black_bar_new10
 
Aktualności
 
  Dzień Życzliwości 24-11-2016
 
 
  Edukacja w Miejscach Pamięci - Łambinowice 24-11-2016

 

16 listopada w ramach projektu „Edukacja w Miejscach Pamięci” klasa 2bg uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (d. Lamsdorf). Zajęcia rozpoczęły się prezentacją oraz filmem, które przybliżyły nam historię tego niezwykłego, i chyba nadal mało znanego miejsca. Poznaliśmy więc początki obozu jenieckiego powstałego podczas wojny prusko -francuskiej z lat 1870-1871, jego rozbudowę w czasie I wojny światowej, rolę, jaką pełnił w okresie międzywojennym oraz pełną tragicznych zdarzeń historię podczas II wojny światowej. Dużym zaskoczeniem była dla nas informacja, że w czasie II wojny był to największy w Europie obóz jeniecki. Funkcje obozu nie ustały wraz z zakończeniem II wojny. To to pełne cierpień i ludzkich dramatów miejsce było również obozem przejściowym dla przesiedlanych Niemców.

Po obejrzeniu filmu i prezentacji ruszyliśmy wraz z przewodnikiem zwiedzać wystawy. Zachowane źródła poruszały nas jeszcze bardziej. Dopełnieniem lekcji muzealnej był przejazd do miejsc wiecznego spoczynku zmarłych jeńców. Cmentarz, na którym stoi ponad 6 tys. krzyży na grobach zmarłych jeńców z czasów I wojny światowej i wspólna mogiła 40 tys. jeńców radzieckich z II wojny światowej wywołały w nas głęboką zadumę.

Po kilku godzinach pobytu w Muzeum Jeńców Wojennych ruszyliśmy w kierunku Góry św. Anny. Po ciepłym posiłku w Domu Pielgrzyma nadszedł czas na kolejną porcję historii… Pomnik Czynu Powstańczego był okazją do poznania dziejów zmagań o włączenie Śląska do Polski po I wojnie światowej.

Niestety, czas nas naglił i nie wszystko, co przyciągało naszą uwagę, mogliśmy zwiedzić, dlatego na pewno tam jeszcze wrócimy…

 
 
  Facebook LO Nr XIII 20-11-2016

Zapraszamy na facebookowy profil LO Nr XIII.

 

 

 

 

 

 
 
  Erasmus+ w Pawilonie Czterech Kopuł 17-11-2016

 

15.11, w ramach programu Erasmus+, zwiedziliśmy Pawilon Czterech Kopuł gdzie, oprócz obejrzenia wystawy, mogliśmy wysłuchać wykładu połączonego z prezentacją nt architektury Pawilonu. Interesuje nas to szczególnie, gdyż tegorocznym tematem naszej międzynarodowej współpracy jest architektura i jej dostosowanie do potrzeb miast przyszłości. Zajęcia były bardzo ciekawe, a nasza przewodniczka okazała się być osobą o ogromnej wiedzy, pełną pasji. Za ciekawą podróż do Wrocławia początku XX wieku serdecznie dziękujemy!

 
 
  Konkurs "Wrocław w 60 sekund" 17-11-2016

We wrześniu Gazeta Wrocławska ogłosiła konkurs dla filmowców- amatorów

"Wrocław w 60 sekund”.

Jędrzej Koszyka i Julia Porczyńska z klasy II d zajęli II miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 
 
  Radosna Parada Niepodległości 2016 16-11-2016

 

11. 11. 2016 roku uczniowie Gimnazjum nr 48 i Liceum nr XIII, jak co roku, wzięli udział w Radosnej Paradzie Niepodległości.  Przygotowania do Parady trwały ponad tydzień: nasi uczniowie byli poprzebierani za szlachtę polską,  legionistów Józefa Piłsudskiego, robotników poznańskich, powstańców warszawskich, duchownych, którzy wspierali polskie dążenia niepodległościowe i stoczniowców. W tegorocznej Paradzie chcieliśmy też upamiętnić Wrocławian i ich wkład w kulturę polską.
Szkołę na ulicach Wrocławia reprezentowało prawie 100 uczniów, nie tylko barwnie przebranych, ale też niosących liczne transparenty, flagi oraz śpiewających patriotyczne pieśni. Nie zabrakło Roty, Murów i I Brygady.
Wszystkim bardzo się podobał kolorowy korowód. Dlatego z zapartym tchem czekaliśmy na ogłoszenie wyników, które szkoły zostały wyróżnione przez jury...


I MIEJSCE W RADOSNEJ PARADZIE NIEPODLEGŁOŚCI ZDOBYŁO
GIMNAZJUM NR 48 i LICEUM NR XIII.


Uczniom klas: 1ag, 1bg, 2ag, 2bg, 3ag, 2b, 2d i 2 f bardzo dziękujemy za ciężką pracę i godne reprezentowanie naszej szkoły w tym szczególnym dniu.
    Opiekunowie i organizatorzy
   Alicja Włoczka, Anna Kuszczyńska, Anna Pandura, Mirosław Marcinkiewicz

 
 
  Stypendium Samorządu Wrocławia dla Anny Firgolskiej 16-11-2016

Anna Firgolska- uczennica klasy 3 a otrzymała, w ramach uczniowskiego programu stypendialnego, stypendium Samorządu Wrocławia.

Ania w roku szkolnym 2015/2016 odniosła wiele sukcesów:

-  zdobyła tytuł laureata w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego

-  zajęła III miejsce w konkursie Wrocławski Licealista

- została finalistką Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej

    GRATULUJEMY

 
 
  Projekt Artystyczny w Westerstede 09-11-2016

Po długiej podróży, dnia 17 października około godziny 9.00 dojechaliśmy do Westerstede. Z radością przywitaliśmy się z naszymi niemieckimi partnerami. Po południu zebraliśmy się w szkole i przedstawiono nam plany na ten tydzień. Na początek była gra miejska. Ponad godzinę spacerowaliśmy po mieście Westerstede i rozwiązywaliśmy zadania. Drugiego dnia rano udaliśmy się do pięknego portowego miasta Emden. Poszliśmy tam do muzeum, gdzie oglądaliśmy dzieła norweskich artystów. Wykonywaliśmy również prace związane z projektem „Heimat”, czyli ojczyzna. Po zakończeniu zajęć mieliśmy czas na zwiedzanie miasta. Po południu wróciliśmy do Westerstede. Następnego dnia spotkaliśmy się z artystką Iwoną Frankulewską. Opowiadała nam o tym, jak przeprowadziła się z Wrocławia do Westerstede, o jej studiach i karierze w Niemczech. Następnie udaliśmy się do jej galerii, gdzie wykonywaliśmy tradycyjne ozdoby świąteczne. Około godziny 12.00 pojechaliśmy do oddalonego o 20km Oldenburga. Zjedliśmy obiad w uniwersyteckiej stołówce, a później zostały wyjaśnione zasady gry miejskiej. Polegała ona na wymienianiu poszczególnych rzeczy na coraz to ciekawsze i droższe. Zaczynając np. od przeterminowanej puszcze z zieloną fasolką, kończąc na opiekaczu do steków czy niani elektronicznej. Czwartego dnia pojechaliśmy autokarem do Hamburga. Po południu zwiedzaliśmy to duże portowe miasto, a następnego dnia udaliśmy się na rejs statkiem po rzece Alster. Po południu wróciliśmy do Westerstede, a następnie do naszych niemieckich domów. Dzień szósty był dniem rodzinnym. Do godziny 19 byliśmy pod opieką rodziców naszych wymienników. Mieliśmy zapewnione przez nich różne atrakcje. Wieczorem spotkaliśmy się na grillu jednej niemieckich uczennic. Zorganizowała ona pożegnalnego grilla w swoim ogrodzie.  Było bardzo sympatycznie i dobrze się bawiliśmy. Ostatniego dnia pakowaliśmy nasze walizki i spędzaliśmy czas z rodzinami. Zjedliśmy obiad i korzystaliśmy z ostatnich chwil z naszymi partnerami. O 15.30 zebraliśmy się pod szkołą. Wszyscy się pożegnaliśmy. Panowała smutna atmosfera, nikt nie lubi pożegnań. Około godziny 16. Opuściliśmy Westerstede i udaliśmy się do Wrocławia. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z wymiany, naszym zdaniem była ona jedną z ciekawszych. Nie możemy się doczekać rewizyty naszych partnerów w Polsce.

Julia Durzyńska i Kacper Łabentowicz (2ag)

Opiekunowie wymiany Maria Frank-Banaszewska i Anna Kuszczyńska

 
 
  Swoją pasją i talentem dzieli się nasz uczeń - Jonasz Wiewiór 08-11-2016

 

 
 
  Było, minęło.... Tallinn, Ryga, Wilno 06-11-2016

W dniach 26-30 października 2016 r. młodzież z naszej szkoły brała udział w wyjeździe edukacyjnym do stolic Estonii, Łotwy i Litwy. Pierwszy raz wybraliśmy ten kierunek zwiedzania i nie zawiedliśmy się. Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Tallinna, który przepięknie usytuowany nad zatoką, zachwycił nas Starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Średniowieczne duńskie miasto, otoczone murami, z pięknymi kamienicami i wąskimi uliczkami tworzą razem wspaniałą atmosferę do zwiedzania, mimo jesiennej pogody.

            Tallinn to miasto zachwycające. Monumentalny sobór św. Aleksandra Newskiego, sąsiaduje ze skromnym, ale za to różowym pałacem prezydenckim, który jest dla nas na wyciągnięcie ręki. Tuż za rogiem możemy zwiedzić świątynię luterańską, a panoramę miasta podziwiać z wieży kościoła św. Olafa. Jak nie zachwycać się tym miastem... skoro w nim ma początek najważniejsze lekarstwo na świecie. To w tallińskiej aptece, już w 1422 roku, została opracowana receptura lekartswa na „złamane serce”, które obecnie możemy posmakować w każdej kawiarence. My teraz też  po pobycie w Tallinie wiemy, że marcepan- lekarstwo leczy wszystkie smutki, o czym mogliśmy się przekonać podczas pobytu w najstarszej ( podobno) marcepanowej cukierni.

            Następny dzień to Ryga nad Dźwiną. Przywitała nas chłodno, wietrznie i deszczowo. Jednak te mankamenty pogody sprawiły, że jako jedna z nielicznych grup zwiedzających, mogliśmy z bliska podziwiać zaułki ryskiej Starówki.  Bo prawdą jest, by poznać uroki łotewskiej stolicy, to trzeba po niej po prostu pochodzić.  Największe wrażenie sprawia Pomnik Wolności z trzema gwiazdami, Dom Czarnogłowych, kamieniczki Trzej Bracia oraz kościoły św. Piotra i św. Jakuba. Jednak by poczuć klimat Rygi trzeba koniecznie również wsłuchać się w miejskie anegdotki i legendy. Bez nich nie zrozumiemy, że Łotysze to naród z poczuciem humoru, przedsiębiorczy i bardzo uparty, a takich refleksji dostarczy nam chociażby historia dzwonu w kościele św. Jakuba czy historia kamienicy z czarnym kotem.

            Wilno, miasto litewskie i polskie w jednym. W stolicy Litwy zwiedzanie miało inny charakter. Przede wszystkim odwiedziliśmy miejsca związane z polską kulturą i historią. Każdy z nas zachwycił się jezuicką Akademią powstałą w czasach Stefana Batorego, z wypiekami na twarzy słuchaliśmy krótkiego wykładu w Muzeum Adama Mickiewicza, podziwialiśmy panoramę miasta ze wzgórza Giedymina, modliliśmy się przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, by na zakończenie dnia odwiedzić grób z sercem Józefa Piłsudskiego. Przez cały nasz krótki pobyt toczyliśmy rozmowy z panią przewodnik na tematy sporów polsko- litewskich, obrazu Polaków w oczach Litwinów.

            Nie można nie wspomnieć, że dodatkową atrakcją były regionalne potrawy, których staraliśmy się spróbować w każdym kraju. Zupa z łosia, cepeliny, kołduny, solanka przypadły nam do gustu... tylko chyba nie znalazł się wśród nas żaden chętny by spróbować przysmaku i Estończyków i Litwinów, czyli wędzone świńskie uszy. A jak taki był, to mówimy SMACZNEGO  dla naszego najodważniejszego uczestnika wyjazdu.

                                                                                              Anna Pandura

 
 
  Dzień Patrona Szkoły 26-10-2016

 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej był w tym roku obchodzony razem z Dniem Patrona Szkoły, hrabiego Aleksandra Fredry. Za wyjątkiem maturzystów zebrali się uczniowie gimnazjum i liceum, by wspólnie uczcić znanego wszystkim komediopisarza. Klasy rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach: od inscenizacji sparafrazowanych bajek mistrza, przez quiz na temat jego życia, po plakaty, a nawet bukiety na jego cześć. Wszyscy uczniowie byli oceniani za pomysłowe i nawiązujące do twórczości Fredry stroje.

 

Szanowne jury wyłoniło zwycięzców tej rywalizacji. Ranking w liceum wygląda następująco:

  I miejsce – klasa 2h

  II miejsce – klasa 2f

  III miejsce – klasa 2b

Jeśli chodzi o gimnazjum, zwycięzcy to:

   I miejsce – 1ag

   II miejsce – 2bg

   III miejsce – 3ag

Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników składają: dyrekcja, organizatorzy obchodów święta, wychowawcy oraz wszyscy nauczyciele. Dziękujemy za wasze zaangażowanie, pomysłowość, udział całych klas. Wszyscy byliście rewelacyjni!

 

Klasa 2bg śpiewa hymn szkoły

 
 
  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI W JĘZYKU ANGIELSKIM 22-10-2016

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM W JĘZYKU ANGIELSKIM dla uczniów szkół gimnazjalnych we Wrocławiu. Termin zgłoszenia szkół – 30.11.2016 r.

Organizatorzy: Agnieszka Sołodyna i Magdalena Janik

Regulamin

Załącznik 1

Załącznik 2

Zgłoszenie

 
 
  Tematy projektów gimnazjalnych 2016/2017 20-10-2016

 Dostępne są już uaktualnione tematy projektów gimnazjalnych na rok 2016/2107. Pobierz

 
 
  Nowy numer Szlifu 20-10-2016

Jest już dostępny listopadowy numer Szlifu. Miłej lektury. Czytaj...

 
 
  III Międzyszkolny Konkurs Czytania w Języku Niemieckim dla Uczniów Szkół Podstawowych 19-10-2016

 

Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4 - 6 szkół podstawowych do udziału w III Międzyszkolnym Konkursie Czytania w Języku Niemieckim. Tegoroczna edycja konkursu obejmować będzie utwory poetyckie dotyczące urodzin. Konkurs ten ma na celu kształcenie umiejętności poprawnej wymowy w języku obcym, a także propagowanie wiedzy o kulturze naszego najbliższego sąsiada. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie.

 

Zgłoszenie

Regulamin

 
 
  Matematyczny marsz na orientację 09-10-2016

Jak co roku, w pierwszą sobotę października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Matematycznym Marszu na Orientację. W tym roku zawodyodbywały się w Twardogórze. Czytaj...

Elżbieta Woźniak  

 

 

 

 
 
  Zmiany w planie lekcji 30-09-2016

Od 3 października obowiązuje nowy plan lekcji. Zaktualizowany plan jest już dostępny na stronie szkoły. Prosimy o sprawdzenie i dostosowanie się do zmian. Kliknij

 
 
  Nowy numer Szlifu 29-09-2016

Jest już dostępny nowy numer Szlifu. Miłej lektury. Czytaj...

 
 
  Program ERASMUS+ 14-09-2016

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do uczesnictwa w programie ERASMUS+.

Spotkania w każdy wtorek o godzinie 12:25 w sali 16.

Opiekunowie projektu:

p. Małgorzata Wiater-Mohr

p. Beata Wers

 
 
  WYMIANA Z LICEUM W NIORT 10-09-2016

 

W czasie wakacji  została  nawiązała współpraca z liceum francuskim w Niort (departament Poitou- Charentes), która  zaowocuje  obustronną wymianą wiosną 2017.

Grupa polska (42 osoby) wyjedzie 15 marca na 12 dni do Francji.

 Oprócz realizacji  programu wymiany (m.in. La Rochelle-pobyt nad oceanem, zwiedzanie Nantes i okolic Niort), będziemy dodatkowo 2,5 dnia w Paryżu .

Oprócz marszruty 6h ,żeby zobaczyć Paryż na własne oczy i poczuć w nogach, dodatkowo   Muzeum Luwr  stanie przed nami otworem, jak również  Pałac w Wersalu i jego ogrody.

Ostatniego dnia zwiedzimy  dzielnicę Montmartre i  dzielnicę XXI wieku La Defense .

Francuzi przyjadą  do nas z rewizytą  na tydzień   7-14  kwietnia.

My, oprócz interesującego pobytu we Wrocławiu, proponujemy im 2-u dniowy wyjazd do Krakowa i Wieliczki.

Temat naszego wspólnego projektu to: „Sławni Francuzi w Polsce i Polacy we Francji”

Forma realizacji: diaporama z komentarzem w języku angielskim.

Organizatorki:

Maria Mazurek i Małgorzata Seweryn

 
 
  Kiermasz podręczników 04-09-2016

Zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów na kiermasz podręczników szkolnych, który odbędzie się w środę 7 września 2016 na IV piętrze nowego budynku.

2. lekcja – sprzedają absolwenci, kupują uczniowie klas trzecich LO
3. lekcja - sprzedają uczniowie klas pierwszych LO, kupują trzecie gimnazjalne
4. lekcja – sprzedają uczniowie klas drugich  LO, kupują pierwsze LO
5. lekcja – sprzedają uczniowie klas trzecich LO, kupują drugie LO


Opiekę nad uczniami podczas kiermaszu sprawuje opiekun samorządu, przedstawiciele samorządu oraz nauczyciele uczący w poszczególnych klasach.

 
 
  Ubezpieczenie uczniów. 03-09-2016

W roku szkolnym 2016/17 rodzice samodzielnie ubezpieczają uczniów.

 
 
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 03-09-2016

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się 1 września w auli o godz. 8.00 dla klas pierwszych liceum oraz gimnazjum, uczniowie pozostałych klas spotykają się ze swoimi wychowawcami w wyznaczonych klasach o godz. 9.00.

Sale

 
 
  SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI STOWARZYSZENIA SĘDZIÓW POLSKICH ‘JUSTITIA’ 20-06-2016

 

W drugim semestrze klasy drugie o profilu prawniczym uczestniczyły jako obserwatorzy w posiedzeniach Sądu Okręgowego, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądają różne etapy rozpraw kryminalnych: od przedstawienia zarzutów, po mowy końcowe.

 W kwietniu i maju odbył się cykl spotkań z sędziami  Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Justitia”  oraz z komornikiem sądowym. Raz w tygodniu uczestniczyliśmy w spotkaniu z sędzią specjalistą  z innej dziedziny prawa. Zajęcia obejmowały m.in. prawo spadkowe, przestępstwa w Internecie, prawo cywilne i rodzinne. Wszyscy zainteresowani mogli zadawać pytania i uczestniczyć w dyskusjach dotyczących nie tylko zagadnień prawnych, ale również rekrutacji na studia oraz egzaminu maturalnego. Wszyscy prowadzący byli rzeczowi i kompetentni, chętnie odpowiadali na pytania. Ponadto przekazali nam wiele ciekawostek i cennych rad. Opowiedzieli czym zajmują się w swojej pracy, podali plusy i minusy tego zawodu. Sędziowie i komornik nie ograniczyli się tylko do wykładów, przygotowali również zadania, dzięki którym uczniowie mogli lepiej wyobrazić sobie pracę w sądzie.

 
 
  Obóz naukowy klasy 2ag 20-06-2016

 

W dniach 13-17 czerwca 2016 roku uczestniczyliśmy w obozie naukowym na Górze Św. Anny. Pod okiem naszych nauczycielek przygotowywaliśmy się do egzaminu z języka niemieckiego DSD B1, wykonując ćwiczenia na rozumienie tekstu słyszanego lub czytanego. Pisaliśmy także wypracowania na podane tematy. Również zajęcia artystyczne były w programie wyjazdu. W plenerze malowaliśmy na płótnach Górę Świętej Anny, robiliśmy asamblaże, rysowaliśmy amfiteatr oraz sporządziliśmy mapę terenu. W nagrodę za dobre zachowanie byliśmy na kolejce grawitacyjnej. Nawet nasza wychowawczyni odważyła się wsiąść do wagonika. Pogoda nam dopisywała, było ciepło i słonecznie, dlatego dużo spacerowaliśmy.  Odwiedziliśmy  prawie 40 kapliczek na Kalwarii, niektóre trzeba było otworzyć wielkim kluczem. W ostatni wieczór mieliśmy ognisko z kiełbaskami, a później kibicowaliśmy naszym piłkarzom. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz do podziwiania wystawy prac powstałych w plenerze na pierwszym piętrze nowego budynku naszej szkoły.

Organizatorzy wyjazdu Anna Kuszczyńska i Maria Frank- Banaszewska oraz Marlene Vennemeier – prowadząca warsztaty językowe.

 
 
  CampTogether 17-06-2016

 

W czerwcu uczniowie naszej szkoły wspólnie ze swoimi partnerami z Niemiec uczestniczyli w spotkaniu CampTogether, ten projekt realizowany był w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Z tej okazji grupa przyjaciół z klasy 1C i 1B nakręciła film promujący naszą szkołę i miasto Wrocław, można go obejrzeć klikając link.

Przyjechała również grupa z Drezna, z zaprzyjaźnionego Vitzthum – Gymnasium. Wspólnie uczestniczyliśmy w Dniu Sztuki, Kreatywności, Sportu i Rozrywki. W dniu sportu zajęliśmy jako grupa międzynarodowa 1. miejsce w siatkówce, a chłopcy z klasy 2ag zajęli 2. miejsce w piłce nożnej. Gratulujemy! W sobotę, 11 czerwca, wspólnie bawiliśmy się na Wrocławskim FLOW. To były cudowne chwile, mamy mnóstwo pięknych wspomnień.

Opiekunowie spotkania ze szkołą z Drezna:  Anna Kuszczyńska i Maria Frank-Banszewska

 

 
 
  WIZYTA KLAS DZIENNIKARSKICH WE WROCŁAWSKICH ŚWIĄTYNIACH 10-06-2016

 

2 i 3 czerwca klasy dziennikarskie oraz grupa medialna odwiedzili meczet oraz kościół protestancki. W Muzułmańskim Centrum Kulturalno – Oświatowym przy ulicy Kasprowicza imam Ali Abi Issa opowiedział nam o podstawowych zasadach wiary, alfabecie arabskim, roli kobiet i wciąż aktualnym temacie terroryzmu. Dzień później w kościele Opatrzności Bożej przy ulicy Kazimierza Wielkiego poznaliśmy ponad dwustupięćdziesięcioletnią historię budynku, rozmawialiśmy o różnicach i podobieństwach między protestantami a katolikami oraz dowiedzieliśmy się o ocalałych podczas II wojny świtowej tablicach upamiętniających niemieckich żołnierzy poległych w latach 1914 – 1917.

Aleksandra Zawadzka

 
 
  WYMIANA Z WESTERSTEDE 06-06-2016

 

Pod koniec maja 2016 przyjechali  do nas z Westerstede niemieccy goście na rewizytę. Spotkanie trwało zaledwie tydzień, ale było bardzo intensywne. W tworzenie programu w tym roku bardzo aktywnie włączyli się rodzice naszych uczniów, dzięki którym nasi goście mogli zobaczyć miejsca na co dzień nie są dostępne dla szerokiej publiczności. Pani Marietta Krajewski oprowadziła nas po angielsku po najbardziej urokliwych zakamarkach miasta, Pani Hanna Medyńska  opowiedziała kilka ciekawych anegdotek o wrocławskim rynku, a Pani Agnieszka Ostapowicz pokazała Forum Muzyki  - od podziemi aż po sam dach, prezentując zarówno niezwykła akustykę sal jak i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne budynku . Nasza grupa odwiedziła również niemiecki obóz zagłady Auschwitz, w którym pan Sebastian Reczek  w bardzo filmowy i emocjonalny sposób opowiadał o tragedii więźniów. Przekonał nas, że to miejsce – to nie muzeum, tylko cmentarz, po którym należy w chodzić w należytym skupieniu. Następnym przystankiem był Kraków i piękna polska perełka wschodu – Sandomierz malowniczo usytuowany nad Wisłą, wśród zielonych pagórków i polskich sadów.

 
 
  WARSZTATY Z NIEMIECKIM RAPEREM 16-05-2016

13.05.2016 na placu Nowy Targ odbył się koncert niemieckiego rapera z Berlina Chefketa. W przeddzień koncertu niemiecki muzyk spotkał się z młodzieżą z naszej szkoły na warsztatach muzycznych, podczas których prezentował jak tworzy się rap. Chefket nie jest wprawdzie raperem tak znanym jak Sido czy Bushido, ale teksty jego piosenek są warte uwagi. Za pomocą  bardzo ładnych i prostych poetyckichmetafor Chefket śpiewa o współczesnym świecie i młodych ludziach, o ich problemach, lękach, niezgodzie na obowiązujące reguły i schematy, o ludzkich błędach i błądzeniu oraz o koniecznych wyborach.

 
 
  Rewizyta w Dreźnie 16-05-2016

 

W kwietniu tego roku byliśmy z rewizytą u naszych partnerów z Drezna. W pierwszy dzień pobytu obejrzeliśmy nowoczesną szkołę – Vitzthum Gymnasium oraz uczestniczyliśmy w lekcjach, pogłębiając nasze kompetencje językowe. Drugiego dnia poszliśmy z oficjalną wizytą do budynku władz Wolnego Kraju Związkowego Saksonia a później zwiedzaliśmy piękne miasto Drezno, byliśmy w galerii Starych Mistrzów i podziwialiśmy Madonnę Sykstyńską. Trzeci dzień spędziliśmy w Miśni, zachwycaliśmy się cudowną ale też drogą porcelaną oraz poznaliśmy etapy tworzenia porcelanowych dzieł sztuki. Następnego dnia popłynęliśmy parostatkiem do Szwajcarii Saksońskiej. Piąty dzień to wizyta w Muzeum Kraszewskiego a w sobotę pojechaliśmy do Lipska. Przedostatni dzień pobytu w Dreźnie spędziliśmy w rodzinach niemieckich, było wesoło i rodzinnie. Niestety czas minął zbyt szybko, ale wróciliśmy do Wrocławia zadowoleni i pełni wrażeń. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Opiekunowie wymiany Anna Kuszczynska i Maria Frank-Banaszewska.

 

<< Nowsze 1 2 3 4 5 6 Starsze >>

Powered by CuteNews

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dolnośląska e-szkoła” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

banner