Szlif
O Szlifie.

Pierwszy numer wydany został w listopadzie 2002 roku. Było ich pięcioro: red. Wojciech Chądzyński, Wojtek Bednarek, Paweł Florkiewicz, Łukasz Mytnik i Daniel Rudnicki. Ci ludzie to założyciele gazety, która wydawana jest regularnie już prawie sześć lat. Kolejni uczniowie z pasją i zaangażowaniem kontynuują dzieło swoich poprzedników.

Tytuł "Szlif" oczywiście nie jest przypadkowy. Gazetę tworzą młodzi ludzie, którzy dopiero uczą się ciężkiego fachu jakim jest dziennikarstwo. Wygładzają ukryte talenty, szlifują warsztat. Wszystko oczywiście w dalszym ciągu pod czujnym okiem redaktora Wojciecha Chądzyńskiego, nauczyciela warsztatów dziennikarskich w naszym liceum. Pierwszy numer wyszedł głównie z tekstami uczestników Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej. Znalazły się w nim również treści pisane przez uczniów klasy dziennikarskiej prowadzonej przez p. Chądzyńskiego. W drugim numerze redaktorzy popełnili błąd na ostatniej stronie, w słowie mur, a właściwie "mór". Od tego czasu wszystkie teksty trafiały pod lupę korektora. Z czasem "Szlif" coraz bardziej przypominał profesjonalną gazetę, redakcja złapała rytm i płynność w tworzeniu, i wydawaniu. Miesięcznik zaczęto poważniej traktować, czy to w szkole, czy w mieście. Porusza on w większości tematy interesujące młodych czytelników, bo do nich głównie jest adresowany. "Szlif" jest gazetą oficjalnie zarejestrowaną, podlega prawu prasowemu, a jego redaktorzy posiadają pełnoprawne legitymacje dziennikarskie. Wszystkie teksty pisane przez uczniów klas dziennikarskich trafiają do red. Chądzyńskiego, który wybiera najciekawsze. Następnie zespół redakcyjny składający się aktualnie z siedmiu osób: red. naczelnej — Marty Wołowiec, Małgorzaty Bułatewicz, Klaudii Fobisz, Joanny Golińskiej, Szymona Tyńca, Łukasza Owsianego oraz Kamila Komarzyńca wybiera artykuły, które przeczytać można w gazecie. Miesięcznik jest bezpłatny, dostarczany do większości szkół we Wrocławiu i okolicy oraz ważnych instytucji, takich jak urzędy, siedziby dużych mediów i partii politycznych . Gazeta jest idealnym miejscem do stawiania pierwszych kroków w trudnym fachu jakim jest dziennikarstwo.

Szymon Tyniec