black_bar_new10
 
Aktualności
 
  Warsztaty translatorskie 04-03-2017

Do pracy przystąpiła młodzież z klas licealnych jak i z II klasy gimnazjum. Była to owocna działalność młodzieży pod kierunkiem tłumaczki literatury Pani Małgorzaty Słabickiej czytaj...

 
 
  Zdolny Ślązak z języka niemieckiego 04-03-2017

 

Z ogromną przyjemnością dzielimy się z Państwem informacją, że cztery!!! uczennice Gimnazjum nr 48 uzyskały tytuł LAUREATA ZDOLNEGO ŚLĄZAKA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO. To wspaniała wiadomość, bardzo gratulujemy i dziękujemy za ogrom pracy:
Wanessie Suszyckiej z klasy 3ag
Amelii Włodarczyk z 2ag
Pauli Guz z 1bg
Margreth Ilgmann z 1bg.
Ten sukces cieszy najbardziej nauczycieli języka niemieckiego. Bardzo dziękujemy za wspieranie uczniów pani Annie Kuszczyńskiej, Marii Banaszewskiej, Susanne Furnrohr, Katarzynie Dubik, Danucie Lesiak, Marcie Olszewskiej i pani Monice Goldyn- Krul, która jest opiekunem konkursu.
 

 
 
  Uczniowie XIII LO w programie Edukacji Prawnej Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia 04-03-2017

Nasi uczniowie w programie Edukacji Prawnej Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Oto link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=QsgufiWcYzU

Miłego oglądania.

 
 
  Uczniowie klasy prawniczej w Polskim Radiu 04-03-2017

27 lutego uczniowie klasy prawniczej nagrali w Polskim Radiu Wrocław słuchowisko. W formie rozprawy karnej został poruszony temat bardzo aktualny - mowa nienawiści. Opiekunem merytorycznym projektu był sędzia Sądu Okręgowego, pan Paweł Pośpiech. Emisja w marcu, szczegóły zostaną podane wkrótce.

 
 
  Nowy numer Szlifu 01-03-2017

Nowy numer Szlifu. Czytaj...

 
 
  XIX Szkolne Warsztaty Astronomiczne 24-02-2017

Rusza rekrutacja do kolejnej edycji Szkolnych Warsztatatów Astronomicznych organizowanych we współpracy Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego i Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN.

XIX SWA planowane są w dniach 25-28 kwietnia 2017. Chętnych, którzy chcieliby uczestniczyć w zajęciach podczas SWA prosimy...czytaj więcej

 
 
  Na Walentynki... 12-02-2017
 
 
 
 
  FINAŁ KONKURSU RECYTATORSKIEGO W JĘZYKU ANGIELSKIM 08-02-2017

 

W piątek 5 lutego w naszej szkole odbył się finał pierwszej edycji konkursu recytatorskiego w języku angielskim. Gościliśmy 26 uczestników wrocławskich gimnazjów wraz z ich opiekunami. Nie zabrakło również kibicujących im kolegów z klasy. Poziom, jaki prezentowali uczestnicy był wyrównany. Jury miało twardy orzech do zgryzienia - trudno było wybrać tych najlepszych wśród tylu utalentowanych, nie tylko językowo ale i aktorsko, młodych ludzi. Był też​​​ czas na miłe pogawędki przy dźwiękach jazzującego Jonasza Wiewióra oraz pysznych wypiekach uczniów naszej szkoły.

A zwycięzcami konkursu zostali:
1 miejsce - Szymon Osiński - Gimnazjum Nr 40 im. Noblistów Polskich
2 miejsce - Natalia Majka - Gimnazjum Nr 14 im. Hugona Kołątaja.
3 miejsce - Łukasz Foryś - Gimnazjum nr 1
Wyróżnienia: Laura Żymańczyk - Gimnazjum nr 19 oraz Paulina Noskowicz - Gimnazjum Nr 5 przy Zespole Szkół Nr 7

Gratulujemy jeszcze raz. Dziękujemy wszystkim za przybycie i do zobaczenia za rok. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Organizatorzy konkursu: Agnieszka Sołodyna i Magdalena Janik

 
 
  UWAGA 07-02-2017

Dzisiejszy koncert Ani Wyszkoni został przełożony. Przyczyną jest choroba artystki. Koncert  odbędzie 3 marca 2017 roku o godzinie 18.00.

 
 
  Projekt Edukacyjny - Paryż i zamki nad Loarą 05-02-2017

24 marca  grupa 45 uczniów wyjeżdża na 8 dni do Francji. Celem wyjazdu jest poznanie Paryża, Zamków nad Loarą - Renesansu  francuskiego i obyczajów dworskich , jak również odkrycie śladów  polskich w Paryżu. Uczniowie będą  poznawać historię Francji  zwiedzając najważniejsze zabytki stolicy oraz słynne zamki nad Loara: Chambord, Chenonceau, Blois. Uczestnicy  będą zwiedzać zamki aktywnie z  przygotowanymi  kartami pracy ,które po wypełnieniu zostaną  ocenione i nagrodzone. Zwiedzanie Wersalu dostarczy wiadomości historycznych o 3 królach Francji - Ludwikach. Oprócz tego czeka na nich Luwr … i Mona Liza oraz cały Paryż do zwiedzenia i zachwycenia się...

 
 
  Apteczka prawna 05-02-2017

 

31 stycznia w naszej szkole, na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Justitia, kręcony był materiał reklamowy promujący działalność edukacyjną Stowarzyszenia oraz apteczkę prawną. W jego przygotowaniu uczestniczyli uczniowie klas trzecich prawniczych: Bianka Roznowicz, Jakub Józefiak, Jakub Mizgała i Karolina Jasińska. Mamy nadzieję że wkrótce będziemy mogli pokazać efekty ich pracy.

 
 
  Erasmus+ - próba tańca 01-02-2017

26 stycznia uczestnicy projektu Erasmus + gościli w naszej szkole uczniów z liceum ogólnokształcącego w Kępnie. Czytaj...

 
 
  Nowy numer Szlifu 28-01-2017

Nowy numer Szlifu. Czytaj...

 
 
  Warsztaty architektoniczne w Muzeum Architektury 25-01-2017

 

Zajęcia w Muzeum Architektury realizowane są w ramach projektu "Szkoła w mieście" już od 2 lat. W zajęciach edukacyjnych biorą udział uczniowie klas o profilu architektonicznym. W tym roku klasa uczestniczyła już w warsztatach na temat"Historii fotografii" połączonych ze zwiedzaniem wystawy "Lwów, miasto, architektura modernizm, 1927".
Kolejne zajęcia w Muzeum Architektury za nami. Tym razem klasa I f realizowała temat "Gabinet osobliwości: mapy". Efekty końcowe widać na zdjęciach. Powstawały mapy miejsc nieistniejących, ale znanych.
Kolejne warsztaty już niedługo.

 
 
  Podziękowania... 19-01-2017

PODZIĘKOWANIA DLA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 5

DYREKCJI, NAUCZYCIELI, PRACOWNIKÓW, UCZNIÓW

 I ICH RODZICÓW

 

Moi Drodzy,

żadne słowa nie wyrażą tego, jak jestem Wam wdzięczna za pamięć, za wsparcie - nie tylko finansowe. Jestem pełna podziwu dla Waszego zapału i mocy zaangażowania w różne akcje, podczas których zebraliście dla mojego syna Marcina mnóstwo pieniędzy. Dzięki nim Marcin ma rzetelną rehabilitację, ćwiczy ciężko kilka godzin dziennie, a różni odwiedzający go lekarze są zadziwieni, że sparaliżowany człowiek ma ciało w tak dobrym stanie - bez odleżyn, przykurczów czy zaników mięśni! Marcin ćwiczy też z logopedą i ciągle mamy nadzieję, że kiedyś będzie mógł mówić.

W ostatnich miesiącach sama też długo przebywałam w szpitalach i spotkałam wielu innych pacjentów, którzy z chwilą wypadku tracili pracę i kolegów z pracy. A ja dostałam od Dyrekcji, koleżanek i kolegów, uczniów tyle wsparcia!

 

Życzę Wam wszystkim dużo dobrego w Nowym Roku!

Tęsknię bardzo za Wami

                         Ewa Kaczyńska

 
 
  Erasmus+ w Muzeum Współczesnym 18-01-2017

13 grudnia, grupa Erasmus + odwiedziła Muzeum Współczesne... Czytaj...

 
 
  Erasmus+ - warsztaty z rysunku archtektonicznego 18-01-2017

11 grudnia uczniowie uczestniczący w programie Erasmus+ odbyli warsztaty z rysunku architektonicznego. Czytaj...

 
 
  Inscenizacja rozprawy sądowej 11-01-2017

Uczniowie klasy medialnej Mateusz Gorzkiewicz i Mikołaj Otwinowski, przygotowali relację z inscenizacji rozprawy karnej, którą przeprowadzili uczniowie klas trzecich prawniczych pod opieką merytoryczną sędziego karnisty, pana Pawła Pośpiecha. Rozprawa odbyła się w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu 16 grudnia. Na miejscach dla widowni zasiadł między innymi prezes Sądu Okręgowego pan Maciej Skórniak. Przyszłym prawnikom gratulujemy świetnie odegranych ról, a realizatorom niniejszego materiału dalszych sukcesów w produkcjach telewizyjnych.

 

 

 

Inscenizacja rozprawy

 
 
  Projekt teatralny - Drezno 11-01-2017

 

Klasa 3ag uczestniczyła w międzynarodowym projekcie teatralnym w Dreźnie (04.01. - 07.01. 2017)17 uczniów naszego gimnazjum brało udział w próbie sztuki Samuela Becketta " Czekając na Godota" i przedstawieniu "Ein Trauerspiel in Berlin" Karla von Holtei. W ramach programu była również okazja do zwiedzenia miasta i słynnej galerii malarstwa "Alte Meister" w zespole pałacowym "Zwinger".To był bardzo udany wyjazd.

Opiekunowie wyjazdu: Anna Kuszczyńska i Maria Frank-Banaszewska

 
 
  Trzynastka wśród najlepszych 11-01-2017

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące nr XIII im. Aleksandra Fredry w Zespole Szkół nr 5 we Wrocławiu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów Ogólnokształcących PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2017". W województwie dolnośląskim zajeliśmy 12 miejsce, natomiast w rankingu liceów wrocławskich miejsce 9.

 
 
  Stypendium Prezesa Rady Ministrów 04-01-2017

Z ogromną przyjemnością dzielimy się z Państwem informacją, że Wiktoria Bazak, uczennica klasy 3 g ( profil europejski) otrzymała STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW.
Jest to wielki zaszczyt i wyróżnienie, które pozwoli Wiktorii pomyślnie realizować swoje plany związane z własnym rozwojem i odnosić dalsze sukcesy.
W imieniu Dyrekcji szkoły, wychowawcy, nauczycieli i koleżanek i kolegów

                                                                                   GRATULUJEMY!!!

 
 
  Nowy numer Szlifu 04-01-2017

Jest już dostępny styczniowy numer Szlifu. Miłej lektury. Czytaj...

 
 
  Życzenia Świąteczne 28-12-2016

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
ks. Jan Twardowski

 

 

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego 2017 Roku składamy wszystkim uczniom, rodzicom i pedagogom życzenia miłości, spokoju i wszelkiego dobra. Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, aby Nowy Rok niósł ze sobą szczęście, pomyślność oraz mnóstwo pomysłów na pełne piękna twórcze życie.
Dyrekcja Zespołu Szkół nr 5

 
 
  Kolędowanie i wigilie klasowe 28-12-2016
 
 
  Przedstawienie Jasełkowe 28-12-2016

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, w dniu 22 grudnia w  XIII Liceum Ogólnokształcącym odbyło się Spotkanie Jasełkowe, podczas którego dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów pod opieką ks. Patryka Olejnika.

 
 
  Gala VII Międzyszkolnego Konkursu Translatorskiego 21-12-2016

5 grudnia 2016r. odbyła się gala wręczenia nagród zwycięzcom VII Międzyszkolnego Konkursu Translatorskiego, organizowanego przez LO nr XII we Wrocławiu. Uczestnicy mieli za zadanie przetłumaczenie wiersza Kazimierza Wierzyńskiego pt. „Miłość” na język niemiecki oraz wiersza Ericha Kästnera pt. „Stiller Besuch” na język polski. Nasze liceum reprezentowało troje uczniów. Adelheid Ilgmann z klasy 1H zdobyła pierwsze miejsce, Jonasz Wiewiór z klasy 2C drugie miejsce, a Maksymilian Feruga z klasy 1H wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom!
Danuta Lesiak

 
 
  Akcja krwiodawstwa w "Trzynastce" 20-12-2016

 

W dniu 19 grudnia odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa w „Trzynastce”.  Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania ponieważ oddając krew ratujesz życie.

 
 
  Finał XX Konkursu Poezji Niemieckiej dla Gimnazjalistów 20-12-2016

15 grudnia 2016r. w Liceum Ogólnokształcącym Nr 4 we Wrocławiu odbył się Finał XX Konkursu Poezji Niemieckiej, w którym uczestniczyło 14 przedstawicieli wrocławskich gimnazjów.
Z dumą informujemy, że pierwsze miejsce w konkursie zajęła uczennica naszego gimnazjum, Lucyny Sycz z klasy 2Ag. Lucyna urzekła słuchaczy oraz komisję konkursowa bardzo dojrzałą i wzruszającą interpretacją wiersza Irmeli Brender pt. „Abschied”.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach językowych!
Opiekun konkursu: Danuta Lesiak
 

 
 
  Inscenizacja rozprawy karnej w Sądzie Okręgowym 18-12-2016

 

16 grudnia uczniowie klas trzecich prawniczych wzięli udział w inscenizacji rozprawy karnej w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. W rozprawie w roli obserwatora wziął udział prezes sądu p. Maciej Skórniak. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem wcielili się w powierzone im rolę, kilkoro z nich już postanowiło związać swoją karierę zawodową z prawem.

 
 
  Idą święta... 18-12-2016
 

<< Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 Starsze >>

Powered by CuteNews

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dolnośląska e-szkoła” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

banner