black_bar_new10
 
Aktualności
 
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 03-09-2016

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się 1 września w auli o godz. 8.00 dla klas pierwszych liceum oraz gimnazjum, uczniowie pozostałych klas spotykają się ze swoimi wychowawcami w wyznaczonych klasach o godz. 9.00.

Sale

 
 
  SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI STOWARZYSZENIA SĘDZIÓW POLSKICH ‘JUSTITIA’ 20-06-2016

 

W drugim semestrze klasy drugie o profilu prawniczym uczestniczyły jako obserwatorzy w posiedzeniach Sądu Okręgowego, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądają różne etapy rozpraw kryminalnych: od przedstawienia zarzutów, po mowy końcowe.

 W kwietniu i maju odbył się cykl spotkań z sędziami  Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Justitia”  oraz z komornikiem sądowym. Raz w tygodniu uczestniczyliśmy w spotkaniu z sędzią specjalistą  z innej dziedziny prawa. Zajęcia obejmowały m.in. prawo spadkowe, przestępstwa w Internecie, prawo cywilne i rodzinne. Wszyscy zainteresowani mogli zadawać pytania i uczestniczyć w dyskusjach dotyczących nie tylko zagadnień prawnych, ale również rekrutacji na studia oraz egzaminu maturalnego. Wszyscy prowadzący byli rzeczowi i kompetentni, chętnie odpowiadali na pytania. Ponadto przekazali nam wiele ciekawostek i cennych rad. Opowiedzieli czym zajmują się w swojej pracy, podali plusy i minusy tego zawodu. Sędziowie i komornik nie ograniczyli się tylko do wykładów, przygotowali również zadania, dzięki którym uczniowie mogli lepiej wyobrazić sobie pracę w sądzie.

 
 
  Obóz naukowy klasy 2ag 20-06-2016

 

W dniach 13-17 czerwca 2016 roku uczestniczyliśmy w obozie naukowym na Górze Św. Anny. Pod okiem naszych nauczycielek przygotowywaliśmy się do egzaminu z języka niemieckiego DSD B1, wykonując ćwiczenia na rozumienie tekstu słyszanego lub czytanego. Pisaliśmy także wypracowania na podane tematy. Również zajęcia artystyczne były w programie wyjazdu. W plenerze malowaliśmy na płótnach Górę Świętej Anny, robiliśmy asamblaże, rysowaliśmy amfiteatr oraz sporządziliśmy mapę terenu. W nagrodę za dobre zachowanie byliśmy na kolejce grawitacyjnej. Nawet nasza wychowawczyni odważyła się wsiąść do wagonika. Pogoda nam dopisywała, było ciepło i słonecznie, dlatego dużo spacerowaliśmy.  Odwiedziliśmy  prawie 40 kapliczek na Kalwarii, niektóre trzeba było otworzyć wielkim kluczem. W ostatni wieczór mieliśmy ognisko z kiełbaskami, a później kibicowaliśmy naszym piłkarzom. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz do podziwiania wystawy prac powstałych w plenerze na pierwszym piętrze nowego budynku naszej szkoły.

Organizatorzy wyjazdu Anna Kuszczyńska i Maria Frank- Banaszewska oraz Marlene Vennemeier – prowadząca warsztaty językowe.

 
 
  CampTogether 17-06-2016

 

W czerwcu uczniowie naszej szkoły wspólnie ze swoimi partnerami z Niemiec uczestniczyli w spotkaniu CampTogether, ten projekt realizowany był w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Z tej okazji grupa przyjaciół z klasy 1C i 1B nakręciła film promujący naszą szkołę i miasto Wrocław, można go obejrzeć klikając link.

Przyjechała również grupa z Drezna, z zaprzyjaźnionego Vitzthum – Gymnasium. Wspólnie uczestniczyliśmy w Dniu Sztuki, Kreatywności, Sportu i Rozrywki. W dniu sportu zajęliśmy jako grupa międzynarodowa 1. miejsce w siatkówce, a chłopcy z klasy 2ag zajęli 2. miejsce w piłce nożnej. Gratulujemy! W sobotę, 11 czerwca, wspólnie bawiliśmy się na Wrocławskim FLOW. To były cudowne chwile, mamy mnóstwo pięknych wspomnień.

Opiekunowie spotkania ze szkołą z Drezna:  Anna Kuszczyńska i Maria Frank-Banszewska

 

 
 
  WIZYTA KLAS DZIENNIKARSKICH WE WROCŁAWSKICH ŚWIĄTYNIACH 10-06-2016

 

2 i 3 czerwca klasy dziennikarskie oraz grupa medialna odwiedzili meczet oraz kościół protestancki. W Muzułmańskim Centrum Kulturalno – Oświatowym przy ulicy Kasprowicza imam Ali Abi Issa opowiedział nam o podstawowych zasadach wiary, alfabecie arabskim, roli kobiet i wciąż aktualnym temacie terroryzmu. Dzień później w kościele Opatrzności Bożej przy ulicy Kazimierza Wielkiego poznaliśmy ponad dwustupięćdziesięcioletnią historię budynku, rozmawialiśmy o różnicach i podobieństwach między protestantami a katolikami oraz dowiedzieliśmy się o ocalałych podczas II wojny świtowej tablicach upamiętniających niemieckich żołnierzy poległych w latach 1914 – 1917.

Aleksandra Zawadzka

 
 
  WYMIANA Z WESTERSTEDE 06-06-2016

 

Pod koniec maja 2016 przyjechali  do nas z Westerstede niemieccy goście na rewizytę. Spotkanie trwało zaledwie tydzień, ale było bardzo intensywne. W tworzenie programu w tym roku bardzo aktywnie włączyli się rodzice naszych uczniów, dzięki którym nasi goście mogli zobaczyć miejsca na co dzień nie są dostępne dla szerokiej publiczności. Pani Marietta Krajewski oprowadziła nas po angielsku po najbardziej urokliwych zakamarkach miasta, Pani Hanna Medyńska  opowiedziała kilka ciekawych anegdotek o wrocławskim rynku, a Pani Agnieszka Ostapowicz pokazała Forum Muzyki  - od podziemi aż po sam dach, prezentując zarówno niezwykła akustykę sal jak i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne budynku . Nasza grupa odwiedziła również niemiecki obóz zagłady Auschwitz, w którym pan Sebastian Reczek  w bardzo filmowy i emocjonalny sposób opowiadał o tragedii więźniów. Przekonał nas, że to miejsce – to nie muzeum, tylko cmentarz, po którym należy w chodzić w należytym skupieniu. Następnym przystankiem był Kraków i piękna polska perełka wschodu – Sandomierz malowniczo usytuowany nad Wisłą, wśród zielonych pagórków i polskich sadów.

 
 
  WARSZTATY Z NIEMIECKIM RAPEREM 16-05-2016

13.05.2016 na placu Nowy Targ odbył się koncert niemieckiego rapera z Berlina Chefketa. W przeddzień koncertu niemiecki muzyk spotkał się z młodzieżą z naszej szkoły na warsztatach muzycznych, podczas których prezentował jak tworzy się rap. Chefket nie jest wprawdzie raperem tak znanym jak Sido czy Bushido, ale teksty jego piosenek są warte uwagi. Za pomocą  bardzo ładnych i prostych poetyckichmetafor Chefket śpiewa o współczesnym świecie i młodych ludziach, o ich problemach, lękach, niezgodzie na obowiązujące reguły i schematy, o ludzkich błędach i błądzeniu oraz o koniecznych wyborach.

 
 
  Rewizyta w Dreźnie 16-05-2016

 

W kwietniu tego roku byliśmy z rewizytą u naszych partnerów z Drezna. W pierwszy dzień pobytu obejrzeliśmy nowoczesną szkołę – Vitzthum Gymnasium oraz uczestniczyliśmy w lekcjach, pogłębiając nasze kompetencje językowe. Drugiego dnia poszliśmy z oficjalną wizytą do budynku władz Wolnego Kraju Związkowego Saksonia a później zwiedzaliśmy piękne miasto Drezno, byliśmy w galerii Starych Mistrzów i podziwialiśmy Madonnę Sykstyńską. Trzeci dzień spędziliśmy w Miśni, zachwycaliśmy się cudowną ale też drogą porcelaną oraz poznaliśmy etapy tworzenia porcelanowych dzieł sztuki. Następnego dnia popłynęliśmy parostatkiem do Szwajcarii Saksońskiej. Piąty dzień to wizyta w Muzeum Kraszewskiego a w sobotę pojechaliśmy do Lipska. Przedostatni dzień pobytu w Dreźnie spędziliśmy w rodzinach niemieckich, było wesoło i rodzinnie. Niestety czas minął zbyt szybko, ale wróciliśmy do Wrocławia zadowoleni i pełni wrażeń. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Opiekunowie wymiany Anna Kuszczynska i Maria Frank-Banaszewska.

 
 
  „Projekt statuetki wręczanej wybitnym nauczycielom” 30-04-2016

Dnia 15 Kwietnia 2016 roku został rozstrzygnięty konkurs pt.: „Projekt statuetki wręczanej wybitnym nauczycielom”, zorganizowany przez Bogumiłę Osińską i Marię Ostrowską-Dudys, dla uczniów Zespołu Szkół nr 5 we Wrocławiu. Konkurs polegał na dostarczeniu do 30 marca projektu wyglądu i/lub nazwy statuetki, która ma być wręczana nauczycielom za wybitne zasługi. Pracę należało dostarczyć w formacie arkusza A3, wykonanego dowolną techniką.

Konkurs miał na celu zainteresowanie uczniów formą nagrody, wręczanej nauczycielom, którzy przyczynili się do rozwoju uczniów. Ma to być sposób na uhonorowanie przez uczniów nauczyciela, formą, która będzie dla nich interesująca. Treść konkursu miała za zadanie pobudzić wyobraźnie i kreatywność, wzbudzić poczucie odpowiedzialności społecznej i dumy z podjęcia ważnego wyzwania. Do wzięcia udziału szczególnie zaproszono uczniów klas architektonicznych i uczniów uzdolnionych plastycznie. Na wniosek Organizatorów Rada Rodziców przyznała pulę środków pieniężnych na nagrody.

Do dnia 30 Marca 2016 roku dostarczono 4 prace konkursowe. Prace dostarczone w wyznaczonym terminie były na bardzo wysokim poziomie, mimo iż nie było ich dużo. Komisja w składzie: Anna Kuszczyńska, Bogumiła Osińska i Maria Ostrowska-Dudys, zdecydowała o przyznaniu nagród wszystkim uczestnikom konkursu. W wyniku oceny prac pod kątem realizacji tematu, wykonania projektu i oryginalności pomysłu wyłoniono dwie pierwsze nagrody i dwa wyróżnienia. Ogółem przyznano 4 nagrody pieniężne, ufundowane przez Radę Rodziców. Wyniki obrad konkursu rozkładają się następująco:

Oktawian Jurczykowski kl. III a – Miejsce pierwsze (nagroda główna w wysokości Bon 75zł do wykorzystania w sieci EMPIK);

Jagoda Domagała kl. III b - Miejsce drugie (nagroda w wysokości Bon 50zł do wykorzystania w sieci EMPIK);

Karolina Nowacka kl. II f - wyróżnienie (nagroda w wysokości Bon 25 zł do wykorzystania w sieci EMPIK);

Gabriela Rerak kl. I b gimnazjum - wyróżnienie (nagroda w wysokości Bon 25 zł do wykorzystania w sieci EMPIK).

Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplom uczestnictwa i wyróżnienie na tle szkoły w postaci ogłoszenia wyników i wystawy z pracami.

Szczególne podziękowania należą się uczennicom klasy III f za wykonanie plakatu konkursowego oraz komisji konkursowej za ocenę prac konkursowych, szczególnie Pani Annie Kuszczyńskiej.

 
 
  Debata Oksfordzka 01-04-2016

 

W dniach 19-20 marca 2016 r. w Poznaniu odbyły się eliminacje  IV Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, w których brało udział  288 licealistów, reprezentujących 72 szkoły z całej Polski.

Podczas każdej z debat, uczestnicy walczyli w dwóch zespołach, z których jedna drużyna była „za”, druga zaś „przeciw” zaproponowanej przez organizatorów tezie. Członkowie jury oceniali każde starcie, przyznając punkty obserwowanym zespołom. Podczas eliminacji dyskutowano na poniższe tematy:

Wszystkie archiwa SB i UB powinny być spalone w 1989 r.

Ruch feministyczny w XXI w. czyni kobietom więcej szkody niż pożytku.

Obecna polityka miast prowadzi do festiwalizacji życia kulturalnego.

Kultura i sztuka w żadnym wypadku nie powinny podlegać cenzurze.

Amerykański przemysł filmowy jest rasistowski.

Drużyna z naszego Liceum, której opiekunem jest dr Roman Smolski-nauczyciel wos, reprezentowana była przez zespół w składzie:

Kornel Zubowski kl. II

Agnieszka Godlewska kl. II

Łukasz Rosiński kl. III

Szymon Ornatowski kl. III

Piotr Zaleski kl. III

Tomasz Wojciechowski kl. I 

Podczas oficjalnego otwarcia trzeciego dnia rozgrywek przydzielono nas do grupy „N”. Przedstawiciele IV LO z Torunia  byli pierwszymi z czterech oponentów z naszej grupy. Szczęśliwie pokonaliśmy ich przewagą punktów w stosunku 19:11. Kolejnym naszym przeciwnikiem była drużyna I LO z Rumii pokonana wynikiem 18:12. Następne dwie debaty również zakończyły się naszą wygraną. Liceum ze Świnoujścia pokonaliśmy wynikiem 21:4, natomiast I LO z Olsztyna stosunkiem 18:12.

Zwycięstwa uplasowały nasz zespół na I miejscu w grupie, gwarantując awans do  udziału w finałach mistrzostw Polski. W ramach eliminacji wyłoniono 32 najlepsze drużyny, które spotkają się 16 i 17 kwietnia br., oczywiście w Poznaniu, aby walczyć o mistrzostwo Polski w debatach oksfordzkich. Trzymajcie za nas kciuki !!!

Jeśli chcesz przeżyć intelektualną przygodę, dołącz do nas. Serdecznie zapraszamy. Spotykamy się w każdy czwartek o godz. 14.30 w sali 13.

 Tomasz Wojciechowski kl. I

 
 
  KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ 29-02-2016

 

Dwudziestego szóstego lutego br. na szóstej i siódmej godzinie lekcyjnej odbył się w naszej szkole Konkurs Piosenki Angielskiej. Trzyosobowe jury oceniło nie tylko umiejętności wokalne uczestników, ale także poprawność wymawiania angielskich słów tekstu. Spośród  gimnazjalistów najlepsza okazała się Natalia Darska z IIIb. Drugie miejsce zajęła Lucuna Sycz z Ia, a trzecie Halina Cetera, również z Ia. Z powodu większej liczby uczestników walka między licealistami była nieco bardziej zacięta. Po długiej naradzie jury udało się wyłonić zwycięzców. Z pierwszego miejsca cieszyła się Ida Rzeźnik z IIId. Tuż za nią uplasowała się Anna Dulna z Ib. Trzecie miejsce natomiast zajęła Marcela Kloc z Ie. Wszystkim laureatom gratulujemy!

 

<< Nowsze 1 2 3 4 5 6 Starsze >>

Powered by CuteNews

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dolnośląska e-szkoła” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

banner