black_bar_new10
 
Kącik czytelniczy

„Ja nie jestem, proszę pana, zwierzę telewizyjne…” (Odcinek 21 - wrzesień 2017)
 

„Ja nie jestem, proszę pana, zwierzę telewizyjne, znacznie bardziej wolę rozmowy z czytelnikani na żywo” – powiedział Marek Krajewski podczas spotkania z czytelnikami, które odbyło się 26 sierpnia w Księgarni Autorskiej  na placu Grunwaldzkim.  Spotkanie to odbyło się w związku z promocją najnowszej książki wrocławianina zatytułowanej „Mock. Ludzkie zoo” wydanej niedawno przez wydawnictwo Znak.

Autor popularnych kryminałów odpowiadał na liczne pytania dotyczących bohatera jego książek, spotkań z czytelnikami, popularności,  objawów sympatii, której  licznych dowodów Krajewski, jak sam twierdzi, najczęściej doświadcza  w swoim rodzinnym mieście.

Eberhard Mock  jest bohaterem pierwszych pięciu książek Krajewskiego( „Śmierc w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau” i „Dżuma w Breslau”), które przyniosły autorowi zasłużoną sławę.  Póżniej powstał cykl książek z lwowskim detektywem Popielskim w roli głównej oraz dwie powieści napisane wspólnie z Mariuszem Czubajem.

 I oto rok temu , tak lubiany przez czytelników,  policjant z Breslau powrócił  na karty książek Krajewskigo. Pierwsza powieść z nowego cyklu, osnuta wokół historii powstania Hali Ludowej, nosi tytuł „Mock”, druga to, wspomniana już, „Mock. Ludzkie zoo”.

                  Zatem..., emocjonującej lektury.

                              Beata Wołowicz-Bukwalt

Książki na wakacje ( I nie tylko), (Odcinek 20)
 

Gosia to Gosława,  nie Małgorzata. Ukończyła medycynę, ale nie odbędzie praktyki w szpitalu lub klinice. Została skierowana na praktykę do szeptuchy leczącej ziołami i zaklęciami. Gosława żyje w XXI wieku, ale w Polsce nadal rządzą Piastowie, a na co dzień spotkać się można z kultem słowiańskich bożków, bo Mieszko I, jak się okazuje, wcale nie przyjął chrztu. To wszystko nie może zdarzyć się naprawdę, ale w książkach Katarzyny Bereniki Miszczuk z serii „Kwiat paproci” owszem.            

PierwszaKsiążka Szeptucha - zdjęcie 1 książka serii - „Szeptucha”- opowiada o przygodach, wspomnianej już, Gosi w Bielinach, gdzie uczy się ona leczyć ziołami u miejscowej Baby Jagi. Młodą lekarkę, nieprzyzwyczajoną do życia na wsi i panicznie bojącą się kleszczy, czeka tu mnóstwo przezabawnych i zaskakujących perypetii. W ich trakcie odkrywa tajemnicę dotyczącą jej samej i  spotyka przystojnego Mieszka, w którym się zakochuje.

 

 

 

DalsOkładka książki Noc Kupałyzy ciąg przygód Gosi, Mieszka oraz Ote (pierwszej żony  Mieszka) śledzić możemy w drugim tomie serii pt. „Noc Kupały”. Nie wszyscy są miłośnikami fantasy, ale nawet tych, którzy nimi nie są, Katarzyna Berenika Miszczuk (z wykształcenia lekarka, podobnie jak jej bohaterka) uwodzi humorem, pomysłową fabułą i wartką akcją. W atrakcyjnej formie autorka przypomina także  prasłowiańskie bóstwa- Swarożyca, Światowida, Makosz, Welesa, południce, ubożęta, płanetników i rusałki.

 

 

Okładka książki ŻercaZnakomita, lekka, urocza, lektura na wakacje( i nie tylko). Czyta się ją jednym tchem. Właśnie ukazał się trzeci tom serii - „Żerca”.   

 

 

Miłego  wakacyjnego czytania!

                             Beata Wołowicz-Bukwalt

Spotkanie z autorem, spotkanie z książką (Odcinek 19)
 

22 maja we wrocławskiej księgarni Tajne Komplety odbyło się spotkanie z profesorem Przemysławem Czaplińskim, autorem wydanej niedawno przez Wydawnictwo Literacie książki „Poruszona mapa”. Autor jest historykiem literatury i krytykiem literackim, wybitnym znawcą współczesnej prozy polskiej, wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, laureatem licznych nagród i autorem wielu książek.

„Poruszona mapa” mówi o tym , w jaki sposób współczesna polska literatura opowiada  o różnych częściach Europy i ich mieszkańcach, naszych sąsiadach. Autor analizuje w niej także, co te relacje mówią o nas samych: naszych przekonaniach, lękach, wyobrażeniach na temat innych. Przedmiotem analizy są utwory zróżnicowane gatunkowo: reportaże powieści fantasy, proza podróżnicza. O problemach poruszonych w tej właśnie książce z pasją i znawstwem opowiadał  podczas spotkania profesor Czapliński.

Książkę polecam nie tylko przyszłym studentom polonistyki czy uczniom o zainteresowaniach humanistycznych. Polecam ja każdemu, kto choć trochę interesuje się współczesną polską prozą i często zadaje sobie pytanie, po która pozycję warto sięgnąć.  Książka profesora Czaplińskiego nie tylko pomoże Wam znaleźć odpowiedzi na te pytania, ale także nauczy, jak współczesną literaturę czytać i rozumieć.

                                     Beata Wołowicz-Bukwalt

Wojenne losy (Odcinek18)
 

„Światło którego nie widać” - piękna, wzruszająca i ujmująca powieść, za którą Anthony  Doerr w 2015 roku otrzymał  Nagrodę Pulitzera. Trafiłam na nią przypadkowo. Przyciągnęła  mnie swoją przepiękną okładką w odcieniu szmaragdu oraz błękitu.

Wydarzenia toczą się we Francji oraz w Niemczech na przestrzeni wielu lat. Powieść opowiada o losach niewidomej paryżanki Marie-Lure oraz o niemieckiego żołnierza Wernera Pfeninga. Werner wraz ze swoją siostrą wychował się w sierocińcu. Jest inteligentnym chłopcem, głodnym wiedzy. Razem z  siostrą słuchają nadawanych wieczorami audycji radiowych o fizyce czy astronomii . Ma również talent do naprawiania zepsutych odbiorników radiowych. Dzięki temu zostaje wysłany do elitarnej szkoły Hitlerjugen .Tam po raz  pierwszy styka się z bestialstwem nazistowskich żołnierzy. Po ukończeniu szkoły trafia na front, gdzie nie może sobie poradzić z okrucieństwem wojny.
     Marie–Lure ma ojca, który jest klucznikiem w muzeum w Paryżu. W wieku sześciu lat stopniowo zaczął się jej pogarszać wzrok, aż w końcu stała się niewidoma. Po wkroczeniu nazistów do Paryża ojciec Marie decyduje się na wyjazd do Saint-Malo, malowniczego miasteczka nad Oceanem Atlantyckim. Marie- Lure poznaje miasto, w którym mieszka, za pomocą makiety zrobionej przez jej ojca
Na kartach powieści przewija się wielu bohaterów, jednak to Wernera i Marie- Lure poznajemy najlepiej.

    Autor opowiedział tę historię w  sposób bardzo delikatny i z wielką empatią. Ta książka jeszcze długo będzie do mnie wracać ,a emocje po przeczytaniu, jak i w trakcie lektury, są  niczym fale oceanu. Zdecydowanie jest warta polecenia.

                           Weronika Małachowska

Arabska żona (Odcinek17)
 

      Okładka książki Arabska żonaMożemy powiedzieć, że temat islamu i jego wyznawców nieustannie nam towarzyszy. Jest to kwestia często poruszana zarówno przez starsze jak i  młode osoby. Z tego powodu nikogo nie powinno dziwić, że coraz częściej w bibliotece wybieramy książki o takiej tematyce. Jednym z takich dzieł jest powieść „Arabska żona”.

Autorką jest Tanya Valko, polska pisarka, która tworzy pod pseudonimem. Książka ukazuje życie  muzułmanina i jego rodziny. Do tych właśnie ludzi trafia główna bohaterka, czyli Dorota. Poznaje w szkole średniej Ahmeda, w którym zakochuje się bez pamięci już od pierwszego wejrzenia. Najbliższe otoczenie młodej dziewczyny nie akceptuje jej wybranka i nie ukrywa niechęci do niego i do ich uczucia. Szczególnie źle na ten wybór reaguje matka, ale także przyjaciele i znajomi. Odradzają jej związek z wyznawcą innej religii. Dorota pozostaje jednak wierna swojej miłości. Niespodzianką okazuje się nieplanowana ciąża młodej kobiety tuż przed maturą i ukończeniem szkoły. Mężczyzna, dowiedziawszy się o dziecku, postanowił poślubić Dorotę. Wkrótce zamieszkali razem i stworzyli rodzinę, nie brakowało im także pieniędzy, gdyż Ahmed bardzo dobrze zarabiał i zapewniał żonie i córce wszystko, co najlepsze oraz najdroższe. Niedługo po tym, jak ułożyli swoje życie w Polsce, zapadła decyzja, aby odwiedzić rodzinę muzułmanina. Pragnął, aby Dorota poznała jego matkę, siostry i ich kulturę. Udali się w podróż do ojczyzny mężczyzny. Dla niej była to ogromna zmiana, mimo wielu przeczytanych książek nie wiedziała, że mentalność wyznawców islamu aż tak różni się od tej, którą reprezentowała ona. Na miejscu została wraz z córką przyjęta raczej w sposób przyjacielski. Jednak jej odczucia szybko uległy zmianie. W domu kazano jej ciężko pracować, a sam Ahmed wyjeżdżał  przed świtem i wracał dopiero późnym wieczorem. Powoli przestawali ze sobą rozmawiać,   mąż coraz bardziej oddalał się od niej. Niedługo później kobieta została ofiarą przemocy, a także świadkiem gwałtu  na siostrze  męża. Zabroniono jej wrócić do Polski. Z roku na rok w nowym kraju przeżywała coraz większy koszmar.

                                                 Klaudia Sebzda

<< nowsze 1 2 3 4 5 starsze>>

Powered by CuteNews

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dolnośląska e-szkoła” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

banner