Wymiana Wymiana z Westerstede

Wymiana z Westerstede 27.09-8.10.2010
Obejrzyj galerię...

W tym roku szkolnym gimnazjum w Westerstede obchodziło swój jubileusz. Z tej okazji zaproszono gości z wielu krajów Europy, ze Słowacji, Litwy, Irlandii i Polski. Nasza pani Dyrektor Urszula Spałka wygłosiła mowę otwierającą uroczystości związane z otwarciem jubileuszu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wraz z opiekunami p. Moniką Gołdyn-Krul i p. Natalią Kulpą. W czasie wymiany uczniowie zwiedzili wiele niemieckich miast położonych na północy Niemiec. Widzieliśmy Hanover, Bremen i Wilhelmshaven. Uczestniczyliśmy w warsztatach fotograficznych oraz współtworzyliśmy przedstawienie teatralne " Europäische Kulturnacht. Zeitreise durch das Jahrhundert 1910-2010". Nasi uczniowie zaśpiewali "Mury", "Piosenke Dla Córki" i "Balladę o Janku Wiśniewskim" . Występy uczniów bardzo się wszystkim podobały i zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Serca niemieckich uczniów podbiła Iga Willmann wykonując "Piosenkę dla córki". Po jej występie uczniowie niemieccy, urzeczenie pięknym brzmieniem polszczyzny, zgłaszali masowo chęć nauki naszego języka... Nam bardzo podobało się "Wilkomensparty", które zorganizowali dla nas nasi partnerzy za miastem w prawdziwej niemieckiej Hütte z grillem i niemieckimi zakąskami przygotowanymi specjalnie dla nas przez niemieckich uczniów. Wymiana bardzo nam się podobała i będziemy dobrze ją wspominać.

Wycieczka do Bremerhaven i Bremy

Drugiego października odbyliśmy wycieczkę do Bremerhaven i Bremy. Podczas zwiedzania Niemieckiego Domu Emigranta w Bremerhaven dowiedzieliśmy się wiele o okresach, kiedy ludzie emigrowali masowo. W muzeum znajdowały się sale i wystawy tematyczne, gdzie przedstawione i omówione zostały liczne zagadnienia, takie jak przyczyny ucieczek, warunki panujące w podróży. W bazie komputerowej można było także odszukać ślady krewnych i znajomych, którzy opuścili niegdyś swoją ojczyznę.
W Bremie podziwialiśmy przede wszystkim słynne budowle wzniesione w okolicach rynku - Ratusz (wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO), Katedrę św. Piotra, pomnik Muzykantów z Bremy. Czas wolny spędziliśmy na zakupach, każdy przywiózł ze sobą interesujące i niepowtarzalne pamiątki.
Pod koniec wycieczki byliśmy świadkami demonstracji neonazistów, którzy szerzyli swoją ideologię.

Wycieczka do Hannoveru

My, uczestnicy wymiany uczniowskiej i nasi gospodarze byliśmy 1.10 w Hannoverze. Zwiedziliśmy Stare Miasto, ogrody Herrenhäuser, a wieczorem świętowaliśmy Oktoberfest. Na początku martwiliśmy się o pogodę, lecz ona nam także dopisała. Najbardziej podobało nam się Stare Miasto, lecz także liczne centra handlowe i panująca wszędzie wspaniała atmosfera. W ogrodach Herrenhäuser zachwyciła nas ogromna fontanna, a także mnogość gatunków roślin. Oczywiście Oktoberfest był również pełen atrakcji np. kolejka górska zasługuje na szczególną uwagę. Cała wycieczka bardzo nam się podobała, i polscy uczniowie z chęcią by tam kiedyś wrócili.