8 lis 2022

Ameba

I ZAJĘCIA

Zajmowaliśmy się Saccharomyces cerevisiae, czyli drożdżami piekarniczymi. Wykorzystywaliśmy je do dmuchania dla nas balonów i baniek. Staraliśmy się również, by zebrać jak najwięcej dwutlenku węgla, który naprodukowały, by zgasić świeczkę. Oczywiście - nie ma badań bez wcześniej obserwacji, więc zaczęliśmy od przygotowania preparatów mikroskopowych i podkarmienia cukrem drożdży, by dodać im trochę woli życia.

Czy było idealnie? Nie, ale z całą pewnością było warto!

Pierwsze kroki zawsze są małe i czasem się potykamy. Część zaplanowanych doświadczeń i obserwacji się udała - część nie.

Jedno jest pewne - po dzisiejszych zajęciach wszyscy zapamiętają zbieranie dwutlenku węgla (PDK)


II ZAJĘCIA

Rozpoczęliśmy temat "Enzymy". Wykonaliśmy szereg podstawowych doświadczeń i zdobyliśmy niezbędną wiedzę, by na kolejnych zajęciach rozwinąć nasze umiejętności.

Wykrywaliśmy skrobię i białka, by móc obserwować działalność enzymatyczną m.in. naszej śliny. Przypominaliśmy sobie właściwości białek poprzez ich denaturacja, koagulację itd.

 

 


III ZAJĘCIA

Chcieliśmy obserwować aktywność katalazy - enzymu znajdującego się w peroksysomach. Przeprowadza ona rozkład nadtlenku wodoru do wody i tlenu.

Najpierw zrobiliśmy homogenaty (paćki) w celu uwolnienia peroksydazy - co wyszło nam aż za dobrze i było potem sporo sprzątania. Przygotowaliśmy roztwór z wątroby, kiełków sojowych, cebuli i ziemniaka. Następnie dodawaliśmy do probówek płyn do baniek, by była ładna stała piana, i tlen nam za szybko nie uciekł. Wyszło epicko, a wątroba wszystkim pokazała, jak wspaniale sobie radzi z rozkładem toksycznych związków.


IV ZAJĘCIA

Izolowaliśmy DNA z kiwi - bo czemu nie? Musieliśmy oczywiście przypomnieć sobie wiele ważnych informacji: Czym są kwasy nukleinowe? Jak działają nukleazy? Czemu galaretka nie chce stężeć, gdy dodamy do niej kiwi lub ananasa? Na te wszystkie pytania udało nam się odpowiedzieć i dzięki temu - wyizolowaliśmy z sukcesem duże ilości pięknego DNA. Mogliśmy je nawijać na patyczki niczym makaron i oglądać pod mikroskopem.


V ZAJĘCIA

Oglądaliśmy tkanki roślinne i zgłębialiśmy ich sens (po co ich tyle...) - ale to nie wszystko! Obserwowaliśmy działanie sił adhezji i kohezji na przykładzie wody wędrującej z jednej zlewki do drugiej po celulozowej "drabinie" (ręcznik kuchenny). Wykonaliśmy macerat z zielistki i następnie poprzez chromatografię bibułową dokonaliśmy rozdziału barwników roślinnych ukrytych w jej komórkach. Chromatografia wyszła dobrze, ale barwników było trochę za mało i niestety - prawie nic nie było widać. Na szczęście nasza próba kontrolna z atramentem do pióra wyszła, więc samą technikę mogliśmy przećwiczyć <3 Na koniec walczyliśmy z plazmolizą i deplazmolizą w liściach cebuli. Było ciężko, ale się udało i przy okazji przekonaliśmy się, jak ciężko jest zrobić dobry preparat tkankowy, nawet z rośliny.


VI ZAJĘCIA

Nerki odpowiadają m.in. za oczyszczanie krwi, czego wynikiem jest powstawanie moczu. Spędziliśmy dwie lekcje, wykonując sekcje nerek wieprzowych, ćwicząc rysunek biologiczny i obserwacje mikroskopowe. Jednak nic nie mogło się równać z zabawą w chirurga, przeradzającą się u niektórych w rzeźnika... Ale każdy ma różne zdolności manuale, a biolog musi je stale ćwiczyć, by poradzić sobie z różnymi wyzwaniami. Jednak gwiazdą wieczoru były nie nerki, a neutralizer zapachów i myślę, że każdy, kto był, ten na pewno się z tym zgodzi.

Magdalena Arendarska

Szlif 03/2024

Nowy numer!

A w nim nowe i świeże artykuły, felietony i wywiady przgotowane przez uczniów klas dziennikarskich.

Szkicownik

Z teczki klas architektonicznych i plastycznych...

Szymon Krajewski z klasy 2F

Wieści z Facebooka

Ranking Perspektyw

Fun­da­cja Edu­ka­cyjna „Per­spek­tywy” potwier­dza, że Liceum Ogól­no­kształ­cącemu nr XIII im. Alek­san­dra Fre­dry we Wro­cła­wiu przy­słu­guje tytuł „Zło­tej Szkoły 2024”

Czytaj dalej...

JUBILEUSZ 50-lecia Szkoły

Jerzy Skoczylas i chór podczas wykonania hymnu szkoły.

Krótki fotoreportaż z uroczystości...

Czytaj dalej...

XXVI SWA

Zdjęcie Jowisza wykonane podczas XXVI Szkolnych Warsztatów Astronomicznych.

Strona archiwalna szkoły

Strona archiwalna LO nr XIII i Gimnazjum nr 48