black_bar_new10
 
Aktualności
 
  Wymiana do Francji 18-10-2018

Wymiana odbędzie się w dniach od 6 do 21 stycznia (przyjazd Francuzów do Polski) oraz 31 marca do 11 kwietnia 2019 - wyjazd do Francji do malowniczego miasteczka blisko Atlantyku - Niort. 
Wyjazd obejmuje 6 noclegów u rodziny w Niort + 2 noclegi w Paryżu (4 dni zwiedzania Paryża).W Niort strona francuska zapewnia zwiedzanie okolic miasta, historycznego portu w La Rochelle oraz Futuroscopu - największego we Francji  miasteczka kin 3D. Środek transportu - autobus. Cena ok. 1300 zł + 250 zł (wycieczka do Krakowa dla Francuzów)

 Informacje - sala nr 5.
 p. Maria Mazurek lub p. Małgorzata Seweryn

 
 
  Olimpiady z języka angielskiego i francuskiego 05-10-2018

Olimpiada Języka Angielskiego (I etap) odbędzie się 12 listopada 2018.
Chętni mogą  zgłaszać akces u swoich nauczycieli angielskiego do
18 pażdziernika. Wymagany poziom uczestników - C1.

Olimpiada Języka Francuskiego (I etap) odbędzie się 8 listopada 2018.
Chętni mogą zgłaszać się do 12 pażdziernika do Małgorzaty Seweryn
sala nr 5.

 
 
  Kącik czytelniczy zaprasza! 26-09-2018

Zapraszamy do Kącika czytelniczego, w którym pojawiły się nowe, jak zwykle ciekawe pozycje. Miłej lektury.

 
 
  Gala PROMOVERE TALENTA 26-09-2018

Z ogromną przyjemnością przekazujemy informację, że Halinka Cetera absolwentka Gimnazjum 48, a obecnie uczennica Liceum nr XIII, otrzymała stypendium w ramach programu wspierania uzdolnień PROMOVERE TALENTA. Halinka jest Laureatką wielu Dolnośląskich Konkursów zDolny Ślązak Gimnazjalista. Jesteśmy dumni.

 
 
 
  Nowy Szlif 19-09-2018

Nowy numer Szlifu czytaj

 
 
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018-2019 18-09-2018
 
 
  Sukces redakcji „Szlifu” 17-09-2018

Z wielką radością informujemy, że nasz miesięcznik po raz kolejny zdobył uznanie jury ogólnopolskiego konkursu „Potęga Prasy”, organizowanego przez redakcję tygodnika „Angora”. W tym roku zajęliśmy zaszczytne trzecie miejsce.
Duża w tym zasługa redaktor naczelnej miesięcznika – Urszuli Kokot oraz uczniów klas dziennikarskich.
 

 
 
 
  XXII Szkolne Warsztaty Astronomiczne - rejestracja 03-09-2018

XXII SWA planowane są w dniach 3-5 października 2018r. Chętnych, którzy chcieliby uczestniczyć w zajęciach podczas SWA prosimy o zarejestrowanie się do 18 września poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie SWA. Czytaj więcej...

 

 

 

 

 
 
  Zakończenie roku szolnego 2017/2018 28-06-2018
 
 
  Gala Olimpijczyków 2018!!! 28-06-2018

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Jonasz Wiewiór, absolwent XIII LO, otrzymał Stypendium Ministra Edukacji Narodowej. Jest w gronie 380 najzdolniejszych uczniów z całej Polski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 

 
 
 
  Gala Olimpijczyków 2018!!! 28-06-2018

Radosław Wajer, absolwent XIII LO, jest w gronie najzdolniejszych uczniów Dolnego Śląska. Podczas Galii został wyróżniony za sukces w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Historycznej, w której uzyskał tytuł laureata.  Gratulujemy!

 
 
 
  Zakonczenie roku szkolnego 21-06-2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się 22 czerwca 2018 r., o godzinie 8.00 w auli. Spotkania z wychowawcami odbędą się o godzinie 9.00 w salach, w których odbywają sie zebrania z rodzicami.

 
 
  Zasady przetwarzania danych osobowych 21-06-2018

 

Zasady przetwarzania danych osobowych zwiazanych z rekrutacją do Zespołu Szkół nr 5 we Wrocławiu. Czytaj...

 
 
  "Dobry Starat" 16-06-2018

Informacja o programie "Dobry Start" CZYTAJ

 
 
  Pokaz filmu "Freya - miłość w czasach oporu" 14-06-2018

 

8 czerwca 2018 r. w Kinie Nowe Horyzonty uczniowie klas 2h, 2i oraz 1h wzięli udział w specjalnym pokazie filmu "Freya - miłość w czasach oporu". Był to jeden z elementów projektu edukacyjnegorealizowanego przez Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego "Przeciw nazizmowi. Historia Freyi i Helmutha Jamesa von Moltke".

 
 
  Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego 14-06-2018

Gratulujemy uczniom naszego gimnazjum ogromnego sukcesu w I Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „Lust auf Lesen?” Aż sześcioro gimnazjalistów – laureatów etapu regionalnego, wzięło udział w finale konkursu, który odbył się w Instytucie Goethego w Warszawie: Margreth Ilgmann, Paula Guz i Klemens Feruga z klasy 2Bg, Amelia Włodarczyk i Oskar Lipiec z klasy 3Ag oraz Marta Jackowska z klasy 3Bg.
Margreth Ilgmann została laureatką I miejsca, osiągając najlepszy wynik w Polsce! Serdeczne gratulacje dla niej i pozostałych finalistów.
Opiekun konkursu: Danuta Lesiak
Przygotowanie uczniów: Marta Olszewska, Beata Janczewska, Danuta Lesiak

 
 
 
  Projekt "Irena Sendlerowa" 29-05-2018

24 maja 2018 r. "Historię Ireny Sendlerowej" w Centrum Historii Zajezdnia obejrzało 250 uczniów i nauczycieli z Liceum nr XIII  we Wrocławiu. Historia Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, była punktem wyjścia do dyskusji o historii, a także obywatelskiej odpowiedzialności.

W rozmowie wzięli udział:
- red. Katarzyna Kaczorowska (Gazeta Wrocławska)
- prof. dr hab. Stanisław Rosik (Uniwersytet Wrocławski)
- dr Robert Żurek (Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego)
- Juliusz Woźny (Ośrodek Pamięć i Przyszłość).

 
 
  Sukces redakcji „Szlifu” 25-05-2018

Z wielką radością informujemy, że nasz miesięcznik po raz kolejny zdobył uznanie jury ogólnopolskiego konkursu „Potęga Prasy”, organizowanego przez redakcję tygodnika „Angora”. W tym roku zajęliśmy zaszczytne trzecie miejsce. 
Duża w tym zasługa redaktor naczelnej miesięcznika – Urszuli Kokot oraz uczniów klas dziennikarskich. 

 
 
  Nowy Szlif 22-05-2018

Nowy numer Szlifu czytaj

 
 
  Sprawdzian kompetencji językowych do klasy dwujęzycznej LO 15-05-2018

 

Test z języka niemieckiego do klasy dwujęzycznej z językiem niemieckim odbędzie się w dniu 17 maja 2018 roku o godzinie 9:00.

Deklaracje przyjmowane są do dnia 14 maja 2018 roku w sekretariacie uczniowskim (pokój nr 35).

Deklaracja przystąpienia do sprawdzianu kompetencji językowych z języka niemieckiego w postępowaniu rekrutacyjnym do oddziału dwujęzycznego w Liceum Ogólnokształcącym Nr XIII w Zespole Szkół Nr 5 we Wrocławiu w roku szkolnym 2018/2019. Pobierz

 
 
  Profile klas 15-05-2018
 
 
  Konkurs recytatorski „Poezja światowa XVII wieku” 15-05-2018

Szymon  Drzazga, uczeń klasy 2b, zajął III miejsce w konkursie recytatorskim  „Poezja światowa XVII wieku” zorganizowanym przez Katedrę Filologii Niderlandzkiej Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach obchodów międzynarodowego Roku Bodero  przy wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów. Szymon zaprezentował wiersz angielskiego poety Andrew Marwella      „Galeria”. Gratulacje!

 Beata Wołowicz-Bukwalt

 
 
 
  Trzy Stolice - podobieństwa i różnice 11-05-2018

 

Szkolne wyjazdy mają to do siebie, że ciężko podsumować je dwoma zdaniami i w punktach wypisać ich zalety oraz wady. Projekt związany z trzema stolicami: Brukselą, Amsterdamem i gwiazdą programu - Paryżem, można opisać wieloma pozytywnymi przymiotnikami, jednak jeden nasuwa się od razu - niezwykły.
W Brukseli moje serce podbił rynek, gdzie okiem nie sięgnąć zachwycały bogato zdobione kamienice. Spróbowałam sławnych belgijskich frytek i przespacerowałam się ulicami Dolnego miasta.
Kolejna z odwiedzanych stolic - Amsterdam, została ukazana z nieco innej perspektywy. Rejs statkiem zostawił po sobie miłe wspomnienia mijanych budynków, zabytków, a także domostw unoszących się na spokojnych wodach rzeki Amstel.
Mimo piękna dwóch pierwszych miast to w Paryżu nieodwołalnie się zakochałam.Widok z wieży Eiffla zapiera dech w piersi, ukazuje miasto w niepowtarzalny sposób.Poza tą charakterystyczną dla Francji budowlą zauroczyły mnie także ogrody Tuileries oraz znajdujący się tuż obok Luwr, który skrywa w swych ścianach wiele prawdziwych skarbów sztuki każdej epoki. Również pałac wersalski zaimponował mi swoim bogactwem, wielkością i związaną z nim historią Ludwika XIV i XV, którą opowiedziała  nam Madame, kierownik wycieczki. Wszystko to, zostało poparte  filmem edukacyjnym. Przyjemna okazała się także lekka wspinaczka do bazyliki Sacré Cour, z kontynuacją później na placu malarzy. Poznaliśmy dzielnicę impresjonistów i wiedzę o XIX wiecznym Paryżu.
Każdym odwiedzanym miejscu zostawiłam kawałek swojego serca, a największa cześć przypadła wręcz przytulnym uliczkom Paryża oraz deptakowi wzdłuż Sekwany, które, według mnie, najbardziej ukazują magię miasta. Warto wspomnieć o samej atmosferze wyprawy. Przyjemna aura panowała cały czas, projekt pozwolił zacieśnić więzi miedzy uczniami, a także umożliwił powstanie nowych. Przybliżył nam, uczniom, trzy stolice, które mają wiele wspólnego, ale jeszcze więcej je różni. Stworzył okazję do spróbowania swoich sił w języku francuskim i angielskim, która bez wątpienia została przez wszystkich nieraz wykorzystana.
Podsumowując, projekt trzy stolice odkryły przede mną i moimi kolegami część historii i sekretów odwiedzonych miast, przybliżył mi je i zachęcił do zgłębiania wiedzy na jej temat. Myślę że nie ma lepszego sposobu na nauczenie się czegokolwiek, niż poznanie z bliska i zatrzymanie się przy tym na kilka chwil.
Aleksandra Hyżyki kl.1G

 
 
  Dolnośląski Konkurs Wiedzy o Rosji - Białe Noce 11-05-2018

Z ogromną przyjemnością przyjęliśmy wiadomość, że dwie uczennice z klasy 3ag: Ola Wójcik i Halinka Cetera zostały laureatkami Dolnośląskiego Konkursu Wiedzy o Rosji ,, Białe Noce"". Na dwóch pierwszych etapach wykazały się wiedzą z zakresu historii, kultury, architektury Rosji, a na III etapie przygotowały geograficzno-historyczne prezentacje o Obwodzie Leningradzkim. Nagrodą w konkursie jest kilkudniowy pobyt w Petersburgu. Gratulujemy, jesteśmy dumni z tak wspaniałych uczennic.

 
 
 
  Zakończenie roku szkolnego klas III liceum 27-04-2018

Zakończenie roku szkolnego klas III liceum.

 
 
  Nowy Szlif 25-04-2018

Majowy numer Szlifu czytaj

 
 
  Olimpiada Geograficzna 25-04-2018

W dniach 20-21 kwietnia 2018 odbył się etap centralny XLIV Olimpiady Geograficznej. Naszą szkołę reprezentował  Jędrzej Koszyka z klasy 3 D (profil ekonomiczny) i uzyskał tytuł FINALISTY , dzięki któremu otrzymuje uprawnienia egzaminacyjne, zwalniające z matury z geografii.  Ogromne gratulacje dla Jędrzeja i podziękowania dla opiekuna - pana Piotra Pitury. 

 

 
 
 
  Olimpiada Języka Rosyjskiego 25-04-2018

 

Rusłana Keyda, uczennica klasy 1D i Savva Wronsky, z klasy 2G, uzyskali w zawodach III stopnia XLIX Olimpiady Języka Rosyjskiego tytuły FINALISTÓW.
Gratulujemy naszym Trzynastkowiczom wspaniałego sukcesu, a pani Wandzie Kowalewskiej dziękujemy za opiekę i wsparcie merytoryczne.

 

 
 
  Ogólnopolskiego Konkursu z Przedsiębiorczości 24-04-2018

Uczniowie z klasy 1C: Damian Klimowicz, Mateusz Olszewski oraz Paweł Schmidt uzyskali tytuł laureata i zajęli 1 miejsce w etapie okręgowym Ogólnopolskiego Konkursu z Przedsiębiorczości.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w etapie centralnym , który odbędzie się 27.04.2018 we Wrocławiu.
Anna Szymusiak-Senko

 

 
 
 
  zDolny Ślązak Gimnazjalista – z języka niemieckiego 20-04-2018

Po napisaniu testu etapu szkolnego, rekordowa liczba naszych gimnazjalistów, bo aż 16 osób, znalazło się w etapie powiatowym. Do części ustnej dwustopniowych zmagań finałowych, która odbyła się w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu, dotarło 8 osób. To najliczniejsza reprezentacja wśród wszystkich szkół uczestniczących w finale. I co najważniejsze, wszyscy uzyskali tytuł laureata konkursu.

Oto laureaci XI Konkursu zDolny Ślązak z Języka Niemieckiego: 
Klemens Feruga, Margreth Ilgmann i Paula Guz z klasy 2Bg (uczniowie pani Marty Olszewskiej i pani Katarzyny Dubik), Marta Jackowska, Ines Sawzdargo i Marcelina Wójciak z klasy 3Bg (uczniowie pani Beaty Janczewskiej i pani Jolanty Sarnowskiej), Halina Cetera  Oskar Lipiec z klasy 3Ag ( uczniowie pani Danuty Lesiak i pani Katarzyny Dubik). 
Opiekun konkursu: pani Monika Gołdyn-Krul 

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

 

<< Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 Starsze >>

Powered by CuteNews

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dolnośląska e-szkoła” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

banner