Aktualności
e-Dziennik
Plan lekcji
Dzwonki
Organizacja roku
Kącik czytelniczy
Office365
Wymiana z niemiecką szkołą z Westerstede październik 2023/kwiecień 2024
Już od przeszło dwudziestu lat młodzież naszego liceum spotyka się na wymianie z uczniami z niemieckiej Europaschule Gymnasium Westerstede. To jedna z naszych najbardziej intensywnych wymian, pełna interesujących warsztatów, spotkań, gier, zawodów, dyskusji i przede wszystkim ludzi. Ten rok nas również nie zawiódł. Młodzież z klasy 2h z programem DSD pojechała do naszych partnerów w październiku 2023. Zwiedzaliśmy Oldenburg, Bremen wraz z interaktywnym Centrum Nauk Universum, pływaliśmy kutrem po morzu północnym, podziwialiśmy niezwykłą faunę i florę wysp Morza Północnego, oglądaliśmy stare młyny i wały przeciwpowodziowe obok Oldenburga. Nasi partnerzy przyjechali do nas w kwietniu 2024. Pokazaliśmy im Wrocław i Warszawę. Braliśmy udział w warsztatach integracyjnych pełnych muzyki i śpiewu, warsztatach ekologicznych przybliżających środowisko rzeki Odry, byliśmy na wystawie Banksiego i w escape roomach, zwiedzaliśmy Centrum Nauki Kopernik, Niewidzialną Wystawę oraz zobaczyliśmy Pałac Kultury, warszawską syrenkę i starówkę.
Opiekunki wymiany: Monika Gołdyn-Krul, Magdalena Janik
Gala rozdania dyplomów DSD I
W dniu 5 października 2023 odbyła się uroczysta gala rozdania dyplomów DSD I. W marcu 2023 do egzaminu DSD I przystąpiło 40 uczniów naszej szkoły i niemalże wszystkim udało się uzyskać certyfikat językowy na poziomie B1. Galę rozdania uświetnił wykład przedstawiciela Clubu Rotary z Lubeki pana Karla von Eschenburga, który opowiadał o tym jak duże znaczenie ma znajomość językow obcych w życiu. Dyplomy wręczał Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Nr XIII Piotr Pitura, Beata Janczewska nauczycielka j. niemieckiego oraz Chinwe Okpue z ramienia ZfA, które patronuje programowi DSD w naszej szkole.
Czytaj dalej...Projekt: Kamminke/Golm - 17.09 do 22.09.2023
We wrześniu 2023 udało się po raz drugi spotkać ze szkołą Thomas Mann Schule Gymnasium z Lubeki na wyspie Usedom w ramach projektu historycznego zainicjowanego przez Rotary Club Wrocław Centrum oraz Club Rotary z Lubeki. Młodzież z klasy 3H z programem DSD wspólnie z młodzieżą niemiecką pracowała w warsztatach historycznych poświęconych ofiarom drugiej wojny światowej z pogranicza polsko-niemieckiego, grała w grę miejską podczas której zwiedzała Świnoujście oraz poznawała trudną historię więzienia dla żołnierzy Wehrmachtu. Nie zabrakło także spacerów nad brzegiem morza, wspólnych dyskusji i gier na świeżym powietrzu. Spotkanie podsumowały warsztaty kreatywne podczas których poprzez film i taniec młodzi ludzie opowiadali o swoich wrażeniach, refleksjach i nowo nabytej wiedzy. Młodzież napisała także artykuły, które stworzyły bardzo ciekawą kronikę spotkania.
Projekt był zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu i współpracy Rotary Club Wrocław Centrum, Rotary Club Lübek oraz PNWM
Opiekunki projektu – Monika Gołdyn-Krul, Hanna Lejsa
Projekt: Wrocław/Hannover 06.03 – 12.03.2023
Miejsce realizacji Krzyżowa oraz Oświęcim.
Klasa 1H wraz z grupą młodzieży z Hannoveru spotkała się w Krzyżowej celu realizacji edukacyjno-językowego projektu: " O tyranii". Po integracji i wzajemnym poznaniu się odbyły się warsztaty językowe (niem. i ang.) związane z analizą tekstu T. Snydera poświęconego różnym koncepcjom historii. Pracę nad tekstem podsumowały warsztaty artystyczne, podczas których młodzież próbowała odpowiedzieć na pytanie: Które sprawy dla ich pokolenia są najważniejsze i w jaki sposób mogą tworzyć własną historię...
Czytaj dalej...Spotkanie klas DSD z absolwentami
28 lutego uczniowie klas z programem DSD spotkali się z absolwentami naszej szkoły, którzy kontynuują swoją edukację na europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Alicja Skrzypczak, Jakub Małolepszy, Antoni Miller i Philip Panek studiują na kierunku prawniczym i ekonomicznym. Przyjechali do swojego liceum by przybliżyć uczniom ofertę Uniwersytetu Viadrina, na którym można studiować prawo polsko- niemieckie. Nie było to pierwsze takie spotkanie w murach Trzynastki, współpraca naszej szkoły z Uniwersytetem Viadrina ma długą tradycję, jednak uważamy, że było bardzo cenne dla naszej młodzieży. Uczniowie klas 3 h i 4 h już niedługo bedą podejmować swoje pierwsze poważne decyzję życiowe, a Ala, Kuba, Antek i Philip bardzo precyzyjnie przedstawili zasady rekrutacji, wskazali różnice między uczelniami polskimi i niemieckimi oraz dyskutowali na temat możliwości rozwoju zawodowego po tej uczelni.