black_bar_new10
 
Aktualności
 
  Nowy numer Szlifu 28-01-2017

Nowy numer Szlifu. Czytaj...

 
 
  Warsztaty architektoniczne w Muzeum Architektury 25-01-2017

 

Zajęcia w Muzeum Architektury realizowane są w ramach projektu "Szkoła w mieście" już od 2 lat. W zajęciach edukacyjnych biorą udział uczniowie klas o profilu architektonicznym. W tym roku klasa uczestniczyła już w warsztatach na temat"Historii fotografii" połączonych ze zwiedzaniem wystawy "Lwów, miasto, architektura modernizm, 1927".
Kolejne zajęcia w Muzeum Architektury za nami. Tym razem klasa I f realizowała temat "Gabinet osobliwości: mapy". Efekty końcowe widać na zdjęciach. Powstawały mapy miejsc nieistniejących, ale znanych.
Kolejne warsztaty już niedługo.

 
 
  Podziękowania... 19-01-2017

PODZIĘKOWANIA DLA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 5

DYREKCJI, NAUCZYCIELI, PRACOWNIKÓW, UCZNIÓW

 I ICH RODZICÓW

 

Moi Drodzy,

żadne słowa nie wyrażą tego, jak jestem Wam wdzięczna za pamięć, za wsparcie - nie tylko finansowe. Jestem pełna podziwu dla Waszego zapału i mocy zaangażowania w różne akcje, podczas których zebraliście dla mojego syna Marcina mnóstwo pieniędzy. Dzięki nim Marcin ma rzetelną rehabilitację, ćwiczy ciężko kilka godzin dziennie, a różni odwiedzający go lekarze są zadziwieni, że sparaliżowany człowiek ma ciało w tak dobrym stanie - bez odleżyn, przykurczów czy zaników mięśni! Marcin ćwiczy też z logopedą i ciągle mamy nadzieję, że kiedyś będzie mógł mówić.

W ostatnich miesiącach sama też długo przebywałam w szpitalach i spotkałam wielu innych pacjentów, którzy z chwilą wypadku tracili pracę i kolegów z pracy. A ja dostałam od Dyrekcji, koleżanek i kolegów, uczniów tyle wsparcia!

 

Życzę Wam wszystkim dużo dobrego w Nowym Roku!

Tęsknię bardzo za Wami

                         Ewa Kaczyńska

 
 
  Erasmus+ w Muzeum Współczesnym 18-01-2017

13 grudnia, grupa Erasmus + odwiedziła Muzeum Współczesne... Czytaj...

 
 
  Erasmus+ - warsztaty z rysunku archtektonicznego 18-01-2017

11 grudnia uczniowie uczestniczący w programie Erasmus+ odbyli warsztaty z rysunku architektonicznego. Czytaj...

 
 
  Inscenizacja rozprawy sądowej 11-01-2017

Uczniowie klasy medialnej Mateusz Gorzkiewicz i Mikołaj Otwinowski, przygotowali relację z inscenizacji rozprawy karnej, którą przeprowadzili uczniowie klas trzecich prawniczych pod opieką merytoryczną sędziego karnisty, pana Pawła Pośpiecha. Rozprawa odbyła się w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu 16 grudnia. Na miejscach dla widowni zasiadł między innymi prezes Sądu Okręgowego pan Maciej Skórniak. Przyszłym prawnikom gratulujemy świetnie odegranych ról, a realizatorom niniejszego materiału dalszych sukcesów w produkcjach telewizyjnych.

 

 

 

Inscenizacja rozprawy

 
 
  Projekt teatralny - Drezno 11-01-2017

 

Klasa 3ag uczestniczyła w międzynarodowym projekcie teatralnym w Dreźnie (04.01. - 07.01. 2017)17 uczniów naszego gimnazjum brało udział w próbie sztuki Samuela Becketta " Czekając na Godota" i przedstawieniu "Ein Trauerspiel in Berlin" Karla von Holtei. W ramach programu była również okazja do zwiedzenia miasta i słynnej galerii malarstwa "Alte Meister" w zespole pałacowym "Zwinger".To był bardzo udany wyjazd.

Opiekunowie wyjazdu: Anna Kuszczyńska i Maria Frank-Banaszewska

 
 
  Trzynastka wśród najlepszych 11-01-2017

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące nr XIII im. Aleksandra Fredry w Zespole Szkół nr 5 we Wrocławiu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów Ogólnokształcących PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2017". W województwie dolnośląskim zajeliśmy 12 miejsce, natomiast w rankingu liceów wrocławskich miejsce 9.

 
 
  Stypendium Prezesa Rady Ministrów 04-01-2017

Z ogromną przyjemnością dzielimy się z Państwem informacją, że Wiktoria Bazak, uczennica klasy 3 g ( profil europejski) otrzymała STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW.
Jest to wielki zaszczyt i wyróżnienie, które pozwoli Wiktorii pomyślnie realizować swoje plany związane z własnym rozwojem i odnosić dalsze sukcesy.
W imieniu Dyrekcji szkoły, wychowawcy, nauczycieli i koleżanek i kolegów

                                                                                   GRATULUJEMY!!!

 
 
  Nowy numer Szlifu 04-01-2017

Jest już dostępny styczniowy numer Szlifu. Miłej lektury. Czytaj...

 
 
  Życzenia Świąteczne 28-12-2016

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
ks. Jan Twardowski

 

 

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego 2017 Roku składamy wszystkim uczniom, rodzicom i pedagogom życzenia miłości, spokoju i wszelkiego dobra. Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, aby Nowy Rok niósł ze sobą szczęście, pomyślność oraz mnóstwo pomysłów na pełne piękna twórcze życie.
Dyrekcja Zespołu Szkół nr 5

 
 
  Kolędowanie i wigilie klasowe 28-12-2016
 
 
  Przedstawienie Jasełkowe 28-12-2016

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, w dniu 22 grudnia w  XIII Liceum Ogólnokształcącym odbyło się Spotkanie Jasełkowe, podczas którego dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów pod opieką ks. Patryka Olejnika.

 
 
  Gala VII Międzyszkolnego Konkursu Translatorskiego 21-12-2016

5 grudnia 2016r. odbyła się gala wręczenia nagród zwycięzcom VII Międzyszkolnego Konkursu Translatorskiego, organizowanego przez LO nr XII we Wrocławiu. Uczestnicy mieli za zadanie przetłumaczenie wiersza Kazimierza Wierzyńskiego pt. „Miłość” na język niemiecki oraz wiersza Ericha Kästnera pt. „Stiller Besuch” na język polski. Nasze liceum reprezentowało troje uczniów. Adelheid Ilgmann z klasy 1H zdobyła pierwsze miejsce, Jonasz Wiewiór z klasy 2C drugie miejsce, a Maksymilian Feruga z klasy 1H wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom!
Danuta Lesiak

 
 
  Akcja krwiodawstwa w "Trzynastce" 20-12-2016

 

W dniu 19 grudnia odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa w „Trzynastce”.  Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania ponieważ oddając krew ratujesz życie.

 
 
  Finał XX Konkursu Poezji Niemieckiej dla Gimnazjalistów 20-12-2016

15 grudnia 2016r. w Liceum Ogólnokształcącym Nr 4 we Wrocławiu odbył się Finał XX Konkursu Poezji Niemieckiej, w którym uczestniczyło 14 przedstawicieli wrocławskich gimnazjów.
Z dumą informujemy, że pierwsze miejsce w konkursie zajęła uczennica naszego gimnazjum, Lucyny Sycz z klasy 2Ag. Lucyna urzekła słuchaczy oraz komisję konkursowa bardzo dojrzałą i wzruszającą interpretacją wiersza Irmeli Brender pt. „Abschied”.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach językowych!
Opiekun konkursu: Danuta Lesiak
 

 
 
  Inscenizacja rozprawy karnej w Sądzie Okręgowym 18-12-2016

 

16 grudnia uczniowie klas trzecich prawniczych wzięli udział w inscenizacji rozprawy karnej w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. W rozprawie w roli obserwatora wziął udział prezes sądu p. Maciej Skórniak. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem wcielili się w powierzone im rolę, kilkoro z nich już postanowiło związać swoją karierę zawodową z prawem.

 
 
  Idą święta... 18-12-2016
 
 
  Spotkanie z o. Marcinem Kowalewskim misjonarzem klaretynem. 16-12-2016

 

15 grudnia w ramach lekcji religii uczniowie naszej szkoły spotkali się z misjonarzem  o. Maciejem Kowalewskim. Zakonnik przedstawił nam działania zakonu Misjonarzy Klaretynów w dwóch afrykańskich państwach – Burkina Faso i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ojciec Maciej opowiadał o specyfice pracy misjonarskiej ale też o warunkach jakie panują na misjach.

 
 
  List gratulacyjny z Politechniki Wrocławskiej 14-12-2016
 
 
  Konkurs "Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka" 14-12-2016

Ryszard Kazimierski uczeń klasy 1 b gimnazjum został laureatem pierwszego etapu konkursu " Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka" organizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Gazetę Wrocławska.
Gratulujemy.

 
 
  Edukacja w Miejscach Pamięci - Kraków, Auschwitz 11-12-2016

 

Od kilku lat nasze Liceum bierze udział w projekcie edukacyjnym zaproponowanym przez Urząd Miasta. Projekt zakłada odwiedzenie miejsc ważnych dla polskiego dziedzictwa kulturowego oraz obozu zagłady. Jest to wspaniały projekt, który przybliża uczniom nasze bogactwo narodowe i uczy o Holokaście.
Klasy 2g i 2i wzięły udział w wyjeździe do Krakowa i Auschwitz. W ramach projektu zwiedziliśmy w Krakowie Fabrykę Oskara Schindlera, Wawel z grobami królewskimi i Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Towarzyszący nam przewodnik przepięknie przeprowadził Nas przez niuanse historyczne i architektoniczne wzbogacone o anegdotki krakowskie. Na zakończenie dnia odwiedziliśmy Jarmark Bożonarodzeniowy w sercu krakowskiego Rynku.
Drugi dzień pobytu był poświęcony zwiedzaniu obozu Auschwitz- Birkenau. Przewodnicy wprowadzili uczniów w zagadnienie Holocaustu ukazując machinę śmierci w obu obozach. Wizualizacja bestialskiej polityki hitlerowców wobec więźniów, jak zawsze, bardzo wpływa na młodych ludzi. Wzruszenie, częste chwile ciszy, zaduma najczęściej Nam towarzyszyły podczas 3,5 godzinnego wykładu i zwiedzania.  
 Bardzo dziękujemy uczniom za dojrzałą postawę.
 Opiekunowie: Anna Pandura, Katarzyna Ochodek, Agnieszka Sobańska, Iwona Szubert
 

 
 
  Erasmus+ w Centrum Historii Zajezdnia 11-12-2016

30 listopada grupa Erasmus+ zwiedzilła Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej i wystawę dot. historii XX-wiecznego Wrocławia. Czytaj...

 
 
  Dolnośląski Konkurs Literacki "O Złote Pióro" 11-12-2016

8 grudnia, w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Dolnośląskim Konkursie Literackim "O Złote Pióro".Wyróżnienie w tym konkursie,podobnie jak w zeszlym roku, otrzymała Lucyna Rerak z klasy 2b, uczennica p. Dominiki Wieczorek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 
 
  Szkolny Poliglota 07-12-2016

PODSUMOWANIE KONKURSU "SZKOLNY POLIGLOTA " - ETAP SZKOLNY
Do kolejnego etapu przechodzą trzy osoby z najwyższymi wynikami: Jonasz Wiewiór, Maksymilian Feruga , AnnaFirgolska, Gratulujemy świetnych wyników i trzymamy kciuki za sukces na kolejnym etapie konkursu.
Beata Wers

 
 
  Teatr brytyjski na wielkim ekranie 07-12-2016

W ramach projektu TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE uczniowie klas trzecich obejrzeli sztukę "The Audience" z Helen Mirren w roli głównej. Fantastyczny scenariusz, charakteryzacja i - oczywiście - doskonała gra aktorska, to w skrócie nasze reakcje po trwającym 3 godziny pokazie. To był bardzo udany wieczór.
Beata Wers

 
 
  Etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów 06-12-2016

Z ogromną satysfakcją informujemy, że 45 uczniów naszego Gimnazjum Dwujęzycznego zostało zakwalifikowanych do etapu regionalnego Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów. Konkurs organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów naszego gimnazjum.  Świadczy o tym rekordowa liczba uczestników etapu szkolnego. W tym roku szkolnym zgłosiło się pond 60 uczestników. Pierwszy etap konkursu odbył się 18 listopada w auli naszej szkoły, a kolejny będzie miał miejsce 5 stycznia 2017 w LO nr 6 przy ul. Hutniczej. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na finał do Instytutu Goethego w Warszawie, gdzie Komitet Główny wyłoni laureatów XV edycji konkursu. 
Życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom z naszego gimnazjum i liczymy na ich udział w finale.
Opiekun konkursu: Danuta Lesiak

 
 
  Wizyta uczniów 13 LO w WSOWL 04-12-2016

 

28 listopada uczniowie klas pierwszych liceum (1c, 1h, 1i) odwiedzili Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu z okazji Dnia Podchorążego.
Noc Podchorążego to święto obchodzone w Wojsku Polskim 29 listopada. Ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 1830 roku, kiedy podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe.
W ramach obchodów święta podchorążego uczelnia zorganizowała dzień otwarty, podczas którego uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną jak również mogli obserwować dynamiczne pokazy działań taktycznych i sprzęt na jakim szkolą się podchorążowie. Uczniowie korzystali również ze strzelnicy zorganizowanej przez studentów WSOWL, ćwiczeń i pokazów na sali gimnastycznej.  Nasza wizyta zakończyła się wojskową grochówką.
 

 
 
  Warsztaty ceramiczne w Starej Piekarni 26-11-2016

 

24 listopada uczniowie klasy 3ag uczestniczyli w warsztatach ceramicznych w Starej Piekarni. Powstały piękne, świąteczne anioły, które teraz czekają na wyschnięcie, wypalenie i szkliwienie. Za jakiś czas ponownie trafią do naszych uczniów.
Organizator warsztatów: Anna Kuszczyńska
Opiekun: Maria Frank-Banaszewska

 
 
  Przygotowania do rozprawy karnej 26-11-2016

W dniu 25 listopada uczniowie klas trzecich prawniczych wzięli udział w próbie rozprawy karnej, którą mają przeprowadzić w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu w grudniu. Próba odbyła się w oparciu o scenariusz i pod opieką p. Pawła Pośpiecha sędziego karnisty.
Przygotowywana rozprawa jest zwieńczeniem dwuletniej pracy, w ramach której nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez prawników różnej specjalności oraz obserwowali rozprawy karne w Sądzie Okręgowym.
Beata Wers

 

<< Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 Starsze >>

Powered by CuteNews

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dolnośląska e-szkoła” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

banner