Fizyka

 Wybrane wzory fizykochemiczne - matura

 


1 mar 2025

Pierwsza sesja Faklutetu Astronomicznego

Z przyjemnością informujemy, że klasa 3C zaczęła zajęcia na Fakultecie Astronomicznym organizowanym przez Ośrodek Edukacji Astronomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie. Faklutet Astronomiczny trwa dziesięć miesięcy, zajęcia odbywają sie raz w miesiącu i prowadzone są przez pracowników OEA i Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwsze zajęcia dotyczyły takich zagadnienień jak:

  • Sfera niebieska: orientacja, układy współrzędnych, ruch dobowy. Gwiazdozbiory i asteryzmy;
  • Wpływ widomego ruchu sfery na widoczność ciał niebieskich (wschody, zachody, górowania). Wysokość ciał w górowaniu;
  • Zajęcia w planetarium: orientacja na sferze niebieskiej, rozpoznawanie wybranych gwiazdozbiorów, gwiazdozbior okołobiegunowe;
  • Pojęcie precesji. Wiekowe zmiany wyglądu sfery niebieskiej spowodowane precesją;
  • Prawo powszechnego ciążenia, prawa Keplera i rodzaje orbit;
  • Ruch Słońca, planet i Księżyca na sferze niebieskiej; fazy Księżyca i Wenus, zaćmienia oraz przejścia ciał niebieskich;
  • Widomy ruch planet na sferze niebieskiej, ruch wsteczny.

Czytaj dalej...
24 lis 2024

Konkurs Polskiej Agencji Kosmicznej - „Prosty eksperyment – Kosmiczne odkrycie”

W przyszłym roku będziemy świadkami przełomowej, pierwszej polskiej misji naukowo-technologicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a drugi Polak poleci w kosmos!
Z tej wyjątkowej okazji, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, ogłosiła konkurs edukacyjny „Prosty eksperyment – Kosmiczne odkrycie”, skierowany do uczniów w wieku 11-19 lat. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która jest szansą dla młodych naukowców i pasjonatów kosmosu na zaprojektowanie eksperymentów do przeprowadzenia na ISS i zaistnienie nie tylko w nauce, ale również w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj dalej...
9 paź 2024

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

Gdzie szukać na niebie komety C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS?

Obrazek przedstawia położenie komety 12 października po godzinie 18-tej. Zaznaczone są kierunki geograficzne, którymi się warto posłużyć. Najłatwiej: szukajcie komety na zachodzie, nad horyzontem. Może przydać się lornetka. Powodzenia.

 

Więcej o komecie na stronie Uranii.

9 wrz 2024

Zapisy na XXVIII SWA

Ruszają zapisy na XXVIII Szkone Warsztaty Astronomiczne, które odbędą się w dniach 24-27 września 2024r.. Chętnych zapraszamy do rejestracji przez stronę SWA: wejdź...

Drzwi otwarte w LO XIII

Szlif 03/2025

Nowy numer!

A w nim nowe i świeże artykuły, felietony i wywiady przgotowane przez uczniów klas dziennikarskich.

Wieści z Facebooka

XXVIII SWA

Kometa C/2023 A3 na XXVIII SWA (15-18.10.2024)

Szkicownik

Z teczki klas architektonicznych i plastycznych...

Gabriela Górnicka z klasy 2i

Ranking Perspektyw

Fun­da­cja Edu­ka­cyjna „Per­spek­tywy” potwier­dza, że Liceum Ogól­no­kształ­cącemu nr XIII im. Alek­san­dra Fre­dry we Wro­cła­wiu przy­słu­guje tytuł „Zło­tej Szkoły 2024”

Czytaj dalej...

JUBILEUSZ 50-lecia Szkoły

Jerzy Skoczylas i chór podczas wykonania hymnu szkoły.

Krótki fotoreportaż z uroczystości...

Czytaj dalej...

Finalistka LV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Z wielką radością i jeszcze większą dumą informujemy, że Marika Calińska z klasy 3c została Finalistką LV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego! Dzięki swojemu talentowi Marika już dziś wie, że na świadectwie maturalnym ma zapewnione 100% z egzaminu ustnego oraz pisemnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym!. 

Nasza zdolna uczennica wywalczyła tytuł, pisząc w zawodach finałowych pracę na temat twórczości Jana Kochanowskiego. Marika, wielkie gratulacje dla Ciebie! Liczymy na kolejne sukcesy w przyszłym roku!

Strona archiwalna szkoły

Strona archiwalna LO nr XIII i Gimnazjum nr 48