Biologia

31 maj 2023

Ameba na międzynarodowej konferencji

25.05 nasza AMEBA wzięła udział w międzynarodowej konferencji, w czasie której poszczególne szkoły z różnych krajów prezentowały swoje projekty, realizowane w ramach RHAW. Całość była prowadzona w języku angielskim. Nasze koło biologiczne postanowiło przygotować krótki filmik, który i Wy możecie obejrzeć. Dostaliśmy też trochę pytań, ale pomimo stresu na wszystkie udało nam się odpowiedzieć. Teraz pozostaje nam już tylko podbój Torunia...

 

 

Czytaj dalej...
27 kwi 2023

AMEBA ponownie odwiedziła UPWr

Nasza AMEBA ponownie odwiedziła UPWr w ramach realizacji projektu RHAW (Rotary Hands Across Water). Nasz eksperyment bada wpływ hodowli hydroponicznej na rozwój cebulek żonkila. Od pierwszego dnia hodowli (23/03/2023), gdy AMEBA na UPWr założyła swoje hodowle żonkili — jedną w wodzie i jedną w ziemi minęło wiele dni.

Efekty nas zaskoczyły! 19/04 przyszliśmy dokonać kolejnych pomiarów i zobaczyliśmy pięknie rozkwitnięte żnkile w hodowli hydroponicznej, a w regularnie podlewanej hodowli w ziemi - ledwo wyrośnięte liście. Jednakże korzenie obu populacji mają podobną długość i obydwie hodowlę żyją - po prostu niektóre organy, jak liście czy kwiaty rozwinęły się szybciej w hydroponicznej hodowli, co jest potwierdzone analizą statystyczną przeprowadzoną przez członków koła AMEBA w programie Statistica.

Teraz trzeba spisać wnioski i przygotować się do konferencji międzynarodowej online i ogólnopolskiej w Toruniu. Ale co to dla Nas!

Serdecznie dziękujemy UPWr I Rotary Club Wrocław za wsparcie w ramach realizacji projektu.

 

 

26 mar 2023

AMEBA bierze udział w RHAW

Jak już pewnie wiecie, nasze koło biologiczne AMEBA bierze udział w RHAW (Rotary Hands Across Water). W ramach realizacji projektu zwiększamy swoją wiedzę na temat m.in. znaczenia wody oraz postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment, mający na celu zbadanie wpływu hodowli hydroponicznej na rozwój cebulek żonkila.

Dzisiaj (23/03/2023) AMEBA na UPWr założyła swoje hodowle żonkili — jedną w wodzie i jedną w ziemii. Dzięki wsparciu Rotary Klub mogliśmy zakupić wszystkie niezbędne elementy, a wykładowcy Uniwersytetu Przyrodniczego pomagają nam w prowadzeniu hodowli i badań. Uczyliśmy się wielu nowych umiejętności jak mierzenie suwmiarką czy obsługa profesjonalnej aparatury do analizy wody... czy wiertarki.

Przy okazji mamy szansę lepiej poznać też znaczenie hodowli hydroponicznych, np w procesie oczyszczania ścieków. Pozwala też na urban farming. Czy nasze żonkile sobie poradzą w hodowli hydroponicznej? Zobaczymy! Na pewno trzymajcie kciuki, gdyż jeśli się uda, to Pan Dyrektor zgodził się, byśmy je zasadzili, stwarzając "ogórdek biologiczny" w którym w przyszłym roku będziemy mogli prowadzić badania i może w przyszłości zasadzimy truskawki.

28 lut 2023

Ameba na warsztatach w UP

Dziś nasze koło biologiczne AMEBA miało okazję wziąć w udziałach w warsztatach na UPWr! Mieliśmy okazję poznać bliżej istotę bycia inżynierem środowiska i jak bardzo wiele rzeczy kryje się pod tym pojęciem. Dowiedzieliśmy się również więcej o hodowlach hydroponicznych, jej znaczeniu w oczyszczaniu wód oraz urban farming'u. Nasi uczniowie samodzielnie przygotowywali plany hodowli, które mogłyby rozwiązać liczne problemy, jak te związane ze stanem Odry w ubiegłe wakacje. Na koniec poznaliśmy metody oczyszczania i analizy jakości wody. Mogliśmy samodzielnie zbadać m.in. mętność wody oraz poznaliśmy wyposażenie nowoczesnego laboratorium. Nie zabrakło oczywiście informacji o BHP, gdyż wiedza o tym, co może się nam stać i po co jest nam np. fartuch, myjka do oczu czy prysznic, może uchronić nie tylko nasze zdrowie, ale i pozwolić sprawnie pracować. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację naszej wizyty, zwłaszcza dr inż. Gruszczyńskiemu, dr hab. inż. Pawęskiej prof. UPWr, dr inż. Bawiec, dr inż. Wiercikowi i oczywiście dziekanowi prof. dr hab. inż. Kontnemu za zgodę na przeprowadzenie warsztatów. Na pewno jeszcze wrócimy!

18 sty 2023

Konkurs "Vita!"

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie "Vita!"

Vita znaczy życie, a by móc się nim cieszyć w pełni, należy odpowiednio zadbać o nasz zdrowie. Czy znasz podstawy zdrowego odżywiania i stylu życia? Masz okazję się wykazać!

Czytaj dalej...

XXVII SWA

Szkolny refraktor na XXVII SWA (11-14.06.2024)

Szlif 03/2024

Nowy numer!

A w nim nowe i świeże artykuły, felietony i wywiady przgotowane przez uczniów klas dziennikarskich.

Szkicownik

Z teczki klas architektonicznych i plastycznych...

Szymon Krajewski z klasy 2F

Wieści z Facebooka

Ranking Perspektyw

Fun­da­cja Edu­ka­cyjna „Per­spek­tywy” potwier­dza, że Liceum Ogól­no­kształ­cącemu nr XIII im. Alek­san­dra Fre­dry we Wro­cła­wiu przy­słu­guje tytuł „Zło­tej Szkoły 2024”

Czytaj dalej...

JUBILEUSZ 50-lecia Szkoły

Jerzy Skoczylas i chór podczas wykonania hymnu szkoły.

Krótki fotoreportaż z uroczystości...

Czytaj dalej...

Strona archiwalna szkoły

Strona archiwalna LO nr XIII i Gimnazjum nr 48