black_bar_new10
 
Współpraca z Izraelem
PROJEKT POLIN WEBFUSION - wymiana młodzieży licealnej Wrocław - Ramat Gan
Obejrzyj galerię...

Celem projektu POLIN WEBFUSION realizowanego od lutego do sierpnia 2009 roku we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie oraz XIV Lo we Wrocławiu była wymiany młodzieży z Polski i Izraela poprzedzonym pracą licealistów w obu krajach nad blogami internetowymi poświęconymi świadkom historii - Ocalonym z Holokaustu - strona izraelska oraz Sprawiedliwym wśród Narodów Świata - strona polska.


Działania w ramach projektu miały na celu:

  • zachęcenie młodzieży do poznawania i propagowania wspólnej historii, w tym szczególnie sylwetek Ocalonych i Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Jest to tym ważniejsze, że spotkania ze świadkami historii II wojny światowej niedługo nie będą już możliwe. Jednocześnie historie Sprawiedliwych mają wyjątkowe znaczenie jako przykłady zachowań, z których do dziś możemy czerpać inspirację i się z nich uczyć.
  • zmotywowanie uczniów do samodzielnej i kreatywnej pracy nad opracowaniem wywiadu ze świadkiem historii przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii komunikacji. Praca ta przybliżyła młodzieży tematy historyczne i sprawiła, że treści te można ująć w sposób nowoczesny i interesujący również dla młodych ludzi. Zadaniem młodzieży było stworzenie blogu internetowego, na którego składają się teksty, zdjęcia, filmy i interaktywne mapy.
  • zainicjowanie bezpośrednich kontaktów między młodymi Polakami i Izraelczykami. Kontakty te nawiązały się podczas pracy nad blogami przez Internet - maile, komunikatory, ale oczywiście prawdziwie bezpośrednie relacje powstały dzięki spotkaniu i w sumie dwutygodniowym pobycie młodzieży najpierw w Polsce, potem w Izraelu.
  • poznanie współczesnej Polski przez młodych Izraelczyków oraz współczesnego Izraela przez Polaków. Dzięki temu, że uczniowie podczas pobytu w Polsce i Izraelu mieszkali w rodzinach i goscili swoich rówieśników, możliwe było poznanie rodzinnego życia w Polsce i Izraelu. Poza tym, Muzeum wraz z liceami zorganizowało młodzieży wspólne warsztaty, zwiedzanie, spotkania i rozrywkę.
  • pokazanie młodzieży, że bazując na wspólnej historii Polaków i Żydów-Izraelczyków, możemy budować trwałe i wartościowe relacje w przyszłości.

Realizacja projektu:

  • Luty 2009-Maj 2009: praca uczniów nad blogami - wywiady ze świadkami historii, ich opracowanie, przetłumaczenie i umieszczenie na blogu internetowym
  • 24 lipca 2009-1 sierpnia 2009: pobyt Izraelczyków w Polsce
  • 14 sierpnia - 22 sierpnia 2009: pobyt Polaków w Izraelu (Ramat Gan, Jerozolima, Tel Awiw, Negev, Galilea)

Linki do blogów wykonanych przez uczniów naszego liceum:
- Katarzyna Munk
- Lidia Pauch
- Aleksandra Hermet
Marian Garbuliński
- Aleksandra Styburska
- Michał Żygadlo
Stefan Mikołajczyk
- Paweł Gryglak
- Paweł Koźmiński
Jarosława i Izydor Wołosiańscy
Blogi wykonane przez młodzież Izraelską:
- Tal Arbiv
- Ofir Barbi
Svinkelshtain Yisrael
- Ravid Ben Harosh
- Tal Balbul
Hannah and Avraham Lebkovitz
- Roei Brudo
- Zoee Mutzafi
David Shahar
- Yuval Ronen
- Gal Margalit
Kunvich Haim
- Ron Baltuch
- Oren Ronen
Shoshana Danenberg
- Daniel Shecter
- Ehud Hayat
Rachel Segal Shwartz