy po najsłynniejszym deptaku miasta - ul. Piotrkowskiej.


Pożegnanie absolwentów

Podczas uroczystego zakończenia roku dla klas trzecich pożegnaliśmy również uczestników projektu Erasmus+. Na dalszą drogę edukacyjną tegoroczni absolwenci zostali wyposażeni w YOUTHPASS, międzynarodowy certyfikat kompetencji nabytych podczas prac w ramach projektu. Certyfikat ułatwi im aplikację do programu stypendialnego Erasmus na uczelniach. Beata Wers


Erasmus+ na Dniach Otwartych

Podczas trwających 08.04 Dni Otwartych w naszej szkole, uczniowie zespołu Erasmus+ prezentowali gościom na czym polega nasza praca, czego się uczymy i jak współpracujemy z naszymi partnerami z zagranicy. Ale Dni Otwarte to nie tylko dzielenie się wrażeniami z bycia uczniem Trzynastki i członkiem zespołu Erasmus+, to też okazja do przypomnienia sobie międzynarodowej konferencji młodzieży w Krzyżowej i poznanych tam tańców.


Konferencja Erasmus w Krzyżowej

W terminie 17.03-24.03 w Krzyżowej odbyła się Międzynarodowa Konferencja Młodzieży Erasmus+, której, wspólnie z zaprzyjaźnioną szkołą w Kępnie, byliśmy organizatorami. 80 osób z takich krajów jak Czechy, Niemcy, Wlochy, Norwegia i Polska zmierzyły się z tematem dostosowania istniejących obiektów architektonicznych do potrzeb współczesności. Badając przez rok różnorodne doświadcznia w tym zakresie w poszczególnych krajach partnerskich i wymieniając się doświadczeniami , młodzież zaplanowała miasto, jakie w ich wyobrażeniu może powstać w przyszłości. Efekt prac - makieta - przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Ale konferencja to nie tylko warsztaty, to rówież bogaty program edukacyjny: studiowaliśmy poszczególne epoki architektoniczne na przykładzie zamku Książ, historycznej części Wrocławia, Świdnicy i Kępna oraz Hali Stulecia i wystawy poświęconej architekturze XX wieku.Poznaliśmy lokalne sposoby dostosowywania dawnych obiektów inżynieryjnych do wymogów współczesnego miasta zwiedzając dawną kopalnię Julia w Wałbrzychu i Hydropolis we Wrocławiu. Oczywiście nie można zapomnieć przy tym o samej Krzyżowej, która na naszych gościach zrobiła ogromne wrażenie. Nieodłącznym elementem tygodniowej współpracy są również zajęcia integracyjne i wspólna nauka tańców. Mnóstwo wrażeń, nawiązane przyjaźnie i emocje przy pożegnaniu to jest to, co pozostanie w uczestnikach na zawsze i - mamy nadzieję - wpłynie pozytywnie na postrzeganie różnic kulturowych w różnych zakątkach Europy w przyszłości.


Próba tańca

26 stycznia uczestnicy projektu Erasmus + gościli w naszej szkole uczniów z liceum ogólnokształcącego w Kępnie. Wspólnie przygotowujemy taniec, który zostanie zaprezentowany podczas międzynarodowej konferencji w Krzyżowej w marcu. Kroki opanowane, przed nami jeszcze trochę powtórek i próba generalna tym razem w Kępnie.


Warsztaty z rysunku architektonicznego - cd

Kolejny dzień warsztatów Erasmus+. Artystyczny nieład w całej sali, ale powoli zaczynajš się wyłaniać bryły naszych miniatur budowli.


Muzeum Współczesne

13 grudnia, grupa Erasmus + odwiedziła Muzeum Współczesne gdzie wysłuchała wykładu, przygotowanego specjalnie dla naszych potrzeb przez p. Joannę Sekułę, nt. dostosowywania starych obiektów architektonicznych do potrzeb współczesnego miasta. Poznaliœmy najciekawsze przykłady tego typu transformacji w Polsce i naszym mieœcie oraz dowiedzieliœmy się z jakiego typy problemami i ograniczeniami twórcy takich transformacji muszš się zmierzyć. Następnie zwiedziliœmy wystawę "Stosunki pracy".


Warsztaty z rysunku architektonicznego

11 grudnia, odbyły się warsztaty pod fachową opieką nauczyciela rysunku architektonicznego pani Marii Ostrowskiej- Dudys na temat budowania modeli obiektów architektonicznych. Najpierw przygotowaliśmy szczegółową dokumentację fotograficzną obiektów, które chcemy wykonać, a następnie, po wyskalowaniu, zabraliśmy się za ich budowę. Pierwsze kroki już za nami.


Centrum Historii Zajezdnia

30 listopada grupa Erasmus+ zwiedzilła Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej i wystawę dot. historii XX-wiecznego Wrocławia. To niesamowite jaką metamorfozę przeszła XIX-wieczna zajezdnia tramwajów elektrycznych i jak pięknie potrafi wpisać się we współczesne miasto Doskonała lekcja historii i architektury w jednym.


Pawilon Czterech Kopuł

15 listopada, w ramach programu Erasmus+, zwiedziliśmy Pawilon Czterech Kopuł gdzie, oprócz obejrzenia wystawy, mogliśmy wysłuchać wykładu połączonego z prezentacją nt architektury Pawilonu. Interesuje nas to szczególnie, gdyż tegorocznym tematem naszej międzynarodowej współpracy jest architektura i jej dostosowanie do potrzeb miast przyszłości. Zajęcia były bardzo ciekawe, a nasza przewodniczka okazała się być osobą o ogromnej wiedzy, pełną pasji. Za ciekawą podróż do Wrocławia początku XX wieku serdecznie dziękujemy!


Trzeci rok naszego projektu.

Rozpoczęliśmy trzeci i ostatni rok naszego projektu. Tym razem koncentrujemy się na architekturze. Naszym zadaniem jest zdobycie wiedzy, jak stare obiekty dostosowuje się do potrzeb współczesnego Wrocławia. Będziemy zwiedzać miejsca, które takim transformacjom podległy, dowiadywać się jakie mają obecnie zastosowanie.


Ostatnie  wspomnienia z młodzieżowej konferencji programu Erasmus + 2016 w Aurich -

Ostatnie  wspomnienia z młodzieżowej konferencji programu Erasmus + 2016 w Aurich - Niemcy. Pamiątkowy plakat, pełne wspomnień zdjęcia, nawiązane przyjaźnie i oczekiwanie na działalność w przyszłym roku szkolnym. Zamykamy tegoroczną edycję projektu Erasmus+ jednocześnie gorąco namawiamy do wspólnej pracy i zabawy w roku szkolnym 2016 - 2017 zwłaszcza, że to dwie szkoły polskie będą gospodarzami. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.


Erasmus w Aurich

Kolejne spotkanie młodzieżowe Erasmus+ za nami - tym razem cała rodzinka Erazma zjechała do Aurich w Niemczech. W dniach 8 - 15. 04. 2016 prezentowaliśmy na kiermaszu w Gymnazsium Ulricianum efekty naszej całorocznej pracy. Zwiedzaliśmy zakłady Enercom produkujące wiatraki do pozyskiwania energii alternatywnej, których wynalazca pochodzi z tego miasta. Uczestniczyliśmy w zajęciach w Klimahaus w Bermenhaven i wreszcie w grupach międzynarodowych przygotowaliśmy film o tematyce ekologicznej - zapraszamy do oglądania. Oczywiście podstawa spotkania to integracja, która najlepiej nam wychodziła wieczorami w ramach codziennych wspólnych tańców. Pomału zamykamy tegoroczną działalność mamy nadzieję, że przyszłoroczny Erasmus+, którego gospodarzem jest Polska będzie równie udany jak ten w Aurich - zachęcamy do uczestnictwa.


Próba tańca

Ponowne spotkanie grup Kępno Wrocław - jako gospodarze. Ostatnia przed wyjazdem próba naszych tanecznych umiejętności. Nasi opiekunowie mówią, że jest super. Atrakcją były połowiczne, bo tylko dziewcząt, stroje przygotowane na występ w Aurich - całość zaprezentujemy po powrocie. Trzymajcie za nas kciuki, walc wiedeński nie jest tak prostym i nieskomplikowanym tańcem jakby się wydawało.


Warsztaty ceramiczne

Kolejne warsztaty z wrocławską artystką Panią Agatą Zworską-Story tym razem w dwóch edycjach: pierwsze zajęcia to praca w glinie na pozór mało skomplikowana, ale wymagająca wyobraźni i własnej inwencji twórczej. Tworzyliśmy podstawę pod przyszłe, w naszym mniemaniu, dzieła czyli połączenie gliny i szkła (to ten programowy surowiec wtórny). I to się właśnie dokonało 29 III w Ognisku Kultury Plastycznej we Wrocławiu. Sami jesteśmy ciekawi co wyjdzie z tego magicznego pieca, w którym się nasze prace w piątek wypalą. Nasza artystyczna przewodniczka sama mówi cytując: "może dzieło a może nic - znaczy gniot".


Grupa młodzieży Erasmus+ pilnie rzeźbi

Grupa młodzieży Erasmus+ pilnie pracuje. Tym razem 4 marca 2016 wybraliśmy się na warsztaty rzeźbiarskie do pracowni Agaty Zworskiej-Story w Ognisku Kultury Plastycznej na pl. Wolności. Glina jak plastelina tworzyliśmy podkłady pod różne przedmioty, ozdoby i biżuterię, którą następnym razem wypełnimy stłuczką szklaną (to temat naszego tegorocznego projektu - szkło surowiec wtórny w sztuce). Jesteśmy bardzo ciekawi co wyjdzie z naszych działań. Relacja i fotograficzna dokumentacja już za tydzień.


Wizyta w Kępnie

18 lutego młodzież Programu Erasmus+ ZS Nr 5 wyjechała do Kępna. Cele naszej wyprawy to zapoznanie partnerskiej grupy z Kępna i wspólna próba tańca, tym razem będzie to walc wiedeński, ale w bardziej współczesnym wydaniu. Atmosfera była bardzo miła choć próba wyczerpująca. W marcu spotkamy się ponownie we Wrocławiu - jak pójdzie nam równie dobrze to następnym krokiem będzie zgłoszenie grupy do turnieju tańca towarzyskiego. Nim to jednak nastąpi wystąpimy wspólnie na konferencji Erasmus+ Aurich - Niemcy 2016.


Na szkle malowane

26 stycznia 2016 roku realizujemy tegoroczny program Erasmus+. Wykorzystanie szkła jako surowca wtórnego - czyli "Na szkle malowane". Warsztaty artystyczne zorganizowane w celu przygotowania prac na kiermasz rozpoczynający młodzieżową konferencję Erasmus+ Aurich 2016.


Koncert dla Mai Klucznik

7 grudnia 2015 roku w naszej szkole odbył się drugi charytatywny koncert dla Mai Klucznik. Wolontariat prowadziła młodzież programu Erasmus+. W koncercie udział wzięli: duet Anna Kamińska (śpiew) i Jonasz Wiewiór uczeń kl. I c (fortepian) wspaniale prezentując piosenki kabaretowe XX-lecia międzywojennego. Gwiazdą wieczoru była Magda Brudzińska i Klezmer Trio z Krakowa.


Kiermasz kartek świątecznych

3 XII 2015 w trakcie spotkań semestralnych z rodzicami odbył się w Zespole Szkół Nr 5 kiermasz kartek świątecznych. Młodzież projektu Erasmus + na warsztatach plastycznych pod opieką Pani Agaty Zworskiej Story przygotowała, z zastosowaniem surowców wtórnych, kartki na kiermasz. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na konto naszej podopiecznej Mai Klucznik.


Warsztaty artystyczne 25.11.2015r.

25 XI 2015 odbyły się warsztaty artystyczne prowadzone przez panią Agatę Zworską-Story. Grupa młodzieży Erasmus + w Zespole Szkół Nr 5 przygotowywała kartki świąteczne z wykorzystaniem surowców wtórnych na kiermasz świąteczny, który odbędzie się 3 XII 2015. Pozyskane środki zostaną przekazane na potrzeby naszej małej podopiecznej Mai Klucznik.


Nowa edycja Erasmus+ 2015/2016 w ZS Nr 5

Nowa edycja Erasmus+ 2015/2016 w ZS Nr 5 właśnie rozpoczęła swoją działalność. 14 XI 2015 - grupa młodzieży zwiedzała i uczestniczyła w warsztatach malowania i grawerowania w Hucie Szkła "Julia" w Piechowicach.


Erasmus+ 2015 Norwegia

Norweskie Vollen - malownicze miasteczko położone tuż przy zatoce Oslofjorden. To właśnie tam w dniach 12-18.04.2015 odbywała się konferencja projektu Erasmus+.


Comenius 2014/2015 - Pożegnanie

Niestety musimy pożegnać się z nazwą projektu Comenius, w którym XIII LO działało przez 17 lat. Nowa edycja projektu ruszyła od 1 IX 2014 roku pod nazwą Erasmus +. Trochę szkoda bo Erazma z Rotterdamu generalnie wszyscy znamy natomiast Jana Amosa Komeńskiego (stąd projekt Comenius) młodzież miała okazję poznać rozszyfrowując tą jakże tajemniczo brzmiącą nazwę projektu w jakim działała. Obecny projekt Erasmus + będzie realizowany w naszym liceum w latach 2014 - 2017 o temacie: Myśl globalnie, regiony europejskie kreatywnie rozwiązują problemy naszych czasów.


Comenius 2014

Tym razem Comenius odbył się w pięknej włoskiej Ligurii w kurorcie Savona. W międzynarodowych grupach pracowaliśmy nad końcowym występem opowiadającym historię przyjaciół podróżujących po europejskich krajach. Kanwą przewodnią przedstawienia była "Bodka Komedia" Dantego oczywiście dostosowana do wymogów współczesności i do krajów uczestniczących w projekcie. Było też wiele atrakcji zwiedzanie Genui czy wieczorne gry, zabawy i tańce narodowe. Więzi zawiązane przez nas na długo pozostaną w pamięci, a czas spędzony we Włoszech można uznać za szczególnie udany! Radosna atmosfera i piękna pogoda sprawiły, że mino wielu prób i pracy końcowy efekt czyli nasze międzynarodowe przedstawienie spotkało się z gorącym przyjęciem włoskiej młodzieży ich rodziców i grona pedagogicznego i to w tym projekcie jest wspaniałe.


Comenius 2013

Młodzieżowa konferencja 2013 odbyła się w Solenicach - Czechy. Przez pół roku wspólnie wszyscy uczestnicy pisali opowieść a równocześnie scenariusz prezentujący historię czeskiego dyplomaty z przełomu XV/XVI wieku Lva z Rozmitalu, którego przesłaniem i misją był pokój. W Solenicach trzy grupy: teatralna, muzyczna i plastyczna wspólnie przygotowały spektakl, który w ostatnim dniu konferencji ku uciesze licznej publiczności został zagrany. Świetna a równocześnie bardzo ucząca zabawa.


Kępno odwiedza Wrocław

13 grudnia 2012 roku odwiedzili nas uczniowie z Kępna, którzy razem z nami uczestniczą w projekcie "Comenius". Było to nasze pierwsze integracyjne spotkanie, podczas którego pod okiem instruktora przygotowywaliśmy nasz wspólny taneczny układ poloneza.


Dzień comeniusa

20 listopada 2012 r. zorganizowaliśmy "Dzień Comeniusa", podczas którego nowicjusze zaczerpnęli nieco informacji o grupie i celach projektu. Odbył się wówczas także "gry i zabawy", które pomogły nam przełamać pierwsze lody, lepiej się poznać i ułatwiły współpracę w grupie.


2011/2012 Hiszpania

W tym roku poraz kolejny tematem są regiony. Rozwojem naszego miasta zajęły się Krasnale! Sześć odważnych wybrało się do zaprzyjaźnionych miejsc w Europie (Vollen, Aurich, Kępna, Torre del Mar, Pribiamu i Savony). Celem było zdobycie z każdego z tych miejsc grudki ziemi, z której owoc dałoby ziarnko nadziei i piękna Wrocławia.


Konferencja 2011 - Krzyżowa Polska

Ogromnie trudne zadanie - jesteśmy gospodarzami i przyjmujemy największą jak do tej pory grupę 97 uczestników. Tematem jest przyszłość naszego regionu - wspólnie ze szkołą w Kępnie gramy Legendę Polską "O Popielu, którego zjadły myszy" - przykład władcy, który dba wyłącznie o własne interesy -jaki był Jego koniec każdy wie.


Konferencja 2010 -Aurich -Niemcy

Znowu temat Migracje, ale w trochę innym ujęciu -poznajemy mieszane rodziny polsko -niemieckie, koreańskie, ukraińskie i inne jakich owoce mamy w naszej szkole. Tradycyjnie do konferencji program przygotowujemy wraz z Liceum w Kępnie.


2010/2011 - przyszłość regionów

Rok szkolny 2010/2011 jest dla młodzieży XIII LO działającej w programie Comenius wielkim wyzwaniem. Dwie polskie szkoły LO nr 1 w Kępnie i nasza są organizatorami międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w dniach 1 - 8 III 2011 w Krzyżowej. Gościć będziemy uczestników projektu z Niemiec, Norwegii, Czech, Hiszpanii i pierwszy raz w projekcie z Włoch.


Krótka historia długiego partnerstwa - Sokrates Comenius w XIII LO 1996 - 2010

Jest rok 1996. Klasa II h (pierwsza w historii naszej szkoły klasa bilingwalna) z wychowawcą wicedyrektorem Ewą Malczyk i opiekunem z przypadku Małgorzatą Wiater (nauczyciel języka niemieckiego zachorował) reprezentują XIII LO im. Aleksandra Fredry na 350 - leciu Gimnazjum Ulrycianum w Aurich. Uroczystość wspaniała, liczni goście, program bardzo bogaty, a w nim: spotkanie partnerskich szkół programu Unii Europejskiej Sokrates - Comenius, na które koordynator Hans -Jurgen Westermayer zaprosił też dwie polskie szkoły z Wrocławia i Kępna. I tak to się zaczęło. Potem proste pytanie - czy mamy ochotę na pracę w projekcie - i prosta odpowiedź - tak.


2010 - następna konferencja Aurich - Niemcy

Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w Programie Sokrates - Comenius. Spotkania informacyjne odbywają się we wtorki i piątki na przerwie po 5 lekcji, w gabinecie nr 16 lub u koordynatora programu w Zespole Szkół nr 5 - pani Małgorzaty Wiater - Mohr.


2009 - Vollen (Norwegia), temat: "Migracje"

Poznajemy historie naszych dziadków, losy rodziców i miejsca, z którymi te historie się wiążą, nasi bliscy opowiadają swoje dzieje. Zwiedzamy Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Wystawa nosi tytuł: "Nasze ziemie utracone i pozyskane". Organizujemy happening na ulicach Wrocławia w okolicach tzw. "trójkąta bermudzkiego" (koło naszej szkoły), gdzie kamienice jeszcze dzisiaj wyglądają tak samo jak zaraz po wojnie. My występujemy w roli dziadków, rodziców i osiedlamy się we Wrocławiu w 1945 roku.


2008 - Solenice (Czechy), temat: "Kultura regionalna w kontekście europejskim"

Wrocław i Kępno wspólnie prezentują w wersji angielskiej spektakl pt. "Legenda o Piaście Kołodzieju". Pięknie zaśpiewana piosenka "Traperów z nad Wisły" w stylu rap, o Piaście Kołodzieju, w tłumaczeniu angielskim Aleksandra Brzózki, byłego uczestnika programu - Aurich 2000. Pokazujemy narodziny państwa polskiego, przekładając fakty na współczesny język słowa i tańca. Uczymy i tańczymy, prezentując wiązankę tańców polskich.


2007 - Bude (Wielka Brytania), temat: "Sport"

Temat trudny zwłaszcza dla historyka. Organizujemy spotkanie z mistrzynią olimpijską Renatą Mauer - Różańską. Korzystając z tego, że była uczestniczka programu Comenius Justyna pracuje we wrocławskim Instytucie Jerzego Grotowskiego, poznajemy ten teatr i formy pracy nad ciałem, jakie wypracowywał w swoim zespole Jerzy Grotowski. Uczestniczymy w ruchowych warsztatach dotyczących sztuki walki i tańca indyjskiej kalari.


2006 - Aurich (Niemcy), temat: "Tożsamość regionalna"

Poznajemy nasze miasto przez jego herb. Przez symbole pól herbowych pokazujemy burzliwe dzieje historii Śląska na przykład pod katedrą wrocławską odgrywamy spotkanie Ottona III z Bolesławem Chrobrym i powołanie biskupstwa wrocławskiego - oczywiście wszyscy wiemy, że ten zjazd miał miejsce w Gnieźnie, ale w jego konsekwencji mamy katedrę św. Jana Chrzciciela, która została wtedy ufundowana.


2003 - Vollen (Norwegia), 2004 - Krzyżowa (Polska), 2005 - Leeuwarden (Holandia)

Tematyka przez trzy lata jedna - niezwykle interesująca a równocześnie dająca dużo satysfakcji, przynosząca wiele wzruszeń i wywołująca refleksje nad własny życiem - "Niepełnosprawni są wśród nas".


2002 - rozśpiewany Pribram, temat: "Muzyka dawna i współczesna"

Pod kierownictwem Krzysztofa Żesławskiego przygotowujemy utwory Mozarta na skrzypce, dwa flety i wiolonczelę. Wszystkie zespoły muzyki poważnej miały zaszczyt zagrać wspólny koncert w Muzeum Antonina Dworzaka.


2001 - Newquay (Wielka Brytania), temat: "Sztuka"

Wszyscy uczestnicy przygotowują prace na wernisaż, który odbył się w galerii sztuki, właścicielem której jest Polak żołnierz Armii Władysława Andersa - pan E. Kowalski. Przygotowujemy prace malarskie. Największym powodzeniem cieszą się akwarele Justyny Rodzińskiej.


2000 - Aurich (Niemcy), temat: "Rewia 2000" - fantazja

Wspaniały pomysł. Każda grupa prezentuje ostatnie 100 lat swojej historii. Wrocław i Kępno wspólnie przygotowują program (scenariusza choreografia i opracowanie muzyczne - Małgorzata Wiater). Pokaz zostaje nagrodzony gromkimi brawami widzów. Przede wszystkim podoba się scena upadku komunizmu z utworem "The Wall" Pink Floryd w tle.


1999 - Krzyżowa, temat: "Media a społeczeństwo" - jesteśmy gospodarzami

Teraz dopiero wiemy, ile pracy trzeba włożyć, aby przygotować konferencję. Temat programu: "Media a społeczeństwo". Gościmy całą grupą we Wrocławskim Ośrodku Telewizyjnym, poznajemy pracę redaktorów "Faktów", telewizja gości w naszej szkole i w Krzyżowej.


1999 - Uroczyste przystąpienie LO XIII do projektu Sokrates Comenius

Uroczyste przystąpienie XIII Liceum Ogólnokształcącego do projektu Sokrates Comenius. Dyrektor szkoły URSZULA SPAŁKA przybija na ścianę szkoły tablicę - symbol projektu.


1998 - konferencja Asker (Norwegia), temat rocznej pracy: "Ekologia - woda".

Nakręcamy film o Odrze i wodzie we Wrocławiu, zwiedzamy muzeum techniki wodnej w Świątnikach, ekologiczną oczyszczalnię ścieków Janówek. W Norwegii po prezentacjach zwiedzamy Oslo, jego wspaniałe muzea Kon-Tiki, wikingów i norweskich odkrywców północy. Podczas Święta Niepodległości 17 V widzimy też króla.


1997 - Pierwsza konferencja Newquay (Wielka Brytania)

Prezentujemy nasz kraj, region i miasto. Bawiąc się - poznajemy kraje, uczestników, ich historię, piękno i kulturę. Podczas zabawy rodzą się przyjaźnie i bardzo trwałe kontakty.


Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dolnośląska e-szkoła” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

banner