Szlif
O Szlifie.

Pierwszy numer miesięcznika wydany został w listopadzie 2002 roku. Było ich pięciu: red. Wojciech Chądzyński nauczyciel warsztatów dziennikarskich w Liceum Ogólnokształcącym nr XIII we Wrocławiu, oraz uczniowie: Wojtek Bednarek, Paweł Florkiewicz, Łukasz Mytnik i Daniel Rudnicki. Ci ludzie to założyciele gazety, która ukazuje się regularnie do dziś. Kolejni uczniowie z pasją i zaangażowaniem kontynuują dzieło swoich poprzedników. Tytuł Szlif oczywiście nie jest przypadkowy. Gazetę tworzą młodzi ludzie, którzy dopiero uczą się ciężkiego fachu, jakim jest dziennikarstwo. Wygładzają swoje talenty, a więc szlifują warsztat. Wszystko oczywiście w dalszym ciągu pod czujnym okiem red. Wojciecha Chądzyńskiego. Pierwszy numer wyszedł głównie z tekstami uczestników Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej. Znalazły się w nim również treści pisane przez uczniów klasy dziennikarskiej prowadzonej przez red. Chądzyńskiego. Od początku edycją pisma zajmuje się, zawsze terminowo i starannie, wrocławskie Wydawnictwo I-Bis, kierowane przez Przemysława Bierońskiego. Z czasem Szlif coraz bardziej przypominał profesjonalną gazetę, redakcja złapała rytm i płynność w tworzeniu i wydawaniu. Pismo zaczęto poważniej traktować czy to w szkole, czy w mieście. Wielu autorów otrzymało nagrody w ogólnopolskich konkursach dla młodych dziennikarzy, a także sama gazeta jest laureatką kilku konkursów gazetek szkolnych, w tym tygodnika Angora i prestiżowej nagrody Gazety Wyborczej. Szlif porusza w większości tematy interesujące młodych czytelników, bo do nich głównie jest adresowany. Wszystkie teksty pisane przez uczniów klas dziennikarskich trafiają do red. Chądzyńskiego, który wybiera najciekawsze. Następnie zespół redakcyjny kwalifikuje artykuły, które można później przeczytać w gazecie. Miesięcznik jest bezpłatny ponieważ wydawany jest dzięki dotacji Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. Szlif to idealne miejsce do stawiania pierwszych kroków w trudnym fachu, jakim jest dziennikarstwo. Patronat nad miesięcznikiem sprawuje Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk.

Szymon Tyniec