Kącik czytelniczy

Poprzednie odcinki "Kącika czytelniczego" znajdują się na stronie archiwalnej: zobacz odcinki od 1 do 28

 

23 lis 2021

O Mistrzyni raz jeszcze (odcinek 37)

 

O Mistrzyni raz jeszcze
Magdalena Grzebałkowska była  już bohaterką trzynastego odcinka  Kącika Czytelniczego. „Wojenka. O dzieciach, które odrosły bez ostrzeżenia” -  najnowsza jej  książka - jest zbiorem reportaży poświęconych ludziom, których dzieciństwo  niespodziewanie zostało naznaczone okrucieństwem wojny. To próba ocalenia pamięci o ostatnich żyjących świadkach drugiej wojny światowej. Bohaterowie książki żyją na różnych kontynentach i mówią różnymi językami. Łączy ich wiek i doświadczenie krzywdy, tułaczki, głodu, braku bezpieczeństwa, utraty bliskich. Ich opowieści stanowią  ciekawą i poruszającą lekcję historii.
Magdalena Grzebałkowska była  gościem tegorocznej edycji Festiwalu Schulza i  14 października  spotkała  się z czytelnikami  w klubie PROZA Wrocławskiego Domu Literatury, gdzie niezwykle barwnie opowiadała o  powstawaniu swojej książki i ludziach, którzy są jej bohaterami.
                                                                   

Beata Wołowicz- Bukwalt

23 lis 2021

Z wizytą u Ernesta Hemingwaya (odcinek 36)

 

Z wizytą u  Ernesta Hemingwaya
„…podróż splata się z wydarzeniami  z naszego  życia i wyjaśnia to, czego na danym jego etapie nie rozumiemy”.
                                                         Marzena Mróz –Bajon „Domy pisarzy”

Marzena Mróz-Bajon w swojej książce „Domy pisarzy” zabiera nas w fascynującą podróż do miejsc związanych z największymi twórcami literatury. Wraz z autorką gościmy w domach noblistów –  Ernesta Hemingwaya czy Maria Vargasa Llosy, wędrujemy ulicami Aracataca w Kolumbii, będącego pierwowzorem słynnego Macondo ze „Stu lat samotności” pióra innego noblisty Gabriela  Garcii Marqueza. Zwiedzamy Kalkutę śladami Rabindranatha Tagorego czy dom Basho, twórcy  haiku. Atmosferę tych niezwykłych miejsc pozwalają nam poczuć także liczne cytaty z utworów wspomnianych  w  książce autorów oraz  bardzo piękne zdjęcia ilustrujące te wizyty.
Czytając książkę Marzeny Mróz-Bajon, przeniesiecie się w czasie i przestrzeni, a potem z przyjemnością sięgniecie po dzieła, których tytuły przewijają się w jej opowieści. Gorąco zachęcam do odbycia tej czytelniczej podróży.
                                                                                         

Beata Wołowicz-Bukwalt

16 cze 2021

Kącik Czytelniczy (odcinek 35)

 

Za kulisami pewnej znanej lektury. O książce Moniki Śliwińskiej  Panny z „Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat. Do domu, w którym odbyło się wesele Lucjana Rydla, Anna i Włodzimierz Tetmajerowie wraz z trzema córkami wprowadzili się w  1895 roku. Lucjan Rydel(Pan Młody w ”Weselu”) był postacią bardzo znaną, popularną i rozpoznawalną w Krakowie. Jego ślub z córką bronowickiego chłopa wywołał w  mieście niemal sensację. Krakowskie mieszczki, widząc na ulicy jego żonę Jadwigę (Panna Młoda w „Weselu”),  dokuczały jej, obrzucały wyzwiskami, pluły pod nogi i szarpały za ubranie. 

 

Czytaj dalej...
1 lut 2021

“Babel” Gastona Dorrena (odcinek 34)

 

Pendzabski, koreański, wietnamski… - “Babel” Gastona Dorrena
O autorze: Gaston Dorren to dziennikarz-poliglota holenderskiego pochodzenia. Mówi o sobie, że umiał mówić, jeszcze zanim nauczył się chodzić. W wieku kilkunastu  lat mówił biegle już kilkoma językami. Jako dziennikarz opublikował pięć książek o tematyce językowej, niestety tylko jedna została przetłumaczona na język polski. To „Babel”.
O książce: jeśli podoba Ci się twórczość Jerzego Bralczyka lub Pauliny Mikuły, lub po prostu jeste śjęzykowym nerdem, ta książka jest dla Ciebie! Gaston Dorren zabierze Cię w fascynującą podróż dookoła świata i pokaże Ci dwadzieścia najpopularniejszych języków na naszej planecie, odwietnamskiego zaczynając, na angielskim kończąc. Opowie Ci też o wszystkim, co się wiążę zjęzykiem - kulturze, historii i sposobach myślenia.

 

Czytaj dalej...
1 lut 2020

„W dzień targowy” (odcinek 33)

 

Zgodnie z dwudziestoośmioletnią tradycją, we Wrocławiu odbyły się Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Wydarzenie to miało miejsce na Hali Stulecia w dniach 5-8 grudnia 2019 roku, a wstęp był wolny. Podczas targów liczne wydawnictwa książkowe kusiły odwiedzających swoją ofertą, a z kolei stoiska niezwiązane z czytelnictwem zachęcały do kupna ich wyrobów.

Czytaj dalej...

XXVII SWA

Szkolny refraktor na XXVII SWA (11-14.06.2024)

Szlif 03/2024

Nowy numer!

A w nim nowe i świeże artykuły, felietony i wywiady przgotowane przez uczniów klas dziennikarskich.

Szkicownik

Z teczki klas architektonicznych i plastycznych...

Szymon Krajewski z klasy 2F

Wieści z Facebooka

Ranking Perspektyw

Fun­da­cja Edu­ka­cyjna „Per­spek­tywy” potwier­dza, że Liceum Ogól­no­kształ­cącemu nr XIII im. Alek­san­dra Fre­dry we Wro­cła­wiu przy­słu­guje tytuł „Zło­tej Szkoły 2024”

Czytaj dalej...

JUBILEUSZ 50-lecia Szkoły

Jerzy Skoczylas i chór podczas wykonania hymnu szkoły.

Krótki fotoreportaż z uroczystości...

Czytaj dalej...

Strona archiwalna szkoły

Strona archiwalna LO nr XIII i Gimnazjum nr 48