Chemnitz
Chemnitz - sprawozdanie z pobytu na uniwersytecie 05-09.12.2010
Obejrzyj galerię...

W dniach 5.12-9.12 grupa uczennic z LO XIII we Wrocławiu udała się pod opieką pani Moniki Gołdyn-Krul do Chemnitz, niemieckiego miasteczka w Saksonii. Dziewczyny odwiedziły tamtejszy Uniwersytet Techniczny. Podczas tzw. "Schnupperwoche", czyli tygodnia prezentacyjnego, który miał zachęcić do podjęcia studiów na niemieckiej uczelni.
Było to bardzo ciekawe przeżycie, zwłaszcza, że zaproszeni zostali także uczniowie z Czech i Węgier, co pozwoliło na wymianę doświadczeń, wspólne rozmowy i zawiązanie nowych znajomości.
"Razem z nimi zwiedzałyśmy miasto i uczestniczyłyśmy w ciekawych, przygotowanych dla nas warsztatach, co dało nam nie tylko możliwość praktycznego rozwoju umiejętności językowych, ale także integracji i dobrej zabawy w gronie zagranicznych rówieśników"- wspomina Maja z II H.
Większą część dnia zajmowały nam wykłady, z dziedziny psychologii, historii, prawa jak i robotyki. Niektóre z nich przygotowano specjalnie dla nas, w innych uczestniczyliśmy razem z niemieckimi studentami (wśród których nie brakowało również Polaków).
Najbardziej fascynująca była możliwość obejrzenia miejsca pracy naukowców z uniwersytetu, czyli specjalistycznego laboratorium technologicznego oraz "Future Truck"- autobusu przekształconego w miejsce prezentacji doświadczeń fizycznych.
Organizatorzy "Schnupperwoche" zadbali, abyśmy nigdy się nie nudzili. Czwartego dnia pobytu w Chemnitz wzięliśmy udział w warsztatach, które przybliżyły nam pracę w telewizji i radio oraz przedstawiły możliwości rozwijania zainteresowań sportowo-rekreacyjnych.
Oprócz tego zwiedziliśmy najpiękniejszą część miasta w towarzystwie charyzmatycznego nocnego stróża, a także oddaloną o kilka kilometrów starą kopalnię cyny. Oprowadzani przez górników, mogliśmy przyjrzeć się bliżej ich pracy oraz zobaczyć zabytkowe maszyny pomagające w wydobywaniu surowca. Na końcu czekał na nas poczęstunek. Zastawione tradycyjnym świątecznym ciastem ławy i migoczące świeczki tworzyły zdecydowanie niecodzienny widok i atmosferę- zwłaszcza, że wciąż przebywaliśmy pod ziemią,
Oczywiście nie zabrakło również czasu wolnego, który w większości spędzaliśmy na przepięknym jarmarku świątecznym pełnym zachwycających dekoracji i miejscowych specjałów.
Podsumowując, możemy stwierdzić, że pobyt w Chemnitz pozwolił nam posmakować studenckiego życia, a także przekonać się, jak duże możliwości niesie ze sobą studiowanie za granicą.