2 sty 2019

Kiedy rodzina zdaje maturę

Pamiętaj! "Co było a nie jest nie pisze się w rejestr"


Teraz nie czas na rozpamiętywanie ewentualnych zaniedbań, teraz niezwykle istotnym staje się pytanie: Co robić, by zmaksymalizować prawdopodobieństwo sukcesu dziecka, jak można mu pomóc w przygotowaniach do matury?
To normalne, że Rodzic może przejmować się bardziej, niż dziecko, jednak nadmierne napięcie, wypominanie wcześniejszych zaniedbań nie jest sprzymierzeńcem ani dziecka, ani jego rodziny.
Na co warto zwrócić uwagę, by przetrwać ten czas?

Jeśli jesteś Rodzicem:

  • Pamiętaj, że Twojemu dziecku potrzebne jest wsparcie. Większość uczniów zdaje egzamin bez problemu, bardzo możliwe, że i Ty Rodzicu jesteś też tego przykładem.
  • Motywuj swoje dziecko w pozytywny sposób!
    Mów,  na jakich mocnych stronach może zbudować swój sukces. Mów, co przybliża go do sukcesu.
  • Wymagaj i egzekwuj poczynione ustalenia, ale nie zabraniaj swojemu dziecku kontaktów towarzyskich, wyjścia do kina, sportu, itp.. Twoje dziecko może normalnie funkcjonować. Pomóż mu lepiej zorganizować czas.
  • Rozważaj plan "B"  w kategoriach ważnego doświadczenia. Pomagaj
    w pokonywaniu trudności, ale pamiętaj, że w  najgorszym przypadku - zawsze można poprawić egzamin i na wymarzone studia dostać się w kolejnym roku, a przez ten czas pójść do szkoły policealnej, popracować i docenić wagę nauki. Pomóż swojemu dziecku wziąć odpowiedzialność za decyzje
    i przyszłość
  • Powiedz dziecku, co cię niepokoi, czego od niego oczekujesz, co pomoże ci zaufać jego decyzjom, dlaczego dla Ciebie to takie ważne. Zapytaj czego potrzebuje, by sprostać wymaganiom maturalnym, zaoferuj pomoc.
  • I pamiętaj! Warto kochać nawet jeśli dzieci nie spełniają naszych oczekiwań. Mają prawo do własnych wyborów, błędów i radości - nawet jeśli nam trudno się z nimi oswoić.

Jeśli jesteś uczniem klasy maturalnej:

  • Pamiętaj, że nie tylko Ty zdajesz ten egzamin - masz współtowarzyszy niedoli.
  • Pomyśl, że skoro dotarłeś tak daleko, nie ma powodu, dla którego końcowy egzamin ma się okazać niepowodzeniem. Nie lekceważ jednak obowiązków
    i powtórek. Planuj je i działaj zgodnie z planem.
  • Na bieżąco wyznaczaj sobie małe i realistyczne cele (powtórz dział, naucz się dobrze na powtórkę, na sprawdzian, przygotuj do próbnej matury.). Pamiętaj, że cel ukierunkowuje nasze działania.
  • Określaj wskaźniki, po których poznasz, że przybliżasz się do celu. Pomoże Ci to monitorować swoje działania na bieżąco i świadomie dokonywać modyfikacji.
  • Nie zadręczaj się myśleniem, czego jeszcze nie umiesz. Zwracaj raczej uwagę na to, ile już powtórzyłeś, co już wiesz, co potrafisz -  planuj następne działania, partie materiału wymagające utrwalenia.
  • Korzystaj z każdej okazji do powtarzania materiału: dodatkowych godzin lekcyjnych, konsultacji, fakultetów, kółek dla maturzystów.
  • Nie zapominaj, że myślenie pozytywne przynosi dobre efekty.

Szlif 03/2024

Nowy numer!

A w nim nowe i świeże artykuły, felietony i wywiady przgotowane przez uczniów klas dziennikarskich.

Szkicownik

Z teczki klas architektonicznych i plastycznych...

Szymon Krajewski z klasy 2F

Wieści z Facebooka

Ranking Perspektyw

Fun­da­cja Edu­ka­cyjna „Per­spek­tywy” potwier­dza, że Liceum Ogól­no­kształ­cącemu nr XIII im. Alek­san­dra Fre­dry we Wro­cła­wiu przy­słu­guje tytuł „Zło­tej Szkoły 2024”

Czytaj dalej...

JUBILEUSZ 50-lecia Szkoły

Jerzy Skoczylas i chór podczas wykonania hymnu szkoły.

Krótki fotoreportaż z uroczystości...

Czytaj dalej...

XXVI SWA

Zdjęcie Jowisza wykonane podczas XXVI Szkolnych Warsztatów Astronomicznych.

Strona archiwalna szkoły

Strona archiwalna LO nr XIII i Gimnazjum nr 48