Język niemiecki

22 mar 2023

Projekt: Wrocław/Hannover 06.03 – 12.03.2023

Miejsce realizacji Krzyżowa oraz Oświęcim.

Klasa 1H wraz z grupą młodzieży z Hannoveru spotkała się  w Krzyżowej celu realizacji edukacyjno-językowego projektu: " O tyranii". Po integracji i wzajemnym poznaniu się odbyły się warsztaty językowe (niem. i ang.) związane z analizą tekstu T. Snydera poświęconego różnym koncepcjom historii. Pracę nad tekstem podsumowały warsztaty artystyczne, podczas których młodzież próbowała odpowiedzieć na  pytanie: Które sprawy dla ich pokolenia są najważniejsze i w jaki sposób mogą tworzyć własną historię...

Czytaj dalej...
1 mar 2023

Spotkanie klas DSD z absolwentami

28 lutego uczniowie klas z programem DSD spotkali się z absolwentami naszej szkoły, którzy kontynuują swoją edukację na europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Alicja Skrzypczak, Jakub Małolepszy, Antoni Miller i Philip Panek studiują na kierunku prawniczym i ekonomicznym. Przyjechali do swojego liceum by przybliżyć uczniom ofertę Uniwersytetu Viadrina, na którym można studiować prawo polsko- niemieckie. Nie było to pierwsze takie spotkanie w murach Trzynastki, współpraca naszej szkoły z Uniwersytetem Viadrina ma długą tradycję, jednak uważamy, że było bardzo cenne dla naszej młodzieży. Uczniowie klas 3 h i 4 h już niedługo bedą podejmować swoje pierwsze poważne decyzję życiowe, a Ala, Kuba, Antek i Philip bardzo precyzyjnie przedstawili zasady rekrutacji, wskazali różnice między uczelniami polskimi i niemieckimi oraz dyskutowali na temat możliwości rozwoju zawodowego po tej uczelni.

 

17 gru 2022

Dzień Paszportu

9 grudnia 2022 roku po dwóch latach przerwy na Wrocławskim Stadionie Miejskim odbył się  „Wrocławski Dzień Paszportu” – wydarzenie podczas którego funkcjonujące w stolicy Dolnego Śląska konsulaty generalne i honorowe prezentują swoje kraje na stoiskach narodowych.

Czytaj dalej...
30 lis 2022

Warsztaty Między wierszami/ Zwischen den Zeilen

Uczniowie naszego liceum wraz z uczniami z LO Nr V we Wrocławiu oraz LO II w Opolu wzięli udział w cyklu warsztatów przekładu literackiego „Między wierszami/ Zwischen den Zeilen”, nad którym objął patronat konsulat generalny wraz ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. Podczas czterech spotkań w październiku i listopadzie 2022 uczniowie spotkali się ze współczesną literaturą niemiecką i próbowali swych sił w tłumaczeniu wybranych fragmentów książki autorstwa Albrechta Selge „Luyánta”.
 

 

Czytaj dalej...
2 paź 2022

Projekt: Kamminke/Golm - 25.09 do 30.09.2022

Młodzież z klasy 4H z programem DSD miała możliwość wziąć dział w projekcie historycznym realizowanym wraz z Thomas Mann Schule Gymnasium na wyspie Usedom w Niemczech. Młodzi ludzie z Polski i Niemiec wspólnie pracowali w warsztatach historycznych poświęconych ofiarom drugiej wojny światowej z pogranicza polsko-niemieckiego, zwiedzili Świnoujście grając w grę miejską, zobaczyć starą elektrownię/fabrykę rakiet V2 w Peenemunde, wzięli udział w dyskusji z polityczką i europosłanka Elizabeth Motschmann...

Czytaj dalej...

Szlif 11/2023

Nowy numer!

A w nim nowe i świeże artykuły, felietony i wywiady przgotowane przez uczniów klas dziennikarskich.

Wieści z Facebooka

JUBILEUSZ 50-lecia Szkoły

Jerzy Skoczylas i chór podczas wykonania hymnu szkoły.

Krótki fotoreportaż z uroczystości...

Czytaj dalej...

Szkicownik

Z teczki klas architektonicznych i plastycznych...

Kaja Zakrzewska z klasy 3F

XXVI SWA

Zdjęcie Jowisza wykonane podczas XXVI Szkolnych Warsztatów Astronomicznych.

Ranking Perspektyw

Fun­da­cja Edu­ka­cyjna „Per­spek­tywy” potwier­dza, że Liceum Ogól­no­kształ­cącemu nr XIII im. Alek­san­dra Fre­dry we Wro­cła­wiu przy­słu­guje tytuł „Zło­tej Szkoły 2023”

Czytaj dalej...

Strona archiwalna szkoły

Strona archiwalna LO nr XIII i Gimnazjum nr 48