black_bar_new10
 
Aktualności
 
  Kamil Bednarek dla Mai Klucznik 06-12-2017

3 Grudnia w Klubie Zaklęte Rewiry odbył się charytatywny koncert "Kamil Bednarek dla Mai Klucznik" czytaj...

 
 
  STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW 06-12-2017

Z ogromną przyjemnością dzielimy się z Państwem informacją, że Joanna Krysta, uczennica klasy 3 d ( profil ekonomiczny) otrzymała STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW.
Jest to wielki zaszczyt i wyróżnienie, które pozwoli Asi pomyślnie realizować swoje plany związane z własnym rozwojem i odnosić dalsze sukcesy.
W imieniu Dyrekcji szkoły, wychowawcy, nauczycieli i koleżanek i kolegów
 GRATULUJEMY!!!

 
 
 
  Sukces w Radosnej Paradzie Niepodległości 01-12-2017

11 listopada 2017 roku Trzynastkowicze ( uczniowie Gim. nr 48 i LO XIII) godnie reprezentowali szkołę w Radosnej Paradzie Niepodległości. Nasz barwny korowód został dostrzeżony przez Jury konkursowe, które przyznało nam III miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych. Bardzo nas cieszy sukces i podziękowania skierowane do uczniów od prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Za rok, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, też Tam będziemy.

 
 
 
  Edukacja w miejscach Pamięci 01-12-2017

 

Od kilku lat nasze Liceum bierze udział w projekcie edukacyjnym zaproponowanym przez Urząd Miasta. Projekt zakłada odwiedzenie miejsc ważnych dla polskiego dziedzictwa kulturowego oraz obozu zagłady. Jest to wspaniały projekt, który przybliża uczniom nasze bogactwo narodowe i uczy o Holokaście.
Klasy 2a i 2g wzięły udział w wyjeździe do Krakowa i Auschwitz. W ramach projektu zwiedziliśmy w Krakowie Fabrykę Oskara Schindlera, Wawel z grobami królewskimi i Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Rynek i Nową Hutę. Towarzyszący nam przewodnik przepięknie przeprowadził Nas przez niuanse historyczne i architektoniczne wzbogacone o anegdotki krakowskie. 
Drugi dzień pobytu był poświęcony zwiedzaniu obozu Auschwitz- Birkenau. Przewodnicy wprowadzili uczniów w zagadnienie Holocaustu ukazując machinę śmierci w obu obozach. Wizualizacja bestialskiej polityki hitlerowców wobec więźniów, jak zawsze, bardzo wpływa na młodych ludzi. Wzruszenie, częste chwile ciszy, zaduma najczęściej Nam towarzyszyły podczas 3,5 godzinnego wykładu i zwiedzania.  
 Bardzo dziękujemy uczniom za dojrzałą postawę.
 Opiekunowie: Anna Pandura, Katarzyna Stefanowicz, Agnieszka Macińska- Drążek i Dominika Wieczorek.

 

 
 
  Dni historii 27-11-2017

W dniach 27-30 listopada br. odbędą się w szkole Dni historii pod hasłem "Historia jest teraz". Celem warsztatów i wykładów jest przybliżenie uczniom różnych aspektów badań historycznych oraz promocja historii. Przede wszystkim chodzi zaś o to, by uświadomić uczniom, że historia to nie wiedza zawarta w podręcznikach, ale że jest ona wszechobecna i dotyka nas codziennie.
27.11 (poniedziałek) dr B. Kuświk z Instytutu Śląskiego wygłosi wykład p.t. "Historia w przestrzeni publicznej".
28.11 (wtorek) M. Gadowicz z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wygłosi wykład p.t.: "Muzyką w system. Kontrkultura wobec władz PRL".
29.11 (środa) dr K. Dworaczek oraz Ł. Sołtysik z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu przeprowadzą "Warsztaty w oparciu o fragmenty relacji. Wstęp na temat oral history"
30.11 dr T. Skonieczny z Fundacji "Krzyżowa" przeprowadzi wykład p.t. "Instytucjonalizacja pamięci".
1.12 dr K. Bock-Matuszyk z Centrum Historii Zajezdnia przeprowadzi wykład p.t. "Od Breslau do Wrocławia. Powojenna historia miasta".
Organizatorem wydarzenia jest nauczyciel historii Agnieszka Subik

 
 
  Nowy Szlif 22-11-2017

Nowy numer Szlifu. Czytaj...

 
 
 
  Edukacyjna Wartość Dodana 17-11-2017

Jesteśmy dumni z Naszych maturzystów!

Edukacyjna Wartość Dodana (czyli EWD) to metoda pomiaru jakości nauczania i postępów w nauce. Jej miarą jest porównanie indywidualnych wyników z egzaminu gimnazjalnego z egzaminem maturalnym, co pozwala ocenić ewaluację pracy liceum, czyli określić postęp w zdobywaniu wiedzy i umiejętności.

Najnowszy raport z punktacją EWD obejmuje wyniki matur z trzech ostatnich lat: 2015-2017.

 

 
 
  Radosna Parada Niepodległości 13-11-2017

 

11 listopada 2017 roku uczniowie Gimnazjum nr 48 i Liceum nr XIII, jak co roku, wzięli udział w Radosnej Paradzie Niepodległości.  Przygotowania do Parady trwały ponad 2 tygodnie: nasi uczniowie byli poprzebierani za szlachtę polską,  legionistów Józefa Piłsudskiego i sanitariuszki. W tegorocznej Paradzie chcieliśmy też upamiętnić patrona naszej szkoły Aleksandra Fredrę, którego wszyscy znają jako wybitnego autora komedii i bajek. My przypomnieliśmy, że hrabia Fredro był żołnierzem armii napoleońskiej, uhonorowanym orderem Virtuti Militarii i francuską Legią Honorową. Wszystkim bardzo się podobał kolorowy korowód. Dlatego z zapartym tchem czekaliśmy na ogłoszenie wyników, które szkoły zostały wyróżnione przez jury...

III MIEJSCE W RADOSNEJ PARADZIE NIEPODLEGŁOŚCI ZDOBYŁO
GIMNAZJUM NR 48 i LICEUM NR XIII.

Uczniom klas: 2ag, 2bg, 3ag, 3bg, 1a, 1g, 1 e,  2a, 2g, 3b i 3 d bardzo dziękujemy za ciężką pracę i godne reprezentowanie naszej szkoły w tym szczególnym dniu.
Opiekunowie i organizatorzy
  Małgorzata Wiater- Mohr,  Alicja Włoczka, Anna Kuszczyńska, Anna Pandura, Mirosław Marcinkiewicz

 
 
  Międzyszkolny Konkurs Czytania w Języku Niemieckim 09-11-2017

Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4 - 7 szkół podstawowych do udziału w IV Międzyszkolnym Konkursie Czytania w Języku Niemieckim. Tegoroczna edycja konkursu obejmować będzie bajki XIX-wiecznego pisarza, Ludwika Bechsteina. Konkurs ten ma na celu kształcenie umiejętności poprawnej wymowy w języku obcym, a także propagowanie wiedzy o kulturze naszego najbliższego sąsiada. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie.

Zaproszenie

Regulamin

Karta zgłoszenia

 
 
  Warsztaty we Wrocławskiej Szkole Filmowej 08-11-2017

 

Dnia 20 października klasy 1a i 2a profilu medialnego Liceum Ogólnokształcącego nr XIII wzięły udział w warsztatach we Wrocławskiej Szkole Filmowej ,,Mastershot’’ mieszczącej się przy ulicy Wystawowej 1 .Zajęcia były prowadzone przez tamtejszych studentów drugiego roku oraz dyrektora i założyciela, którym jest Janusz Pukaluk. Warsztaty trwały od 13:30 do 16:30. W tym czasie  uczniowie pogłębiali swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat filmu, dźwięku, montażu oraz oświetlenia. W trakcie zajęć odbył się również casting do filmu jednego z naszych uczniów. Prawdopodobnie było to pierwsze i nieostatnie wspólne spotkanie.

 
 
  Spotkanie z Małgorzatą Wrdą 28-10-2017
 

9 października gościła w naszej szkole znana pisarka, Małgorzata Warda, zwana „polską Jodi Picoult”. Spotkanie poprowadziła pani Agnieszka Gil, także pisarka, mama jednego z naszych uczniów.
Małgorzata Warda, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, rzeźbiarka i malarka, jest autorką wielu powieści, zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży. Do najbardziej znanych jej książek należą: „Miasto z Lodu”, „Nikt nie widział, nikt nie słyszał, „Dziewczynka, która wiedziała zbyt wiele”, Jak oddech”, „Ta, którą znam”, „Najpiękniejsza na niebie”, Nie ma powodu, by płakać”, „Ominąć Paryż”, „5  sekund do Io”.
 

 
 
  Nowy projekt Erasmus+ 25-10-2017

Wraz z nowym rokiem szkolnym ruszył nowy projekt unijny Erasmus+. Dwuletnia edycja jest zatytułowana: czytaj...

 
 
  Nowy Szlif 25-10-2017

Nowy numer Szlifu. Czytaj...

 
 
  Uczeń naszego liceum zakłada start_up. 18-10-2017

Tomasz Wojciechowski to 18-latek, któremu nie brakuje pasji. A konkretnie pasji do biznesu. Jeszcze uczeń liceum, ale już myśli o własnej firmie (fragment artykułu). Czytaj...

 
 
  Dzień Patrona Szkoły 11-10-2017
 
 
  Wrocławski Program Wspierania Uzdolnionych 11-10-2017

 

26 września 2017 r. trzy uczennice naszej szkoły dołączyły do grona uzdolnionych Dolnoślązaków. Uczestniczyły w gali wręczenia stypendiów Samorządu Wrocławia,  w ramach WROCŁAWSKIEGO PROGRAMU WSPIERANIA UZDOLNIONYCH - PROMOVERE TALENTA i odebrały nagrody. Laureatkami zostały: Wiktoria Oprzędek, Martyna Piskorz i Ola Jaworska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 
 
  OLIMPIADY I KONKURSY Z WOS-U W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 27-09-2017

Informacje o Konkursach i Olimpiadach z Wiedzy o społeczeństwie w zakładce przedmioty WOS.

 
 
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 01-09-2017

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 4 września w auli o godz. 8.00 dla klas pierwszych liceum, uczniowie pozostałych klas spotykają się ze swoimi wychowawcami w wyznaczonych klasach o godz. 9.00.

Sale

 
 
  XX Szkolne Warsztaty Astronomiczne - termin i rejestracja 26-08-2017

XX SWA planowane są w dniach 27-29 września 2017 r. Chętnych, którzy chcieliby uczestniczyć w zajęciach podczas SWA prosimy o zarejestrowanie się poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie SWA. Czytaj więcej...

 

 

 

 

 
 
  Film promujący Liceum Ogólnokształcace Nr XIII 04-07-2017
 
 
  Zakończenie roku szkolnego 2016 - 2017 04-07-2017

Fotoreportaż z zakończenie roku szkolnego 2016-2017.

Film przygotowany przez uczniów naszego liceum z uroczystego zakonczenia roku szkolnego.

 
 
  Rozdanie świadectw dojrzałości 28-06-2017

30 czerwca w auli szkolnej, od godziny 10:00 będzie można odebrać świadectwa dojrzałości. Zapraszamy.

 
 
  Zakończenie roku szkolnego 22-06-2017

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się 23 czerwca 2017 r., o godzinie 8.00 w auli. Spotkania z wychowawcami odbędą się o godzinie 9.00 w salach, w których odbywają sie zebrania z rodzicami.

 
 
  Erasmus+ w rewitalizowanej kopalni Katowice 14-06-2017

Ostatnia w tym roku szkolnym wyprawa Programu Erasmus+ tym razem do Katowic. Zwiedzaliśmy rewitalizowaną kopalnię Katowice...czytaj

 
 
  Centrum Historii Zajezdnia 12-06-2017

 

Uczniowie klas 1e, 1g i 2b odwiedzili Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej, umieszczone w historycznym miejscu- kolebce dolnośląskiej Solidarności.
W czasie zwiedzania, szczęśliwie, udało się nam spotkać Władysława Frasyniuka- przewodniczącego zarządu Regionu Dolny Śląsk, jednego z najbardziej znanych opozycjonistów w czasie PRL.
Wystawa jest poświęcona powojennym losom Wrocławian, odbudowie miasta, walce z władzami PRL. Bardzo duża dawka historii. Polecamy

 
 
  Wyjazd edukacyjny do Gdańska 07-06-2017

 

Organizatorzy konkursu „ Od Solidarności do III RP” zorganizowali dla zwycięskich drużyn wyjazd do kolebki Solidarności.  Wśród uczestników było troje uczniów naszej szkoły: Aleksandra Kucharczyk, Wiktoria Oprzędek i Jędrzej Koszyka, wszyscy z klasy 2 d ( profil ekonomiczny). Młodzież, podczas czterodniowego wyjazdu, odwiedziła Malbork, Gdynię, Sopot i przede wszystkim Gdańsk. W programie wyjazdu, obok zwiedzania zamku w Malborku, Gdyni ,Westerplatte, Gdańska, w tym Europejskiego Centrum Solidarności i historycznej sali BHP, w której zostało podpisane 21 postulatów, najciekawsze były spotkania z przedstawicielami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz prezydentem Lechem Wałęsą. W czasie spotkania z młodzieżą Lech Wałęsą dużą uwagę poświęcił przyszłości, mówił, że to młodzi ludzie są nadzieją naszego państwa, że z historii trzeba czerpać wiedzę, ale najważniejsze jest to, co przed nami. Odniósł się w rozmowie do Unii Europejskiej, wyzwań współczesnego świata, w tym do globalizacji, nierównomiernego rozwoju na świecie. To spotkanie dla wszystkich było dużym wyróżnieniem, tym bardziej, że prezydent Wałęsa okazał się bardzo otwartą osobą, z sympatią podchodzącą do młodych ludzi i z ciekawą oceną współczesnego świata.

 
 
  Adrenalina balu - zakończenie gimnazjum 07-06-2017

 

Świętujemy razem zakończenie gimnazjum! 27 maja 2017, w sobotę spotkaliśmy się w Adrenalina Parku, w Sokolnikach. My uczniowie, nasi rodzice i wychowawczynie, panie Anna Kuszczyńska i Maria Frank - Banaszewska.Od godziny 10.00 do 18.30 bawiliśmy się w fantastycznej atmosferze. Atrakcji było mnóstwo. Park linowy, tyrolka, paintball, ścianki wspinaczkowe, boiska do gier zespołowych. Piękna, letnia pogoda, dobre jedzonko, ognisko z pieczeniem kiełbasek sprawiły, że ten wspólnie spędzony dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie nam "Adrenalina balu" na zakończenie trzech lat nauki w Gimnazjum Nr 48!

 
 
  Konkurs filmowy w języku angielskim 07-06-2017

Z radością informujemy, że uczeń klasy 1ag Kacper Gil zdobył I miejsce w międzyszkolnym konkursie filmowym w języku angielskim pt.." Lights, Camera , Action!", ktorego tematem była tolerancja.
Serdecznie gratulujemy.

 
 
  Olimpiady Języka Niemieckiego 07-06-2017
 

W dniach 31 marca  - 2 kwietnia 2017 r. w Wyższej Szkole Języków Obcych i Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się finał jubileuszowej 40. Olimpiady Języka Niemieckiego.
Do finału, po eliminacjach szkolnych i okręgowych, zakwalifikowało się dwoje uczniów naszej szkoły - Adelheid Ilgmann z klasy IH oraz Jonasz Wiewiór z klasy II C.
Finał, w którym uczestniczyli uczniowie z całej Polski, trwał dwa dni i składał się z dwóch części. W pierwszym dniu uczestnicy rozwiązywali różnego rodzaju zadania pisemne, drugi dzień to egzaminy ustne, podczas których uczniowie musieli wykazać się znajomością literatury niemieckojęzycznej do 1945 roku oraz po 1945 roku oraz wiedzą z historii, geografii i kultury niemieckiego obszaru językowego.
Adelheid Ilgmann uzyskała dyplom finalisty, a Jonasz Wiewiór dyplom laureata 40. Olimpiady Języka Niemieckiego.
Adelheid oraz Jonaszowi gratulujemy, natomiast pani Katarzynie Dubik serdecznie dziękujemy za przygotowanie uczniów oraz opiekę podczas wszystkich etapów olimpiady!

 
 
  Rewitalizacja stolicy polskiego włókiennictwa realizacja projektu Erasmus+ w Łodzi 31-05-2017

W dniach 24.05 - 25.05 zespół Erasmus+ wybrał się do Łodzi, aby zapoznać się z tematem rewitalizacji obiektów postprzemysłowych. Na początku zwiedziliśmy zabytkową elektrociepłownię...czytaj

 

<< Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 Starsze >>

Powered by CuteNews

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dolnośląska e-szkoła” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

banner