Szlif
O Szlifie.

Pierwszy numer miesięcznika wydany został w listopadzie 2002 roku. Było ich pięciu: red. Wojciech Chądzyński, Wojtek Bednarek, Paweł Florkiewicz, Łukasz Mytnik i Daniel Rudnicki. Ci ludzie to założyciele gazety, która ukazuje się regularnie już prawie sześć lat. Kolejni uczniowie z pasją i zaangażowaniem kontynuują dzieło swoich poprzedników.

Tytuł „Szlif” oczywiście nie jest przypadkowy. Gazetę tworzą młodzi ludzie, którzy dopiero uczą się ciężkiego fachu, jakim jest dziennikarstwo. Wygładzają ukryte talenty, a więc szlifują warsztat. Wszystko oczywiście w dalszym ciągu pod czujnym okiem redaktora Wojciecha Chądzyńskiego, nauczyciela warsztatów dziennikarskich w Liceum Ogólnokształcącym nr XIII we Wrocławiu. Pierwszy numer wyszedł głównie z tekstami uczestników Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej. Znalazły się w nim również treści pisane przez uczniów klasy dziennikarskiej prowadzonej przez pana Chądzyńskiego. W drugim numerze redaktorzy przeoczyli błąd na ostatniej stronie, gdzie zamiast słowa „mur” wydrukowano „mór”. Od tego czasu wszystkie teksty trafiają pod lupę korektora. Z czasem „Szlif” coraz bardziej przypominał profesjonalną gazetę, redakcja złapała rytm i płynność w tworzeniu i wydawaniu. Pismo zaczęto poważniej traktować, czy to w szkole, czy w mieście. Wielu autorów otrzymało nagrody w ogólnopolskich konkursach dla młodych dziennikarzy, a także sama gazeta jest laureatką kilku konkursów gazetek szkolnych, w tym prestiżowej nagrody „Gazety Wyborczej”. „Szlif” porusza w większości tematy interesujące młodych czytelników, bo do nich głównie jest adresowany. Wszystkie teksty pisane przez uczniów klas dziennikarskich trafiają do red. Chądzyńskiego, który wybiera najciekawsze. Następnie zespół redakcyjny wybiera artykuły, które przeczytać można w gazecie. „Szlif” jest oficjalnie zarejestrowany, podlega prawu prasowemu, a jego dziennikarze mają pełnoprawne legitymacje prasowe. Miesięcznik jest bezpłatny. To idealne miejsce do stawiania pierwszych kroków w trudnym fachu, jakim jest dziennikarstwo.

Szymon Tyniec