black_bar_new10
 
Aktualności Wszechnicy
Aktualnie wyświetlane: Rok szkolny 18/19
Obóz dziennikarski w Kuraszkowie – jesień 2018
4 października
Obejrzyj galerię...

Jak każdej pięknej jesieni, wybraliśmy się klasami dziennikarskimi do harcerskiego dworku. 4 października spotkaliśmy się w godzinach porannych na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Pociągiem pojechaliśmy do Obornik Śląskich, a stamtąd busem do Kuraszkowa. Trzy dni spędziliśmy na wspólnej integracji. Klasa pierwsza pisała artykuły wraz ze starszymi uczniami. Prace były między innymi o kościele przy Liceum Ogólnokształcącym nr XIII czy o cudzoziemcach w Polsce. Drugiego dnia odbyło się również ognisko, gdzie piekliśmy razem kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki. Wróciliśmy do domów bogatsi o nowe przyjaźnie.

Tekst:Wiktoria Łabno
Zdjęcia:Jagoda Zabłocka i Hania ŁagockaSpotkanie z Kamilem Karpińskim
28 września
Obejrzyj galerię...

28 września na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedził nas pan Kamil Karpiński, redaktor naczelny bloga „Miejsca we Wrocławiu” oraz strony na Facebooku „Miejsca we Wrocławiu, o których nie miałeś pojęcia”. Nasz gość przedstawił nam skąd czerpie inspirację do pisania artykułów. Opowiedział nam swoją historię z pisaniem. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda sytuacja finansowa z reklamami na stronie internetowej. Poznaliśmy również plany na rozbudowanie działalności bloga pana Kamil poza obręb Wrocławia.

Tekst:Wiktoria Łabno
Zdjęcia:Jagoda ZabłockaSpotkanie z Jackiem Skorupskim
21 września
Obejrzyj galerię...

Na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej 21 września odwiedził nas pan Jacek Skorupski, założyciel szkoły rolkarskiej „Wrocław rolkuje”, instruktor jazdy na rolkach oraz absolwent klasy dziennikarskiej w naszym liceum. Nasz gość powiedział o tym jak rozpoczęła się jego pasja do rolek i o różnych turniejach na jakich miał przyjemność wystąpić. Pokazał nam różne triki rolkarskie, między innymi tzw. „freestyle slalom”. Pan Jacek pozytywnie wspominał także swoje czasy w naszej szkole oraz mówił o planach na przyszłość.

Tekst:Olga Powązka
Zdjęcia:Jagoda Zabłocka, Hanna ŁagockaSpotkanie z Jerzym Luźniakiem
14 września
Obejrzyj galerię...

Na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej, która odbyła się 14 września, odwiedził nas pan Jerzy Luźniak, przyrodnik, podróżnik i myśliwy. Nasz gość opowiedział nam jak wygląda polowanie w lesie. Dowiedzieliśmy się, co skłoniło pana Jerzego do zostania myśliwym. By dostać się do koła łowieckiego należy nauczyć się odróżniać zwierzynę w różnym wieku i zdać egzaminy. Poznaliśmy również historię naszego gościa z jego wyjazdu do Afryki. Dostaliśmy zaproszenie, by spotkać się z myśliwym w lesie i poobserwować razem przyrodę.

Tekst:Wiktoria Łabno
Zdjęcia:Jagoda Zabłocka, Hanna ŁagockaObóz dziennikarski w Kuraszkowie – lato 2018
7 czerwca
Obejrzyj galerię...

Jak każdego ostatniego miesiąca szkoły, wybraliśmy się klasami dziennikarskimi do Kuraszkowa. 7 czerwca w godzinach porannych spotkaliśmy się na Dworcu Głównym we Wrocławiu, by udać się na trzydniową wycieczkę wspólnej pracy i integracji. Gdy dotarliśmy na miejsce odbyło się nasze pierwsze spotkanie organizacyjne. Była piękna pogoda, więc całe dnie spędzaliśmy na dworze grając w siatkówkę czy rozmawiając. Pierwszego wieczora zostało zorganizowane ognisko, piekliśmy razem kiełbaski. Drugiego dnia pierwsze klasy pisały artykuły z pomocą starszych kolegów. Ich dzieła wyszły naprawdę świetnie i już niedługo pojawią się w Szlifie. Zostały również wręczone legitymacje dziennikarskie dla uczniów, którzy przejmowali funkcję po drugich klasach. W sobotę popołudniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Oczywiście nie o było się bez pożegnalnych uścisków na koniec. Wszyscy wróciliśmy do domów bogatsi o nowe przyjaźnie i doświadczenia dziennikarskie.

Tekst:Wiktoria Łabno
Zdjęcia:Jagoda ZabłockaSpotkanie z Arturem Makiełą
25 maja
Obejrzyj galerię...

25 maja na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedził nas pan Artur Makieła, hipnotyzer znany z programu TVN „Hipnoza”. Dowiedzieliśmy się, że studiował filologię polską oraz specjalizację dziennikarską. Przez piętnaście lat był dziennikarzem, pracował między innymi w TVN24, EskaTV i Studenckim Radiu Żak Politechniki Łódzkiej. Pan Artur opowiedział nam o tworzeniu programu „Hipnoza”. Gość ustosunkował się do komentarzy z internetu, które odnosiły się do audycji telewizyjnej. Hipnotyzer przybliżył nam proces wprowadzania człowieka w stan hipnozy i wytłumaczył na czym on polega. Dostaliśmy również kilka rad, które mają nam pomóc w naszych przyszłych rozmowach o pracę.

Tekst:Olga Powązka
Zdjęcia:Jagoda ZabłockaSpotkanie z red. Robertem Skrzyńskim
18 maja
Obejrzyj galerię...

18 maja na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedził nas pan Robert Skrzyński, szef redakcji sportowej Radia Wrocław i komentator Canal +. Opowiedział nam o początkach swojej drogi jako dziennikarza i komentatora sportowego. Nasz gość w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o swojej pracy zarówno w telewizji jak i w radiu oraz o swoim wyjeździe na mistrzostwa Europy w piłce nożnej do Francji i na Ukrainę. Poinformował nas, że wybierze się również na tegoroczne mistrzostwa w Rosji. Pan Robert przekazał nam wiele cennych wskazówek dotyczących warsztatu pracy dziennikarza, w tym także dziennikarza sportowego. Wspominał także swoje wpadki komentatorskie.

Tekst: Olga Powązka
Zdjęcia: Hanna Łagocka, Jagoda ZabłockaSpotkanie z Robertem Nowakowskim
11 maja
Obejrzyj galerię...

11 maja na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedził nas pan Robert Nowakowskim, były policjant, który pracował w sekcji zwalczania hakerów. Dowiedzieliśmy się na czym polegała jego praca w Pracowni Badań Informatycznych, w laboratorium kryminalistycznym. Pan Robert jest też biegłym sądowym. Powiedział nam, że jest to trudna praca i trzeba cały czas się kształcić. Gość przybliżył nam jak wygląda tryb incognito w internecie od strony technicznej. Poznaliśmy również proces powstawania kryptowaluty. Były policjant przestrzegł nas, że każdy nasz krok w sieci zostaje zapamiętany na specjalnych serwerach.

Tekst: Wiktoria Łabno
Zdjęcia: Hanna Łagocka, Jagoda ZabłockaSpotkanie z Tymoteuszem Ławeckim
20 kwietnia
Obejrzyj galerię...

20 kwietnia na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedził nas pan Tymoteusz Ławecki, nauczyciel w przedszkolu oraz doktorant pedagogiki. Dowiedzieliśmy się, że najpierw chciał zostać kucharzem, ale po praktykach w restauracji stwierdził, że to nie jest praca, którą chciałby wykonywać. Od poniedziałku do piątku pracuje w jednym z wrocławskich prywatnych przedszkoli, a w weekendy robi doktorat w Zielonej Górze. Poznaliśmy kilka historii, które przydarzyły mu się z jego podopiecznymi. Przedszkole, w którym jest zatrudniony współpracuje z lecznicą zwierząt i niedawno jego podopieczni gościli u siebie warchlaka. Wychowawca nie boi się poruszać poważnych tematów z przedszkolakami o tolerancji, biedzie czy wojnie.

Tekst: Wiktoria Łabno
Zdjęcia: Jula Busz, Hanna Łagocka, Jagoda ZabłockaSpotkanie z Giovannim Spychalskim
6 kwietnia
Obejrzyj galerię...

6 kwietnia na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedził nas Giovanni Spychalski, absolwent Liceum Ogólnokształcącego nr XIII im. Aleksandra Fredry we Wrocławiu i były przewodniczący MWD. Gość ciekawie opowiadał o projektach, w które jest zaangażowany, mówił też o propozycjach staży w wielu firmach, które otrzymywał dzięki wcześniejszemu zaangażowaniu w działalność dziennikarską w naszej szkole. Giovanni dodawał, że zna języki angielski i niemiecki, trochę słabiej czeski i włoski, a teraz uczy się francuskiego, który uważa jednak za bardzo trudny. Studiujący w Poznaniu gość wszechnicy przygotował prezentację na temat marketingu, ponieważ tym zajmuje się na co dzień. Wskazywał jakie sztuczki stosują wobec klientów producenci, by wpływać na naszą podświadomość, zwracał także uwagę na to, jak ważne w dzisiejszych czasach jest weryfikowanie informacji. Przewodniczący wszechnicy z roku szkolnego 2015/2016 przekazał nam także cenne wskazówki dotyczące tego, co jest dzisiaj istotne przy poszukiwaniu pracy i kilka razy podkreślał, że przede wszystkim liczy się pokora. Nasz gość opowiadał, że jest domatorem, choć mieszkał w wielu miejscach, między innymi w Niemczech i Bydgoszczy. Najbardziej podoba mu się jednak właśnie Wrocław.

Tekst: Karol Bugajski
Zdjęcia: Daria Miksza, Jagoda ZabłockaSprawozdanie z absolwentami
23 marca
Obejrzyj galerię...

23 marca na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej naszymi gośćmi byli Wojciech Bednarek – polski dyplomata w Moskwie, Paweł Florkiewicz – rzecznik prasowy banku oraz Daniel Rudnicki – operator tvn24. Są to byli absolwenci Liceum Ogólnokształcącego nr XIII im. Aleksandra Fredry we Wrocławiu oraz twórcy gazetki szkolnej Szlif i Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej. Goście opowiedzieli nam kilka historii z czasów, kiedy oni sami uczęszczali do klasy dziennikarskiej. Dowiedzieliśmy się, że tytuł naszej gazetki pochodzi od szlifowania warsztatu pisania. Dostaliśmy od nich kilka cennych uwag, by nauczyć się słuchać innych, bo pomaga to w późniejszym życiu. Wyznali nam, że liceum to odpowiednie miejsce, gdzie można zdobyć rzetelną wiedzę do pracy w mediach i innych zawodach. Opowiedzieli nam, że zajęcia dziennikarskie pomogły im w komunikacji z ludźmi. Poznaliśmy również kilka ciekawych historii związanych z pracą dyplomaty oraz operatora kamery.

Tekst: Wiktoria Łabno
Zdjęcia: Hanna Łagocka, Daria Miksza, Jagoda ZabłockaSpotkanie z Romualdem Nowakiem
17 marca
Obejrzyj galerię...

17 marca na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedził nas pan Romuald Nowak, kierownik Panoramy Racławickiej. Gość opowiedział nam o swoich studiach na Wydziale Historii, zamiłowaniu do baroku i ponad dwudziestopięcioleciom kierowaniem Panoramą. Poznaliśmy historię Panoramy oraz dowiedzieliśmy się jak wygląda zarządzanie tym obiektem od środka. Kto za co jest odpowiedzialny. Jak działa cały system. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy też o wizycie w Panoramie papieża Jana Pawła II i wielu sławnych osób tego świata. Gośćmi na następnej wszechnicy będą twórcy Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej, absolwenci naszej szkoły.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia: Hanna ŁagockaSpotkanie Spotkanie z Magdaleną Krej i Dominiką Weber
9 marca
Obejrzyj galerię...

9 marca na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej naszymi gośćmi były panie Magdalena Krej i Dominika Weber ze stowarzyszenia Ekostraż, które zajmuje się ochroną zwierząt. Dowiedzieliśmy się, że fundacja leczy zwierzątka i utrzymuje się z jednego procenta podatku przekazanego przez podatników. By zostać wolontariuszem należy mieć ukończone osiemnaście lat. Każdy może zostać też opiekunem tymczasowym, jeśli ma czas oraz chęć by pomagać. Panie opowiedziały nam o interwencjach, które nie są łatwe i często doprowadzają do łez. Zdarza się, że właściciel nie chce oddać swojego zwierzęcia, więc wolontariusze są zmuszeni do wezwania policji. Okazało się, że w fundacji karę odpracowywały nastolatki ze Środy Śląskiej, które w zeszłym roku chciały podpalić jeża. Wolontariusze pokazali im jak opiekować się takimi zwierzątkami oraz wytłumaczyli, że wcale nie są groźne dla człowieka.

Tekst: Wiktoria Łabno
Zdjęcia: Daria Miksza, Jagoda ZabłockaSpotkanie z Michałem Wekslerem
2 marca
Obejrzyj galerię...

2 marca na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej był Michał Weksler, specjalista ds. komunikacji marketingowej kina Nowe Horyzonty. Dowiedzieliśmy się jak wygląda organizacja festiwali oraz mieliśmy możliwość obejrzenia prezentacji dotyczącej loga. Nasz gość opowiedział nam o organizacji kina i pracy całej jego załogi. Następnymi gośćmi będą Barbara Włodarczyk i Patrycja Starosta ze stowarzyszenia Ekostraż zajmującego się ochroną zwierząt

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia: Hanna Łagocka, Daria MikszaSpotkanie z Michałem Górskim
23 lutego
Obejrzyj galerię...

23 lutego na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej naszym gościem był pan Michał Górski – przewodniczący stowarzyszenia OK Wrocław, prywatnie właściciel firmy informatycznej. Na początku opowiedział nam, dlaczego zdecydował się na stworzenie Obywatelskiej Koalicji. Dowiedzieliśmy się, że nasze miasto ma wiele problemów, z którymi władze nie potrafią sobie poradzić. Żeby to zmienić potrzebne jest, zaangażowanie osób, które chcą zrobić coś dobrego dla wspólnego dobra, jakim jest Wrocław. Pan Michał poruszył także problem małej frekwencji młodych ludzi na wyborach oraz ilości ustaw, których nikt nie rozumie. Stowarzyszenie przygotowuje wiele ciekawych projektów, zakładających udogodnienia dla wrocławian, takich jak na przykład darmowe bilety dla uczniów do osiemnastego roku życia. Na pytanie, czy zakaz wjazdu samochodów do centrum miasta poprawi jakość powietrza, odpowiedział przecząco. Pan Michał wyjaśnił, że za smog odpowiadają stare piece oraz to, że niektórzy ludzie do opału używają między innymi tworzyw sztucznych. Spotkanie to na pewno skłoniło wielu z nas do przemyśleń i chęci wypełniania obywatelskiego obowiązku, jakim jest dbanie o dobro naszego miasta. Gościem na następnej wszechnicy będzie pan Michał Weksler, specjalista ds. komunikacji marketingowej kina Nowe Horyzonty.

Tekst: Oliwia Czeszejko
Zdjęcia: Hanna Łagocka, Jagoda Zabłocka, Daria MikszaSpotkanie z Łukaszem Migniewiczem
16 lutego
Obejrzyj galerię...

16 lutego na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedził nas pan Łukasz Migniewicz, pasjonat historii Wrocławia, współpracownik „Newsweek Historia”. Gdy Karol, przedstawiał naszego gościa, dowiedzieliśmy się również, że jest numizmatykiem, miłośnikiem gier komputerowych, jego kolejną pasją są wieloryby, a z zawodu nauczycielem. Pan Łukasz napisał kilka książek i artykułów, a ma jeszcze dużo pomysłów na kolejne. Usłyszeliśmy różne historie na temat Wrocławia. Jest to ukochane miasto naszego gościa. Ciekawostką, jakiej się dowiedzieliśmy, był fakt, że pan Łukasz czytał książki naszego redaktora, Wojciecha Chądzyńskiego i bardzo je sobie chwali. Dlatego MWD, również zachęca do sięgnięcia po te lektury.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia: Hanna Łagocka, Jagoda ZabłockaSpotkanie z Michałem Grondalskim
9 lutego
Obejrzyj galerię...

9 lutego na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej gościem był Michał Grondalski, prezes Okręgu Dolnośląskiego Młodzieży Wszechpolskiej. Dowiedzieliśmy się, że pan Michał, jest działaczem już pięć lat. Interesuje się historią. Na początku gość opowiedział nam jak wygląda uczestnictwo w MW. Organizują liczne akcje, wyjazd. Sami tworzą banery reprezentujące ich. Są obecni na ważnych pochodach. Została również wyrażona opinia na temat noszenia ubrań z godłem lub innym symbolem polskim.Nie zabrakło tematów politycznych związanych z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia: Hanna Łagocka, Daria Miksza, Jagoda ZabłockaSpotkanie z Małgorzatą Adamczyk-Grzech
2 lutego
Obejrzyj galerię...

2 lutego na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej gościem była aspirant sztabowa Małgorzata Adamczyk-Grzech z Wydziału Prewencji komisariatu Wrocław – Psie Pole. Na początku krótko się nam przedstawiła i opowiedziała o swojej pracy. Pochodzi z rodziny tak zwanych „mundurowych”, bliscy spełniają się w służbie więziennej. Pracuje w policji dwadzieścia dwa lata, zaczynała jako funkcjonariusz wydziału drogowego. Na pytanie, czy bierze łapówki, odpowiedziała przecząco i zganiła swoich nieuczciwych kolegów po fachu. Pani Małgorzata twierdzi, że brak szacunku do policjantów wynika z nieakceptowania przez ludzi tego, iż do ich obowiązków należy egzekwowanie prawa. Funkcjonariusze mają bardzo trudne zadanie, ponieważ prawo nie jest jednolite, a jego interpretacja bywa różna. Aspirant sztabowa uważa także, że nasze społeczeństwo nie dorosło jeszcze do posiadania broni. Za najbardziej pozytywną stronę swojej pracy uważa możliwość udzielania pomocy innym i ciepłe słowa wdzięczności.

Tekst: Oliwia Czeszejko
Zdjęcia: Daria MikszaSpotkanie z prof. Zygmuntem Zdrojewiczem
5 stycznia
Obejrzyj galerię...

5 stycznia na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej naszym gościem był pan profesor Zygmunt Zdrojewicz, seksuolog. Na samym początku opowiedział o swojej znajomości z redaktorem Wojciechem Chądzyńskim. Następnie zaczął rozmowę w taki sposób, że czuliśmy się, jakbyśmy rozmawiamy z naszym dobrym, starszym kolegą. Opowiedział o swoich różnych poglądach oraz ciekawych sytuacjach z jakimi spotkał się w związku ze swoim zawodem. Zapytaliśmy o antykoncepcję i czy faktycznie się od niej tyje. Padło pytanie o właściwości nasienia męskiego. W czasie spotkania było mnóstwo śmiesznych anegdot, które urozmaicały spotkanie. Młode kobiety i młodzi mężczyźni dostali wiele cennych porad. Gdy zostało zadane pytanie o homoseksualizm, pan profesor opowiedział, że został kiedyś zapytany o to czy homoseksualizm się leczy i odpowiedział: „Tak, leczy się. Gdy przychodzi do mnie osoba o tej orientacji chora np. na tarczycę to wtedy leczę z niej.” Nasze spotkanie zleciało w mgnieniu oka, a my mamy nadzieję, że spotkania z profesorem Zygmuntem Zdrojewiczem staną się tradcją MWD.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia: Daria Miksza, Julia Oborska, Hanna ŁagockaWigilia dziennikarska
15 grudnia
Obejrzyj galerię...

15 grudnia obchodziliśmy wigilię dziennikarską. Przedstawiciele klas drugich, a także pierwszoklasiści wraz z redaktorem Wojciechem Chądzyńskim usiedli przy wspólnym stole. Spotkanie rozpoczęło się od podsumowania pracy młodych dziennikarzy oraz omówieniu błędów i nieprzyjemnych sytuacji, aby nie powtórzyły się w przyszłości. Następnie przedstawiciele klas drugich krótko opowiedzieli o funkcjach, jakie pełnią, a także o tym, jakie zadania należą do ich obowiązków. Wigilia ta była specyficzna, dlatego zamiast dwunastu potraw na naszym stole pojawiła się gorąca pizza. Rozstaliśmy się w miłej i przyjaznej atmosferze i z uśmiechem na ustach udaliśmy się do domów.

Tekst: Oliwia Czeszejko
Zdjęcia: Daria Miksza, Julia Oborska, Hanna ŁagockaSpotkanie z Barbarą Adaszyńską
9 grudnia
Obejrzyj galerię...

9 grudnia na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej naszym gościem była Barbara Adaszyńska, absolwentka arabistyki na uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pani Barbara określiła się jako niepraktykująca arabistka, ponieważ obecnie nie ma nic wspólnego z arabskim. Opowiedziała w skrócie najważniejsze informacje, dotyczące języka i pokazała w jaki sposób się go zapisuje. Dowiedzieliśmy się, że odwiedziła nie jeden kraj, gdzie posługuje się językami semickimi. Najlepiej wspomina Jordanie. Powiedziała, że zdarzały się jej niekomfortowe sytuacje wynikające z różnic kulturowych. Pani Barbara odniosła się również do tematu przyjmowania uchodźców. Uważa, że najpiękniejszy w tamtej kulturze jest szacunek do starszych osób, którego powinniśmy się od nich uczyć.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia: Daria Miksza, Hanna ŁagockaSpotkanie z Jakubem Karkochą
1 grudnia
Obejrzyj galerię...

1 grudnia na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej naszym gościem był Jakub Karkocha, były przewodniczący koła naukowego na Politechnice Wrocławskiej. Pan Kuba w swojej pracy zajmuje się drukarkami 3D. Opowiedział nam jak dokładnie działa taka maszyna. Pozwala ograniczyć materiały i ułożyć geometrie, niemożliwe do uzyskania. Dowiedzieliśmy się, że w zeszłym roku było trzydziestolecie pierwszej maszyny tego typu. Druk w takiej formie przyszedł do Polski w 2010 roku. Wielkim zaskoczeniem było dla nas to, że pierwsza drukarka przemysłowa znajdowała się, na Politechnice Wrocławskiej. Nie mniejszym zaskoczeniem jest także pomysł, by drukować narządy ludzkie! Koszt takiej drukarki to około tysiąc dwieście złotych. Bardzo ciekawą, a zarazem dość zabawną okazała się wiadomość, że nasz gość, ma w swoim domu kilka uchwytów do mebli stworzonych przy pomocy techniki 3D.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia: Daria Miksza, Hanna ŁagockaSpotkanie z profesorem Marcinem Wodzińskim
17 listopada
Obejrzyj galerię...

17 listopada na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedził nas prof. dr hab. Marcin Wodziński, Kierownik Zakładu Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Gość zaczął od przedstawienia nam prezentacji na temat kierunku studiów jakie oferuje uniwersytet. Można nauczyć się trzech języków żydowskich. Wydział współpracuje z Muzeum Żydów w Warszawie, które nasz gość bardzo poleca do zwiedzenia. By dodatkowo poszerzać swoje horyzonty istnieje możliwość uczestniczenia w programie Erasmus i kole naukowym Sznirele Perele. Studenci mogą pomóc w inwentaryzacji cmentarzy żydowskich. Pan profesor uważa, że te studia rozszerzają patrzenie na siebie i kulturę wokół nas. Dodał, że są ciężkie, trzeba lubić się uczyć języków. Ludzie mają różne powody, żeby studiować judaistykę. Corocznie wiele osób decyduje się na podjęcie tego kierunku. Zapytany o to, która kultura jest bogatsza – polska czy żydowska odpowiedział, że wszystkie są równe. Wszelkie przeliczenia są sztuczne i subiektywne. Być może po tym spotkaniu uczniowie naszej szkoły, odejmą naukę w Zakład Studiów Żydowskich na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia:Julia Oborska, Daria Miksza, Hanna Łagocka, Piotr MaryniaczykSpotkanie z Tadeuszem Pawłowskim
10 listopada
Obejrzyj galerię...

10 listopada Młodzieżowa Wszechnica Dziennikarska rozpoczęła się inaczej niż zwykle. Przed przedstawieniem naszego gościa, odbyło się uroczyste ślubowanie. Cztery adeptki sztuki dziennikarskiej otrzymały legitymacje prasowe. Tego dnia odwiedził nas legendarny piłkarz i były trener Śląska Wrocław, aktualnie dyrektor akademii piłkarskiej tego klubu – Tadeusz Pawłowski. W kilku zdaniach opowiedział o swoich pierwszych krokach w sporcie, sukcesach i klubach, w których miał okazję grać. Następnie mówił o karierze trenerskiej, która trwa do dziś. Szkoląc młodych chłopców, chce, by weszli oni w skład drużyny Śląska Wrocław. Dodał, że zawód trenera to wymagające i stresujące zadanie. Podczas meczów zawsze ma przy sobie na szczęście różaniec poświęcony w Częstochowie. Ocenił szanse Polaków podczas minionego meczu z Urugwajem. Zapytany o największą porażkę, bez wahania powiedział o niestrzelonej bramce z rzutu karnego z Wisłą Kraków, która miała zapewnić mistrzostwo wrocławskiej drużynie. Ulubionym piłkarzem naszego gościa jest Cristiano Ronaldo, ponieważ strzela wiele bramek oraz imponuje mu jego ciężka praca. Natomiast ulubionym zagranicznym klubem piłkarskim jest Bayern Monachium. Bardzo miło było nam gościć legendę wrocławskiej drużyny, której nikt do tej pory nie pokonał w ilości strzelonych bramek.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia:Julia Oborska, Daria Miksza, Hanna ŁagockaSpotkanie z Arturem Dworakowskim i Konradem Glazerem
3 listopada
Obejrzyj galerię...

3 listopada na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej naszymi gośćmi byli instruktor terapii uzależnień ze stowarzyszenia MONAR Artur Dworakowski oraz uzależniony od substancji psychoaktywnych Konrad Glazer. Panowie zaczęli od przedstawienia się i opowiedzenia krótkiej historii o sobie. Konrad powiedział nam, że każdy może wpaść w nałóg, stracić rodzinę, znajomych, przyjaciół. Terapia to ciągła walka o siebie i o odzyskanie tego, co zaprzepaściliśmy w ułamku sekundy. Często odbudowanie relacji z najbliższymi nie jest łatwe, jednak wszystko przychodzi z czasem, wystarczy chcieć. Mówił, że zdarzało mu się brać i nie spać przez trzy tygodnie. W ośrodku jest dziesięć miesięcy, a po zakończonej terapii chce zostać we Wrocławiu i znaleźć pracę. Stowarzyszenie MONAR stara się zapewnić osobą w potrzebie pomoc i wsparcie. Ogromnym zaskoczeniem była dla nas informacja, że instruktorami zastają zarówno osoby, które nigdy nie brały narkotyków, jak i takie, które same kiedyś eksperymentowały z tymi substancjami. Dzięki rozmowie z naszymi gośćmi wiemy, że środki odurzające doprowadzają do zguby, trzeba chronić przed nimi siebie i innych.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia:Julia Oborska i Daria MikszaSpotkanie z Agnieszką Gil
27 października
Obejrzyj galerię...

27 października na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej naszym gościem była Agnieszka Gil, wrocławska pisarka, autorka książek dla młodzieży i dorosłych. Przez pewien czas związana z dziennikarstwem. Swoją przygodę z pisaniem zaczęła od wygranej w konkursie na bajkę, zaczynała od małej formy, aby następnie móc wypowiadać się szerzej. Tłem dla twórczości autorki jest Wrocław, jak sama mówi, kocha to miasto, stanowi dla niej inspirację. Książka Agnieszki Gil pt. „Herbata z jaśminem”, która jest jednocześnie jedną z jej ulubionych książek, dotyka problemu alkoholizmu. Zawarła w niej trochę swoich historii, a także miejsc, które zna. Zdradziła nam, że marzy o napisaniu horroru. Kolejna książka, którą pisze, wstępnie nosi tytuł „Dziki szczaw”. Pani Agnieszka dała nam kilka wskazówek, jak dobrze napisać książkę. Dla wielu z nas zaskoczeniem była informacja, że czytanie nie wyszło z mody i nadal wiele osób sięga po papierową wersję tekstów. Teraz będziemy czytać jeszcze więcej, pozyskiwać wiedzę zawartą w książkach i umiejętnie wykorzystywać ją w praktyce.

Tekst: Hanna Rybarczyk i Oliwia Sokołowska
Zdjęcia:Julia Oborska i Hanna ŁagockaSpotkanie z Tomaszem Śpiewakiem
20 października
Obejrzyj galerię...

20 października na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej naszym gościem był pan Tomasz Śpiewak z MPK Wrocław. Gość zaczął od opowiedzenia nam czym jest MPK. Uczniowie mieli mnóstwo pytań, ponieważ pewnie większość z nich korzysta z komunikacji miejskiej. Pytali o to jak wygląda proces nazywania linii. Dowiedzieliśmy się, że w ostatnim czasie spadł o połowę problem nie kasowania biletów. Niestety okazało się, że bilety podrożeją. Pan powiedział, że najbardziej spóźniającym się tramwajem jest „zerówka”. Wielkim zaskoczeniem było dla nas, że MPK wykonuje około osiem tysięcy kursów dziennie. Gość zapytany o pomysły plakatów w pojazdach, powiedział, iż zdarza się, że są to projekty osób, które każdego dnia przemieszczają się środkami transportu miejskiego, które wysyłają je na fanpage MPK Wrocław na Facebooku. Jeśli macie jakieś pomysły to do dzieła „Trzynastkowicze”!

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia:Julia Oborska i Daria MikszaObóz dziennikarski w Kuraszkowie – jesień 2017
październik
Obejrzyj galerię...

Jak każdej pięknej, polskiej jesieni wybraliśmy się klasami dziennikarskimi do kuraszkowskiego dworku. 5 października w godzinach porannych zebraliśmy się na dworcu głównym we Wrocławiu, by udać się na trzy dni wspólnej pracy i integracji. Gdy dotarliśmy na miejsce odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne. Następnie mieliśmy czas wolny i kolejne wieczorne zebranie i…tu nastąpił problem. Tego wieczorku zaczął się orkan Ksawery. Brak prądu i ciepłej wody wymusił na nas przesunięcie spotkania na kolejny dzień. Rano klasy pierwsze zaczęły pisać artykuły przy pomocy swoich opiekunów z klas drugich. Mieli czas do godziny siedemnastej. Ich „dzieła” wyszły naprawdę świetnie, a najbardziej spodobał się artykuł o Fiacie 126p, czyli „maluchu”. Po kolacji odbyło się ostatnie już spotkanie. Zatańczyliśmy Laurencje i Labado i poszliśmy spać. W sobotę przedpołudniem wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wszyscy bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia dziennikarskie wróciliśmy do domów.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia:Julia Oborska i Daria MikszaSpotkanie z Agatą Todorow i Arkadiuszem Skarbowskim
29 września
Obejrzyj galerię...

29 września na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedzili nas Agata Todorow i Arkadiusz Skarbowski, dziennikarze telewizji Echo24. Zapytani o swój największy sukces odpowiedzieli oczywiście inaczej. Dla kobiety było to spotkanie z Bronisławem Komorowskim, natomiast dla mężczyzny materiał, który przygotował dla dziewczyny uprawiającej sport, która zbierała na protezę do nogi. Uważają, że najważniejsza w pracy dziennikarza jest współpraca z drugim człowiekiem i zainteresowanie nim. Trzeba wiedzieć co się dzieje w świecie i mieć stalowe nerwy, a przede wszystkim być pomysłowym. Warto również próbować, by dojść do upragnionego celu. Ich zdaniem ważne jest również powołanie i swój autorytet, by mieć na kim się wzorować. Na pytanie pierwszoklasisty czy media lokalne mają przyszłość, zgodnie odpowiedzieli, że zależy to od regionu. Niemałym zaskoczeniem była dla nas wiadomość, że w najbliższym czasie kończą współpracę z obecną stacją i szukają nowych doświadczeń, by spróbować czegoś innego w swoim zawodzie.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia:Julia Oborska i Daria MikszaSpotkanie z Wojciechem Koerberem
22 września
Obejrzyj galerię...

22 września na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej naszym gościem był Wojciech Koerber, dziennikarz Przeglądu Sportowego. Pan na samym początku powiedział kilka zdań o sobie. W odpowiedziach na pytania opowiedział o jego pracy w imprezach sportowych w Rio de Janeiro i Londynie. Powiedział o jego obrazie dobrego dziennikarza, który powinien mieć wiedzę i dodał, że internet zrobił dużo złego w dziennikarskim świecie. Stwierdził też, że „Prawdziwego dziennikarza można poznać, nie w trakcie sezonu, tylko w tak zwanym martwym sezonie”, czyli w momencie okienka transferowego. Jako swoich kolegów z branży docenił pióro Antoniego Bugajskiego, tatę naszego kolegi z drugiej klasy, o profilu dziennikarskim. Dowiedzieliśmy się, że osobiście zna i utrzymuje przyjacielskie stosunki ze sportowcem Piotrem Małachowskim. W spocie najbardziej nie lubi, gdy stosuje się doping. Końcowym akcentem naszego spotkania, było opowiedzenie w kilku słowach o współpracy z nauczycielem prowadzącym warsztaty dziennikarskie, panem Wojciechem Chądzyńskim.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia:Julia Oborska i Daria MikszaSpotkanie z Magdaleną Krause-Pietkiewicz
15 września
Obejrzyj galerię...

15 września na Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedziła nas Magdalena Krause-Pietkiewicz z biura prasowego The World Games Wrocław 2017. Pani zaczęła od krótkiego przedstawienia siebie oraz opowiedzenia czym zajmuję się na co dzień, a jaka była jej rola podczas tego wydarzenia. Na pytania nie musiała długo czekać, ponieważ pierwsze klasy miały przygotowane dużo pytań. Dowiedzieliśmy się czym dokładnie było to przedsięwzięcie, jaki budżet został na to wykorzystany oraz jakie dyscypliny mogliśmy tam zobaczyć. Pani Magdalenie najbardziej podobały się żużel oraz Ultimate Frisbee, które miała okazję zobaczyć na żywo. The World Games Wrocław 2017, jak się okazało, była to największa impreza sportowa w Polsce. Sam Wrocław na tym bardzo skorzystał, ponieważ otrzymał nowe obiekty sportowe, które w tym momencie są dostępne do użytku. Podczas tych opowieści mieliśmy możliwość, choć przez chwilę poczuć się jakbyśmy byli, w samym sercu rozgrywek.nnikarskiej odwiedziły nas cheerleaderki z zespołu tanecznego Cheerleaders Wrocław. Dziewczyny zaczęły od przedstawienia się a następnie opowiedziały o początkach zespołu. Dowiedzieliśmy się jak wygląda rekrutacja oraz jakie warunki trzeba spełnić by móc być częścią drużyny. Opowiedziały nam o najbardziej niesamowitych przedsięwzięciach w jakich brały udział. Zdradziły szczegóły co działo się i jak było na meczu Marcina Gortata. Razem mogliśmy pośmiać się ze śmiesznych sytuacji, jakie miały miejsce podczas występów. Na zakończenie dziewczyny zaprezentowały nam krótki występ swojego tańca, który podobał się wszystkim a szczególnie męskiej części.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia:Daria MikszaWszechnica integracyjna
8 września
Obejrzyj galerię...

8 września na pierwszej Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej w tym roku szkolnym drugie klasy licealne przywitały pierwszaków. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia funkcyjnych i po krótce omówienia czym się zajmują. Przewodniczący wszechnicy opowiedział o naszych spotkaniach i zaprezentował plan na ten rok szkolny. Następnie przyszedł czas na pytania, których oczywiście nie zabrakło. W miłej atmosferze porozmawialiśmy o szkole oraz zbliżającym się wyjeździe do Kuraszkowa. Mamy nadziej, że klasy pierwsze szybko zadomowią się w naszej dziennikarskiej rodzinie, a my klasy drugie obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań by stało się to jak najszybciej.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia: Daria Miksza i Julia OborskaSpotkanie z Cheerleaders Wrocław
9 czerwca
Obejrzyj galerię...

9 czerwca na Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedziły nas cheerleaderki z zespołu tanecznego Cheerleaders Wrocław. Dziewczyny zaczęły od przedstawienia się a następnie opowiedziały o początkach zespołu. Dowiedzieliśmy się jak wygląda rekrutacja oraz jakie warunki trzeba spełnić by móc być częścią drużyny. Opowiedziały nam o najbardziej niesamowitych przedsięwzięciach w jakich brały udział. Zdradziły szczegóły co działo się i jak było na meczu Marcina Gortata. Razem mogliśmy pośmiać się ze śmiesznych sytuacji, jakie miały miejsce podczas występów. Na zakończenie dziewczyny zaprezentowały nam krótki występ swojego tańca, który podobał się wszystkim a szczególnie męskiej części.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia: Julia Oborska i Daria MikszaSpotkanie z Anną Wojtkowiak Williams
2 czerwca
Obejrzyj galerię...

2 czerwca na Wszechnicy Dziennikarskiej gościliśmy Annę Wojtkowiak Williams aktorkę i dyrektor artystyczną Czerwone Noski Klown w Szpitalu, fundacji będącej partnerem międzynarodowej organizacji Red Noses Clowndoctors International. Kobieta opowiedziała nam o satysfakcji jaką daje praca z chorymi dziećmi. Wyjaśniła, że to co robi wprowadza nutę absurdu do rzeczywistości szpitalnej. Poprzez odciąganie uwagi małych pacjentów od przykrych procedur medycznych. Zdradziła, że najmłodszych najbardziej śmieszy rozwlekanie problemów, nawet najmniejszych, w czasie. Z sali padły pytania o to skąd pomysł, by zaangażować się w pomoc maluchom oraz o współpracę z mężem, którego poznała w Stanach Zjednoczonych.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Daria MikszaObóz dziennikarski w Kuraszkowie – maj 2017
25 -27 maja
Obejrzyj galerię...

Jak co roku pod koniec drugiego semestru odbył się obóz klas dziennikarskich w Kuraszkowie. Od 25 do 27 maja uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu z redaktorem Wojciechem Chądzyńskim na czele wyjechali pociągiem z Dworca Głównego w czwartek rano, by za pół godziny być już w Obornikach Śląskich. Stamtąd tylko godzina drogi, z przerwą na postój w sklepie dzieliła nas od kolejnego niezapomnianego czasu odpoczynku i pracy w dworku kuraszkowskim. Chwilę po przybyciu mieliśmy pierwsze powitalne zebranie. Redaktor Chądzyński przedstawił ogólne zasady pobytu, wyznaczył osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku i podał termin oddania artykułów dla klas pierwszych. Podzieleni na grupy, wybrali sobie opiekunów ze starszych klas drugich i zabrali się do pracy. Wieczorem na spotkaniu miało miejsce głosowanie na naczelnego miesięcznika „Szlif”. Dzień upłynął pod znakiem miłych rozmów i czasu spędzonego na świeżym powietrzu. W piątek rano nasz opiekun przedstawił werdykt. Na rok szkolny 2017/2018 redaktorem naczelnym szkolnej gazety została Urszula Kokot, jej zastępczyniami Hania Rybarczyk i Daria Miksza. Odbyło się też przekazanie funkcji, także szefa fotoreporterów, sekretarzy i przewodniczącego wszechnicy. Po południu wspólnie bawiliśmy się przy ognisku i prezentowaliśmy przygotowane teksty. Sobotnie przedpołudnie to okres pakowania się, wzajemnych podziękowań i powrotu do Wrocławia. Już chcemy jesień i z niecierpliwością czekamy na następny obóz.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia:Spotkanie Wiktorią Żurek i Agatą Udałą
19 maja
Obejrzyj galerię...

19 maja na Wszechnicy Dziennikarskiej gośćmi były Agata Udała studentka kierunku rachunkowość i finanse oraz Wiktoria Żurek studentka politologii. Absolwentki XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu opowiedziały nam o zaletach studiowania, przybliżyły temat rekrutacji i dalszych kroków po zakończeniu szkoły średniej. Mówiły także o swoich planach na przyszłość i atutach osób zabiegających o pracę. Padły pytania o ich opinię na temat obecnej sytuacji politycznej w kraju oraz o nastawienie wykładowców do słuchaczy. Nie zabrakło też wspomnień i wymiany zdań o szkole.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Daria MikszaSpotkanie z Agnieszką Florczak
21 kwietnia
Obejrzyj galerię...

21 kwietnia na Wszechnicy Dziennikarskiej odwiedziła nas Agnieszka Florczak prowadzącą dogoterapię, która polega na leczeniu lub pomaganiu osobom chorym przy pomocy psa. Spotkanie od samego początku było nietypowe, ponieważ dodatkowym gościem był pies o imieniu Figa. Pani Agnieszka zdradziła nam, jak rozpoczęła się jej przygoda z tym zawodem oraz powiedziała, że najczęstszymi miejscami, które odwiedza są szpitale oraz hospicja. Wyjaśniła też na czym polega zadanie psów w dogoterapii. Czasem chodzi o samo przebywanie ze zwierzęciem, pogłaskanie, a w przypadku chorych na cukrzycę, poinformowanie odpowiednio wcześnie, że nastąpił spadek glukozy. Figa potrafi podać strzykawkę z glukozą. Na zakończenie spotkania Figa zaprezentowała sztuczki, które potrafi oraz pokazała jak świetnie radzi sobie z zabawkami nad, którymi musi trochę pogłówkować.

Tekst: Hanna Rybarczyk
Zdjęcia: Julia Oborska i Daria MikszaSpotkanie z Marcinem Boronowskim
7 kwietnia
Obejrzyj galerię...

7 kwietnia na Wszechnicy Dziennikarskiej spotkaliśmy się z Marcinem Boronowskim pracownikiem dydaktycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i anglistą, który na co dzień preferuje stój damski. Gość zapytany o powód, dla którego wybiera kobiece ubrania, podał przewiewność, higienę i rozmaitość ciuchów oraz akcesoriów dla pań. Pan Marcin wypowiedział się także na temat swoich poglądów politycznych. Wspomniał o nieprzyjemnych incydentach, jakie przydarzają mu się na mieście oraz o nowych znajomościach jakie zyskał, dzięki odważnej odmienności. Opowiedział też o reakcji szefostwa w pracy i o ofercie męskich rajstop z Niemiec. Pan Marcin definiuje siebie jako hybrydowego, heteroseksualnego mężczyznę. Uważa, że to my sami, a nie kanony, określają człowieka.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Anna Mostowska i Julia OborskaSpotkanie z Iwoną Kozioł
24 marca
Obejrzyj galerię...

24 marca na Wszechnicy Dziennikarskiej gościliśmy Iwonę Kozioł, radcę prawnego specjalizującą się w prawie pracy, w sprawach związanych z drogownictwem, ochroną zdrowia i administracją publiczną. Kobieta słowem wstępu powiedziała, że brała udział w około tysiącu pięciuset rozpraw. Wyróżniła cechy, której jej zdaniem powinien mieć dobry znawca prawa. Są to: indywidualne podejście do klienta, przygotowanie merytoryczne, punktualność, ogłada, takt i bycie na bieżąco z wciąż zmieniającymi się przepisami. Pani Iwona dodała także, że poza pieniędzmi, z którymi większości ludzi kojarzy się ten zawód, daje on ogromną satysfakcję z niesienia pomocy. Gość opowiedział też o niebywałym wyczuciu mecenasów i sędziów, którzy dzięki doświadczeniu bez problemu rozpoznają kłamcę. Padły pytania o najbardziej emocjonalne i śmieszne momenty w karierze prawnika oraz o rolę tak zwanych znajomości w drodze do sukcesu w tej profesji.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania MostowskaSpotkanie z Jarosławem Andrzejczakiem
17 marca
Obejrzyj galerię...

17 marca gościem Wszechnicy Dziennikarskiej był Jarosław Andrzejczak nauczyciel oraz wychowawca Zakładu Poprawczego w Sadowicach, aktualnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Psarach. Były opiekun w ośrodku wychowawczym opowiedział nam o przedziale wiekowym chłopców odbywających karę i zasadach, na jakich są tam przyjmowani. Zwrócił uwagę na lukę w prawie, która pozwala na przebywanie w jednym miejscu złodziejów i zabójców. W odpowiedzi na pytanie o zdarzenie najbardziej zapadające w pamięć, przytoczył przykład – historię chłopca pod wpływem narkotyków, który nie pamiętał zbrodni, jakiej dokonał. Dowiedział się o niej z mediów, kojarząc tlące się w głowie fakty. Pan Jarosław wyjawił także powód, dla którego po szesnastu latach pracy odszedł z Zakładu Poprawczego. Jak przyznaje, przez otoczenie zaczął tracić wiarę w ludzi, w ich dobre intencje, co rzutowało na jego życie prywatne. Padły też zapytania o kontakt z byłymi wychowankami, czy o niesprawiedliwe w jego ocenie wyroki.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania MostowskaSpotkanie z Jarosławem Kotasem
10 marca
Obejrzyj galerię...

10 marca na Wszechnicy Dziennikarskiej spotkaliśmy się z Jarosławem Kotasem, instruktorem medytacji i wykładowcą uczelnianym. Gość opowiedział nam o podstawach Buddyzmu, swoich wyprawach, spotkaniach i naukach jakie odbył z mistrzem oraz o stanie, jaki można osiągnąć, poznając swoje ciało i duszę. Zaznaczył, że w systemie filozoficznym, którego jest zwolennikiem, nie wprowadza się zamierzonych reform, on sam dostosowuje się do czasów i środowiska. Padły pytania o spotkania z Dalajlamą i miejsca jakie odwiedził. Pan Jarosław opowiedział także o warsztatach pracy nad sobą i o aktualnym systemie uniwersyteckim, który w jego opinii stracił charakter „świątyni wiedzy”, a stał się rodzajem korporacji.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania MostowskaSpotkanie z Juliuszem Woźnym
3 marca
Obejrzyj galerię...

3 marca Wszechnicę Dziennikarską odwiedził Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Ośrodka “Pamięć i Przyszłość” przy ulicy Grabiszyńskiej. Gość był także nauczycielem, dziennikarzem i pracownikiem technicznym cyrku. Podczas godzinnego spotkania słuchaliśmy opowieści i anegdot o historii powojennego Wrocławia. Pan Juliusz mówił też o aktach solidarności mieszkańców, w czasach PRL i o migracjach ludności na ziemie dolnośląskie. Niektórzy z zebranych mogli dowiedzieć się, że Pablo Picasso odwiedził nasze miasto i tu powstał znany na całym świecie gołąbek pokoju. Padły pytania o skrajne przypadki agresji władz wobec cywilów w drugiej połowie XX wieku oraz o trudności życia w tym czasie.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania Mostowska, Julia OborskaSpotkanie z Katarzyną Kuśmider
3 lutego
Obejrzyj galerię...

Na wszechnicy 3 lutego gościliśmy Katarzynę Kuśmider członkinię fundacji L’Arche. Organizacja działa w trzydziestu ośmiu krajach świata, opiekuje się dorosłymi niepełnosprawnymi, którym zapewnia dom, dobre towarzystwo oraz pomaga spełniać marzenia. Kobieta na początku spotkania przedstawiła muppeta Tomka, który odzwierciedla mężczyznę chorującego na porażenie mózgowe. Jak się okazało, nasz gość jest jedną z kilku osób w Polsce, które ukończyły kurs posługiwania się lalką. Zabawka pośredniczy w kontaktach z najmłodszymi podczas akcji poszerzających świadomość społeczną na temat osób chorych. Pani Katarzyna przybliżyła nam, czym zajmuje się charytatywnie, opowiedziała o swoich podopiecznych, zaprezentowała zdjęcia oraz informacje o działalności wrocławskich instytucji. Padły pytania o pobudki jakimi kierowała się, wybierając tę drogę, a także o umiejętności niepełnosprawnych.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania Mostowska, Julia OborskaSpotkanie z Wojciechem Żuradem
27 stycznia
Obejrzyj galerię...

27 stycznia spotkaliśmy się z Wojciechem Żuradem byłym prezenterem wrocławskich Faktów, spikerem radiowym i lektorem. Na początku gość wyjaśnił, dlaczego woli stację radiową od telewizji. Powiedział, że to pierwsze jest bardziej kameralne i nienachalne, a to co, przekazuje, wyróżnia większy kontakt z adresatem i wyczucie chwili. Opowiedział także o swoich początkach w mediach, do których przepustką był wywiad z Czesławem Niemenem, a to pamięta, jakby miało miejsce wczoraj. Padły pytania o to, czy nie tęskni za swoim dawnym życiem oraz o to, co robi teraz. Okazało się, że po zakończeniu pracy w rozgłośniach, pan Wojciech zajmował się między innymi archiwistyką, lektorowaniem i kopiowaniem płyt do użytku radia. Na koniec spotkania pokazał nam unikatowe nagrania wrocławskich Faktów z jego udziałem.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania Mostowska, Julia OborskaSpotkanie z Aleksandrem Sadowskim
20 stycznia
Obejrzyj galerię...

Wszechnica Dziennikarska, która odbyła się 20 stycznia była pełna muzyki i wolności. Odwiedził nas muzyk jazzowy pan Aleksander Sadowski ze swoją trąbką, dla którego dźwięki są sposobem na wyrażanie siebie. Opowiedział o tym jak to się stało, że ukończył studia z muzykoterapii, jak wyglądało kiedyś zakładanie zespołu i dlaczego ludzie, gdy są smutni sięgają po niezbyt wesołe melodie. Przybliżył nam obraz szkół muzycznych z przed kilkunastu lat i zdradził, że kiedyś granie jazzu i rocka w miejscach publicznych było zakazane. Wszystkich zaintrygował historią o swoim bracie, którego w PRL-u oskarżyli o urządzanie nielegalnych zgromadzeń i wyrzucili z akademii muzycznej, ponieważ spotkał się z kolegą, aby wspólnie pograć. Poznaliśmy również budowę i zasady działania trąbki. Na zakończenie wyklaskiwaliśmy rytm, a pan Aleksander improwizował grając na swoim instrumencie.

Tekst: Ania Mostowska
Zdjęcia: Ania Mostowska, Julia OborskaSpotkanie z Ireną Hilczer - Rogowską
13 stycznia
Obejrzyj galerię...

13 stycznia na Wszechnicy Dziennikarskiej gościliśmy Irenę Hilczer – Rogowską funkcjonariuszkę Straży Miejskiej i absolwentkę Wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Gość opowiedział nam o dwudziestopięcioletniej służbie. Usłyszeliśmy historię o rosyjskim cyrkowcu i jego pokazowym niedźwiedziu, spacerujących po Rrynku oraz epizod z życia koleżanki pani Ireny, która w pracy została zainfekowana wirusem HIV. Poznaliśmy kryteria jakie musi spełniać kandydat na mundurowego, a także dowiedzieliśmy się o z roku na rok słabnącej popularności tego zawodu. Padło pytanie o powód, dla którego kobieta wybrała zajęcie, kojarzoną z płcią męską. Ciekawostką okazała się informacja o organizowanej co roku Wigilii dla koni i ich jeźdźców, na co dzień patrolujących miasto.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ada BolkowskaWigilia MWD
16 grudnia
Obejrzyj galerię...

16 grudnia przedstawiciele klas drugich i chętni do pełnienia ich funkcji za rok, pierwszoklasiści pod okiem redaktora Wojciecha Chądzyńskiego spotkaliśmy się na Wigilii dziennikarskiej. Przy złączonych, przykrytych białymi obrusami stołach zasiedliśmy wokoło jak jedna wielka szkolna rodzina. Po słowach wstępu opiekuna, każdy przedstawił, na czym polega jego praca. Nie zabrakło miłych słów pierwszaków, kierowanych do starszych kolegów. Wszyscy wspólnie stwierdziliśmy, że relacje między nami są bardzo przyjacielskie, a różnica wieku jest niewyczuwalna. Jak na młodych ludzi przystało, nasza wersja Wigilii była niecodzienna, mianowicie zajadaliśmy się gorącą pizzą. Na koniec złożyliśmy sobie bożonarodzeniowe życzenia i zadowoleni rozeszliśmy się do domów.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania MostowskaSpotkanie z Agnieszką Spychalską
9 grudnia
Obejrzyj galerię...

Na ostatniej w tym roku kalendarzowym Wszechnicy Dziennikarskiej 9 grudnia spotkaliśmy się z Agnieszką Spychalską, redaktor naczelną Concrete Plant International, pisma specjalizującego się w branży budowlanej. Gość wyjaśnił nam, dlaczego nie rozszerzają swojej działalności, na czym polega różnica między drogami asfaltowymi, a betonowymi i z jakich powodów te drugie są lepsze, a rzadko stosowane w Polsce. Opowiedziała także o perypetiach związanych z podróżowaniem po świecie i przydatności władania językami obcymi. Damską część słuchaczy szczególnie zaciekawiła kolejna pasja pani Agnieszki, czyli ukończenie szkoły wizerunku. Analizy kolorystyczne, dobór garderoby do sylwetki i pomoc ludziom w odnalezieniu swojego stylu, to rzeczy, które czynią ją szczęśliwą. Padły też pytania o cenę rocznej prenumeraty, o międzynarodowe konferencje, czy o najlepszego partnera do robienia interesów w Europie.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania Mostowska, Ada BolkowskaSpotkanie z Krzysztofem Kazimierowiczem
2 grudnia
Obejrzyj galerię...

2 grudnia Wszechnicę Dziennikarską odwiedził Krzysztof Kazimierowicz znawca Feng Shui. Na początku spotkania naczelna Szlifu Joanna Kozak wyróżniła spośród pierwszoklasistów dwie dziewczyny, debiutujące w grudniowym numerze Szlifu, nagrodziliśmy je brawami. Gość, który od dwunastego roku życia pasjonuje się starożytną praktyką Chińczyków, wytłumaczył nam, czym są przestrzenie magnetyczne oraz co nazywamy klasycznym Feng Shui. Zaprzeczył także popularnym zabobonom i złemu postrzeganiu tradycji Azjatów. Padły pytania o koszt konsultacji i o korzyści jakie odczuwa dzięki zastosowaniu tych zasad. Mężczyzna zdradził nam, kto sugeruje się poradami mistrzów Feng Shui, a są to między innymi Donald Trump, czy wrocławscy inwestorzy, właściciele restauracji, a nawet Galerii Dominikańskiej. Rozmowę podsumował stwierdzeniem, że nie ma sztywnych reguł, a niektórzy ludzie zbyt wiele oczekują, nie dając nic z siebie.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania MostowskaSpotkanie z Dorotą Gudaniec
18 listopada
Obejrzyj galerię...

25 listopada na Wszechnicy Dziennikarskiej zagościła Dorota Gudaniec prezes Fundacji Krok Po Kroku, inicjatorka legalizacji medycznej marihuany w Polsce i mama chorego Maxa. Kobieta opowiedziała nam o przebiegu lekoopornej padaczki syna, ciężkiej batalii jaką stoczyła o jego lepsze życie i skomplikowanych, nieludzkich procedurach stosowania konopi w naszym kraju. Dowiedzieliśmy się także, na czym polega różnica między rośliną zwaną medyczną, a tą znaną jako narkotyk. Wspólnie próbowaliśmy doszukać się przyczyn i skutków małej świadomości społecznej i fałszywych przekonań o działaniu zioła, a także poznaliśmy historię konopi siewnych, sięgającą wieków starożytnych.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania MostowskaSpotkanie z Krzysztofem Bojdą
18 listopada
Obejrzyj galerię...

Na Wszechnicy Dziennikarskiej, która odbyła się 18 listopada, spotkaliśmy się z Krzysztofem Bojdą prezesem fundacji Hobbit, pedagogiem i pasjonatem żeglarstwa. Gość przedstawił nam cele jakie osiągnęła wspólnota. Własna przystań na Kozanowie, aranżacja wielu festiwali, pogotowie uczniowskie, czy wyjazdy z młodzieżą na rozmaite obozy, to tylko część dorobku, jakim może pochwalić się dwudziestopięcioletnia już organizacja. W ćwierćwiecznej historii Hobbita udział wzięło około pięć tysięcy osób. Jak mówi pan Krzysztof, robi to, by młodzi ludzie, pożytecznie i aktywnie spędzali czas. Aktualnie szuka środków na nową inicjatywę – budowę żaglowca, bo wyznaje zasadę, że trzeba marzyć, a nie czekać, co przyniesie los.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania MostowskaSpotkanie z Zofią Lenczewską–Samotyj
4 listopada
Obejrzyj galerię...

4 listopada na Wszechnicy Dziennikarskiej gościliśmy Zofię Lenczewską – Samotyj blogerkę i podróżniczkę. Dziewczyna rok, dwa lata starsza od nas zdążyła już, odbyć parę podróży tak zwanym stopem między innymi do Rumunii. Podczas minionych wakacji pracowała w Wielkiej Brytanii, gdzie przekonała się, że Londyn to nie tylko miasto wolnych ludzi, ale i po czasie miejsce przytłaczające. Gość opowiedział o perypetiach zdrowotnych i dążeniu do marzeń, bez których ludzie nie są wolni. Poznaliśmy też opinię Zosi na temat ulotności emocji, bezinteresowności i niesienia pomocy czynami, a nie samym gadaniem. Dowiedzieliśmy się także o szacunku oraz wdzięczności, jakimi darzy mamę.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ada Bolkowskai Zuzanna SawickaSpotkanie z Maciejem Wełyczko
28 października
Obejrzyj galerię...

Spotkanie z Maciejem Wełyczko 28 października Wszechnicę Dziennikarską odwiedził Maciej Wełyczko redaktor, pracujący między innymi dla telewizji, radia, portali internetowych i jako dziennikarz śledczy. Gość opowiedział nam o współpracy z Koreańczykami, z którymi tworzy lokalną dwujęzyczną gazetę. Przybliżył nam także kulturę i zwyczaje tego narodu, dowiedzieliśmy się, że to konserwatywny kraj, pełen osobliwych tradycji. Publicysta mówił o sławie i wielkim szacunku, jakim cieszy się Fryderyk Chopin w tym odległym od nas państwie. Pan Maciej przyznał też, że jest chyba jedynym wielbicielem korków, bo kiedy samochody stoją, łatwiej jest dotrzeć do dużej grupy odbiorców i rozdać prasę.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ania MostowskaSpotkanie z Konradem Imielą
21 października
Obejrzyj galerię...

21 października na Wszechnicy Dziennikarskiej spotkaliśmy się z Konradem Imielą dyrektorem Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, aktorem, reżyserem, kompozytorem i wokalistą. Gość opowiedział nam o historii budynku, którego jest szefem, o długiej drodze do stworzenia głębokiej sceny i staraniach o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Przybliżył szeroką gamę przedsięwzięć między innymi wystawy, spektakle światowego formatu, ale także te reżyserowane przez polskich twórców, potańcówki przy akompaniamencie orkiestry na żywo, w których udział może wziąć każdy, czy internetowy program „Nut Ferment”. Dowiedzieliśmy się także, że największa duma towarzyszy mu podczas każdego wieczoru, gdy wypełniona po brzegi sala bije brawo, a teatr przeżywa swój renesans.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia: Ada Bolkowska, Ania Mostowska i Zuzanna SawickaObóz dziennikarski w Kuraszkowie – jesień 2016
17 października
Obejrzyj galerię...

Obóz dziennikarski w Kuraszkowie – jesień 2016 Od 6 do 8 października klasy o profilu humanistycznym zgodnie z wieloletnią tradycją LO XIII uczestniczyły w obozie dziennikarskim. Po wyruszeniu w czwartek rankiem z Wrocławia parędziesiąt minut później byliśmy już u celu. Chwilę czasu wolnego i pierwsze spotkanie integracyjne, na którym poznaliśmy się i odczytaliśmy kilka artykułów. Wieczorem tańczyliśmy „Laurencję” i „Labado”. Kolejnego dnia po śniadaniu pierwszaki miały podzielić się na grupy i wybrać jednego starszego opiekuna, by po południu przedstawić wspólnie napisany tekst. Ku zdziwieniu pana redaktora Wojciecha Chądzyńskiego prace były na wysokim poziomie. W międzyczasie odwiedzili nas absolwenci naszej szkoły. Łukasz Rosiński pokazał sposoby na niekonwencjonalne myślenie i dobrą zabawę oraz zachęcał, by dołączyć do ZHP. Paulina Piotrowska, Maciek Szydłowski oraz Michał Karbowiak opowiadali o początkach w murach trzynastki, pierwszych poważnych zadaniach dziennikarskich i zdobytych cennych umiejętnościach. Wieczorem podsumowaliśmy wspólnie miło spędzony czas. W sobotę przedpołudniem wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni, że zżyliśmy się i udoskonaliliśmy nasz warsztat dziennikarski. Już nie możemy doczekać się kolejnego obozu.

Tekst: Aleksandra ZawadzkaSpotkanie z Maciejem Zeganem
30 września
Obejrzyj galerię...

30 września na Wszechnicy Dziennikarskiej gościliśmy boksera Macieja Zegana Mistrza Polski i Europy w wadze lekkiej. Jak każdy zawodowy sportowiec posmakował słodyczy zwycięstwa, ale też goryczy porażki. Opowiedział nam o zaangażowaniu, bez którego nie ma sukcesów, o przerwie spowodowanej założeniem rodziny, czy swojej drugiej pasji, jaką jest trenowanie i nauczanie zdrowego trybu życia. Gość wspomniał także o karierze politycznej i stosunku bliskich do kariery sportowca.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia Ada Bolkowska i Zuzanna SawickaSpotkanie z Aliną Mikijaniec
23 września
Obejrzyj galerię...

23 września odwiedziła nas mistrzyni Europy w tenisie stołowym pani Alina Mikijaniec. Seniorka tej dyscypliny wyjaśniła, na czym polega różnica między uprawianym przez nią sportem, a popularnym ping – pongiem. Podała przepis na sukces, ale też stanowczo stwierdziła, że każda forma ruchu wykonywana wyczynowo, prowadzi do kontuzji i kalectwa. Gość opowiedział również o swojej drugiej pasji jaką jest jeździectwo oraz o wrocławskim klubie Anima, gdzie prowadzi zajęcia dla wszystkich lubiących rywalizację i dobrą zabawę.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia Ada Bolkowska i Zuzanna SawickaSpotkanie z przedstawicielami Kultury Równości
16 września
Obejrzyj galerię...

Na Wszechnicy Dziennikarskiej, która odbyła się 16 września, naszymi gośćmi byli Anna Firgolska i Klemens Jakubowski członkowie Kultury Równości. Opowiedzieli nam o perypetiach związanych z organizacją Marszów Równości, o braku tolerancji wobec społeczeństwa LGBT oraz o procedurach zmiany płci. Podzielili się z też odczuciami i opisali reakcje rodzin na wieść o ich odmienności seksualnej.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia Ada BolkowskaSpotkanie z Zygmuntem Zdrojewiczem
9 września
Obejrzyj galerię...

9 września spotkaliśmy się z endokrynologiem, seksuologiem i internistą profesorem Zygmuntem Zdrojewiczem, który opowiedział nam o konsekwencjach nieszczerości w związku i stosunku płciowym, mitach i powikłaniach antykoncepcji. Dowiedzieliśmy się także o pierwszych kauczukowych prezerwatywach produkcji Goodyear oraz zaburzeniach preferencji seksualnych, czyli pedofilii.

Tekst: Aleksandra Zawadzka
Zdjęcia Ada Bolkowska i Zuzanna Sawicka

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dolnośląska e-szkoła” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

banner