black_bar_new10
 
Szlif Plus

Wybierz miesiąc:


Świat poniżej kolan

Na pewno każdemu z nas, kiedy byliśmy jeszcze dziećmi, rodzice opowiadali bajki. Pełne niezwykłych stworzeń i fascynujących wydarzeń opowiastki towarzyszyły nam na każdym kroku. Szybko jednak podrośliśmy i uświadomiliśmy sobie, że cały ten świat był jedynie wymysłem bujnej wyobraźni człowieka. Jakie więc było nasze zdziwienie, kiedy idąc pospiesznie jedną z wrocławskich ulic ujrzeliśmy... Krasnala!

Czytaj dalej...

Monika Rakowicz

Świętujmy co dnia!

Każdy z nas wie kiedy obchodzi się Święto Konstytucji 3 maja, Dzień Matki, Boże Narodzenie czy Sylwestra. Kto jednak słyszał o Światowym Dniu Obszarów Wodno - Błotnych albo o Dniu Melona? Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak obszerny jest kalendarz świąt nietypowych.

Czytaj dalej...

Urszula Sokół

Darowany koń

Lubimy je zarówno dostawać jak i dawać. Najczęściej sprawiają radość, ale mogą też spowodować zakłopotanie. Zazwyczaj nawet najmniejsze cieszą, ale czasem bywają i te nieudane. No i zawsze zastanawiamy się - co dać innej osobie? Mowa oczywiście o PREZENTACH. Mimo, że podarunek powinien tylko symbolizować naszą pamięć o jego odbiorcy, warto się dobrze zastanowić, przed jego wręczeniem.

Czytaj dalej...

Krystyna Kulisiewicz

Eurosieroty

Chodząc ścieżkami mojego osiedla od jakiegoś czasu regularnie doznaję szoku. Patrząc na jakiekolwiek podwórko lub boisko mam wrażenie, że coś jest nie tak. Pamiętam sytuację sprzed paru lat, kiedy to z kolegami zaraz po piątej lekcji (jakie piękne czasy) lecieliśmy na łeb, na szyję, by odnieść szybko plecaki i zdążyć zająć sobie choć jedną bramkę na boisku. Teraz na wszelakich placach zabaw lub na murawach nie ma dzieci! Albo i są, ale na pewno nie spędzają tam dużo czasu. Prawdopodobnie bym tego nie zauważył, gdyby nie to, że parę dni temu potknąłem się na boisku żwirowym o kępę trawy. Od kiedy to w takim miejscu jest roślinność? Od czasu, gdy nikt nie dotyka jej nawet czubkiem palca.

Czytaj dalej...

Paweł Nakraszewicz

Panom już dziękujemy

Dzisiaj umarła polska piłka nożna. Jest to tylko jeden z licznych komentarzy, które po meczu ze Słowenią i przegranych eliminacjach można było usłyszeć z ust kibiców. Czy to prawda? Czy w ogóle miało co umierać? Gdybyśmy przez lata byli futbolową potęgą, to może to hasło byłoby na miejscu, ale w obliczu tych wszystkich wielkich sukcesów polskiej myśli szkoleniowej zastanówmy się, czy oprócz epizodów z genialnym trenerem Kazimierzem Górskim, a następnie Piechniczkiem i kilkoma, no dobrze, kilkunastoma zawodnikami klasy światowej, nie wyglądamy mizernie na tle ponad stuletniej historii tego sportu.

Czytaj dalej...

Jan Both

Muzyczna ksenofobia

Okres dojrzewania jest w naszym życiu nie tylko czasem w którym przechodzimy mutację głosu, zauważamy zmianę w budowie naszego ciała i zaczynamy interesować się płcią przeciwną. To także szczególny moment, w którym kształtują się nasze poglądy, polityczne i społeczne

Czytaj dalej...

Maciej Normand

Ostatni gasi światło

Są w użyciu od ponad 150 lat i jak dotąd nikomu nie przeszkadzały. Jak dotąd. Szanownym panom z Brukseli zaczęło się nudzić, więc zajęli się działką Swana i Edisona - żarówkami.

Czytaj dalej...

Bartosz Sokalski

Pociąg do szkoły

Są nieprzewidywalne, jak pogoda. Łatwo się psują, często spóźniają, bywa, że nie przyjeżdżają wcale. Zimą jest w nich za zimno. Latem - za gorąco.
- Przy wejściu do wagonu powinny wisieć tabliczki o treści "wsiadasz na własne ryzyko" - żartuje Paweł, który - mimo ogromnej liczby wad tego środka transportu - codziennie dojeżdża do szkoły pociągiem. Tak, jak wielu jego rówieśników.

Czytaj dalej...

Aleksandra Byczkowska

Sponsor na jeden raz

Ładne, zgrabne, zadbane i nieźle ubrane. Pozornie niczym nieróżniące się od innych dziewcząt. Spotykamy je wszędzie. Mijamy na ulicy, na zakupach, w galeriach, w szkołach.. całkowicie nieświadomi istnienia ich drugiej strony. Można by nawet powiedzieć, osobowości.

Czytaj dalej...

Kornela Nowak

Stajnia Disneya

- Nie lubię Kaczora Donalda. Kiedyś lubiłem, teraz to jest niemodne - takie jest zdanie ośmioletniego Sebastiana. Chłopiec woli oglądać seriale, których bohaterowie znają "śmieszne żarty". Czy Walt Disney nie przewraca się w zamrażalce widząc, że kiepskie popisy aktorskie przyćmiewają sławę jego sztandarowych postaci?

Czytaj dalej...

Monika Parda
Natalia Sperling
Milena Maliniak

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dolnośląska e-szkoła” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

banner