Kącik czytelniczy

Poprzednie odcinki "Kącika czytelniczego" znajdują się na stronie archiwalnej: zobacz odcinki od 1 do 28

 

01.02.2021

“Babel” Gastona Dorrena (odcinek 34)

 

Pendzabski, koreański, wietnamski… - “Babel” Gastona Dorrena
O autorze: Gaston Dorren to dziennikarz-poliglota holenderskiego pochodzenia. Mówi o sobie, że umiał mówić, jeszcze zanim nauczył się chodzić. W wieku kilkunastu  lat mówił biegle już kilkoma językami. Jako dziennikarz opublikował pięć książek o tematyce językowej, niestety tylko jedna została przetłumaczona na język polski. To „Babel”.
O książce: jeśli podoba Ci się twórczość Jerzego Bralczyka lub Pauliny Mikuły, lub po prostu jeste śjęzykowym nerdem, ta książka jest dla Ciebie! Gaston Dorren zabierze Cię w fascynującą podróż dookoła świata i pokaże Ci dwadzieścia najpopularniejszych języków na naszej planecie, odwietnamskiego zaczynając, na angielskim kończąc. Opowie Ci też o wszystkim, co się wiążę zjęzykiem - kulturze, historii i sposobach myślenia.

 

Czytaj dalej...
01.02.2020

„W dzień targowy” (odcinek 33)

 

Zgodnie z dwudziestoośmioletnią tradycją, we Wrocławiu odbyły się Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Wydarzenie to miało miejsce na Hali Stulecia w dniach 5-8 grudnia 2019 roku, a wstęp był wolny. Podczas targów liczne wydawnictwa książkowe kusiły odwiedzających swoją ofertą, a z kolei stoiska niezwiązane z czytelnictwem zachęcały do kupna ich wyrobów.

Czytaj dalej...
01.02.2020

Nietuzinkowy fizyk (odcinek 32)

 

Kilka dni temu skończyłem czytać autobiografię Richarda Feynmana - nietuzinkowego fizyka pochodzenia amerykańskiego, laureata Nagrody Nobla.

                     

 

Czytaj dalej...
01.02.2020

Spotkaj się z autorem (odcinek 31)

 

Wieczory autorskie sprawiają, że pisarz przestaje kojarzyć się tylko z tajemniczo brzmiącym  nazwiskiem na okładce książki. To przede wszystkim znakomita okazja do spotkania z człowiekiem, poznania jego zainteresowań i pasji, charakterystycznych gestów i barwy głosu.

Czytaj dalej...
10.11.2019

Książki z autografem (odcinek 30)

 

„…bo człowiek jest istota przestrzenną” – powiedział Filip Springer , spytany, dlaczego od lat pisze o architekturze. Pisarz , który gościł w naszej szkole 7 października, opowiadał o bohaterach swoich reportaży, zadaniach literatury, architekturze ekologicznej kryzysie klimatycznym.

Czytaj dalej...

Wirtualne Drzwi otwarte w LO nr XIII

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami promocyjnymi w zakładce REKRUTACJA.

Migawki z budowy hali sportowej

Stan z 29.03.2021 r. Wizualizacje i informacje o budowanej hali sportowej: Zobacz

Szlif 03/2021

Nowy numer!

A w nim nowe i świeże artykuły, felietony i wywiady przgotowane przez uczniów klas dziennikarskich.

Szkicownik

Z teczki klas architektonicznych i nie tylko...

Wykonała Zofia Kania  z 3F

Ranking Perspektyw

Fun­da­cja Edu­ka­cyjna „Per­spek­tywy” potwier­dza, że Liceum Ogól­no­kształ­cące nr XIII im. Alek­san­dra Fre­dry we Wro­cła­wiu jest wśród 1000 naj­lep­szych liceów w Pol­sce skla­sy­fi­ko­wa­nych w Ran­kingu Liceów i Tech­ni­ków PERSPEKTYWY 2021 i przy­słu­guje mu tytuł „Zło­tej Szkoły 2021”

Czytaj dalej...

Wizyta u prezydenta Wrocławia

22 lutego Młodzieżowa Wszechnica Dziennikarska gościła u prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Spotkanie rozpoczęliśmy od wręczenia naszej koleżance Juli Borskiej legitymacji dziennikarskiej oraz nagrody za najlepszy artykuł w lutowym miesięczniku Szlif.

Czytaj dalej...

Strona archiwalna szkoły

Strona archiwalna LO nr XIII i Gimnazjum nr 48